, piątek 29 marca 2024
Rynek w stylu retro w nowoczesnym wydaniu
a fot: Pracownia projektowa TWARCH



Dodaj do Facebook

Rynek w stylu retro w nowoczesnym wydaniu

STEFAN MAŃKA
Rynek w stylu retro w nowoczesnym wydaniu

fot. Pracownia projektowa TWARCH


Rynek w stylu retro w nowoczesnym wydaniu

fot. Pracownia projektowa TWARCH


Rynek w stylu retro w nowoczesnym wydaniu

fot. Pracownia projektowa TWARCH


Rynek w stylu retro w nowoczesnym wydaniu

fot. Pracownia projektowa TWARCH


Rynek w stylu retro w nowoczesnym wydaniu

fot. Pracownia projektowa TWARCH

Wstępna koncepcja zagospodarowania płyty cieszyńskiego rynku oraz ulic i deptaków wchodzących w jego skład została zaprezentowana podczas trzeciej tury konsultacji społecznych dotyczących rewitalizacji głównego placu w mieście. - Rewitalizacja odnosi się do obiektów zdegradowanych. Rynek w Cieszynie do takich nie należy, dlatego należy skupić się na nadaniu temu miejscu pewnego rytmu i poprawieniu jego estetyki - przekonywał Tomasz Wysocki z pracowni projektowej TWARCH, która przygotowała wstępną koncepcję architektoniczną rynku.

Podczas trzeciej tury konsultacji społecznych przedstawiony został projekt, ale również główne zagadnienia wokół których skupiły się prace zespołu projektowego. I tak pod lupę wzięte zostały: nawierzchnia rynku, zieleń, występujące na rynku nośniki informacji i elementy małej architektury oraz jakość oświetlenia.

Architekt zwracał uwagę, iż mimo częściowej naprawy chodników cała nawierzchnia rynku oraz deptaków wymaga wymiany i usystematyzowania. Głównymi założeniami w tym zagadnieniu jest zrównanie płyty rynku i otaczających go chodników w celu likwidacji barier architektonicznych oraz wyraźne rozgraniczenie głównej powierzchni rynku od otaczających go ulic i deptaków. Zdaniem Wysockiego najwięcej prac wymaga nawierzchnia po zachodniej stronie rynku, na której w sezonie letnim zlokalizowane są ogródki gastronomiczne. Punktom gastronomicznym poświęcona została spora uwaga architekta. W przedstawionej koncepcji ich wygląd miałby zostać ujednolicony poprzez zastosowanie modułów, które różniłyby się jedynie wymiarami (po stronie zachodniej ogródki mogłyby mieć wymiary: 5x12 m, a po stronie wschodniej: 4x12 m i 4x8 m). Punkty te zostałyby również odsunięte od zabudowań do których aktualnie przylegają. Miałoby to doprowadzić do lepszego wyeksponowania arkad oraz zapewnienia dostatecznej szerokości przejść pomiędzy ogródkami. Jak zapewniał Tomasz Wysocki, na takie rozwiązanie ochoczo przystali prowadzący letnie ogródki, z którymi spotkał się zespół zadaniowy do spraw rewitalizacji rynku.

Kolejny punkt dotyczył zieleni, której według mieszkańców w sposób znaczący brakuje na głównym placu w mieście. Zieleń na rynku miałaby występować w trzech formach: w postaci szpaleru drzew wysokich, które nasadzone zostałyby wzdłuż zachodniej pierzei kamienic; szpaleru drzew niskich oraz donic z zielenią sezonową występujących w formie mobilnej po zachodniej stronie rynku, wzdłuż zachodniej krawędzi płyty rynku oraz samych donic z zielenią sezonową (również mobilnych) zlokalizowanych po wschodniej części rynku.

Ciekawe rozwiązania przedstawione zostały w kwestii elementów małej architektury. Największe poparcie obecnych na konsultacjach mieszkańców zyskał pomysł zainstalowania na północno-wschodniej stronie rynku tryskaczy wodnych wbudowanych w płytę rynku, które w gorące dni mogłyby służyć dla ochłody mieszkańców i turystów. Miejsce ich lokalizacji nie jest przypadkowe. Według analiz architektów północno-wschodnia część rynku jest miejscem najbardziej nasłonecznionym. Z tego powodu obok wodnej instalacji Wysocki proponuje zainstalowanie mobilnego zadaszenia membranowego, w którym można byłoby schronić się przed słońcem, jak również organizować atrakcje towarzyszące wydarzeniom odbywającym się na rynku. Wśród elementów małej architektury nie zabrakło również ławek, które podobnie jak pozostałe elementy w tej kategorii zagadnień powinny nadawać nowoczesnego charakteru stylowi retro. Jak zaznaczał architekt - ich ostateczny wygląd i funkcjonalność to jednak przedmiot dalszych, szczegółowych ustaleń.

W kwestii oświetlenia, które było ostatnim tematem wokół którego skupiły się prace zespołu projektowego, zaproponowane zostały rozwiązania umożliwiające pokreślenie historycznej zabudowy rynku. Pojawiły się tu rozwiązania mniej i bardziej realne do realizacji: od podświetlenia cech charakterystycznych dla każdego budynku, przez podświetlenie podcieni i płyty rynku, aż po punktowe podświetlanie najokazalszych kamienic. Jak zaznaczył Wysocki - wybór odpowiedniego rozwiązania wymaga jeszcze rozmów z właścicielami poszczególnych budynków, gdyż nie wszystkie one są własnością miasta.

Wstępna koncepcja architektoniczna rynku przewiduje również ograniczenie ruchu kołowego na rynku do niezbędnego minimum, co oczywiście pociąga za sobą likwidację aktualnie występujących miejsc parkingowych. W projekcie pojawia się również zmiana organizacji ruchu na samym rynku i na niektórych przyległych ulicach. I tak z ul. Szersznika na ul. Matejki miałby zostać przeniesiony postój taksówek, które otrzymałyby do wyboru dwie drogi wyjazdu. Pierwsza prowadziłaby w prawo ulicą Menniczą. Druga, po wprowadzeniu zmiany organizacji ruchu, pozwoliłaby na skręt w lewo w ulicę Szeroką, a następnie w ulicę Regera. Dodatkowo na ulicach po zachodniej i wschodniej stronie rynku obowiązywałby zakaz ruchu w godzinach od 10.00 do 17.00. - Jak zgłaszali przedsiębiorcy prowadzący na rynku swoją działalność godziny te mogłyby zostać jeszcze obniżone czyli zakaz ruchu mógłby obowiązywać od wcześniejszej godziny. Wymaga to jednak dalszych ustaleń i analizy - dodawał Tomasz Wysocki.

Zaprezentowana podczas konsultacji koncepcja spotkała się z dobrym przyjęciem wśród mieszkańców obecnych na sali sesyjnej, którzy zgłaszali swoje uwagi do wybranych zagadnień przedstawionych w projekcie. Swoje zdanie w tym temacie nadal można zgłosić poprzez poprzez internetowy formularz dostępny na stronie urzędu miasta. - Wszystkie opinie są cenne i z pewnością zostaną uwzględnione w dalszych pracach - podkreślał na koniec Tomasz Wysocki.

Pod koniec października powinniśmy poznać ostateczny efekt prac zespołu zadaniowego do spraw rewitalizacji rynku oraz projekt, który ma umożliwić pozyskanie źródeł dofinansowania niezbędnego do poprawienia estetyki cieszyńskiego rynku.

Wstępna koncepcja rewitalizacji cieszyńskiego rynku została wykonana przez TWARCH pracownię projektową z Cieszyna wraz z zespołem projektowym. Koncepcja ta jest wspólnym dziełem architektów Tomasza Wysockiego i Macieja Zubera, absolwentów Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej oraz członków Śląskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ale że niby co jest retro w tym projekcie??.....

co nam z pięknych ulic... "gospodarka głupcze"!!!!

Aha, a tą gospodarką ma zająć się Herok Wielki Kontroler z ZUSU? Miej nas w opiece Panie Boże. Albo Andrukiewicz z kolesiami?

projekt trochę - SMUTNY, bez życia ...?

Szczurek startuje w wyborach. Wszystkie te pomysły wie, że nie jest w stanie zrealizować. Czyżby nas chciał oszukać? A może zakłada że nie wygra.
Szkoda że na początku kadencji nie miał tylu pomysłów i ich przez cztery lata nie zrealizował.
Jak mawiał klasyk "Skończ waść, wstydu oszczędź" !!!!

Kolejny niezadowolony... Uważasz,że przed wyborami nic się w mieście nie powinno dziać? To czas jak każdy inny, trzeba iść do przodu, a nie patrzec na wszystko przez pryzmat wyborów. Cieszmy się, że co sie dzieje w miescie!

No, dzieje się. Znowu rozkopali Zamkową...

I do tego rozkopali Górny Rynek wyjazd w Wyższą Bramę.

O rozkopaniu alejek na cmentarzu nie wspomnę :-P

Nic tylko krytykować. Brak słów. Trzeba się troszeczkę interesować co się dzieje w mieście i będzie się wiedziało, że rozkopany cmentarz to nic innego jak długo oczekiwana przez mieszkańców poprawa nawierzchni.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama