, czwartek 25 kwietnia 2024
Rusza 3. edycja budżetu obywatelskiego w Cieszynie!
Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują bezpośrednio mieszkańcy. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Rusza 3. edycja budżetu obywatelskiego w Cieszynie!

MB/MAT.PRAS.
W Cieszynie startuje 3. edycja budżetu obywatelskiego. W pierwszej edycji mieszkańcy zgłosili 12 wniosków, w drugiej już 28, czy podczas trzeciej edycji ten rekord zostanie pobity? Cieszyniacy mają czas na zmobilizowanie się do 16 września br.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują bezpośrednio mieszkańcy. Chodzi o to, że mieszkaniec obserwując swoje najbliższe otoczenie, najlepiej widzi, czego w nim brakuje. To może być nowy punkt oświetleniowy na ulicy, dodatkowy parking, zadbany skwer, nowe ławeczki, plac zabaw lub inne miejsce do rekreacji czy uprawiania sportu (np. siłownia terenowa). Zrealizowanie takiej inwestycji proponuje sam mieszkaniec i jeśli jego wniosek zostanie poparty w głosowaniu innych mieszkańców, to zadanie ma być zrobione. Na tym pokrótce polega idea budżetu obywatelskiego, inaczej zwanego partycypacyjnym. W ten sposób zwiększa się wpływ mieszkańców na swoje miasto, dzielnice i ulice, a co za tym idzie rośnie też ich zaangażowanie w życie danego miasta.

W tym roku zmienił się regulamin budżetu obywatelskiego w Cieszynie. O tym, jaka kwota będzie łącznie do rozdysponowania, wiadomo będzie dopiero w grudniu. Dziś natomiast pewne jest to, że każdy wniosek nie może przekraczać 50 tysięcy złotych. Urzędnicy będą to zresztą dokładnie sprawdzali. - Musimy dokładnie analizować złożone propozycje projektów. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że będzie można głosować na projekty, których nie da się zrealizować za 50 tysięcy złotych, choć taki będzie figurował szacunkowy koszt - zastrzega Arkadiusz Skowroński, naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim w Cieszynie.

Zgłaszanie propozycji projektów do budżetu obywatelskiego przez mieszkańców Cieszyna trwa od 17 czerwca do 16 września br. Do 11 lipca ma ponadto zostać powołany do życia zespół ds. budżetu obywatelskiego. Zgodnie z zarządzeniem burmistrza Cieszyna, Ryszarda Macury, od 19 września do 4 listopada trwać będzie opiniowanie wniosków przez właściwe wydziały Urzędu Miejskiego, na początku listopada zostanie ogłoszona lista projektów, na które będzie można głosować. Samo głosowanie potrwa od 5 do 30 grudnia. Także w grudniu okaże się, ile ostatecznie pieniędzy trafi do obywatelskiej puli. - Wszystko rozstrzygnie się na sesji budżetowej. Na razie trudno mówić o konkretach, ale powinna to być kwota zbliżona do 300 tysięcy złotych, które rozdzieliliśmy zarówno w pierwszej, jak i drugiej edycji budżetu obywatelskiego - dodaje Arkadiusz Skowroński.

Swoje propozycje projektów mieszkańcy Cieszyna mogą zgłaszać w terminie 17 czerwca - 16 września br. Nieskomplikowany formularz, na którym można zgłosić swoją propozycję projektu do budżetu obywatelskiego, jest do pobrania tutaj. Formularze można dostarczać do Urzędu Miejskiego w Cieszynie na dwa sposoby: pocztą na adres Urząd Miejski w Cieszynie, Rynek 1, 43-400 Cieszyn z adnotacją na kopercie „Budżet Obywatelski” lub osobiście: w Urzędzie Miejskim w Cieszynie w Punkcie Obsługi Klienta, Rynek 1 (parter).

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

to jest absurd!
mieszkancy maja zbierac podpisy, namawiac ludzi do glosowania, pisac wniosek, chodzić do urzędu - a urzędnicy i tak tego nie zrealizują. ILE WYBRANYCH PROJEKTOW Z POPRZEDNICH DWÓCH LAT ZOSTAŁ DO TEJ PORY ZREALIZOWANYCH?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama