, niedziela 9 sierpnia 2020
Rośnie liczba zatrudnień Ukraińców w powiecie cieszyńskim
Aktualnie w Polsce bardzo szybko rośnie liczba zatrudnienia osób narodowości ukraińskiej, może to być związane z polepszeniem się sytuacji na rynku pracy w naszym kraju w porównaniu z poprzednimi latami. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Rośnie liczba zatrudnień Ukraińców w powiecie cieszyńskim

MAŁGORZATA BRYL
Coraz więcej polskich pracodawców interesuje się zatrudnieniem Ukraińców. - Dla przykładu w Skoczowie w bieżącym roku rejestrowano 142 oświadczenia pracodawców chętnych do zatrudnienia osób tej narodowości. W całym powiecie cieszyńskim jest to już ponad 1800 takich oświadczeń związanych z planowanym zatrudnieniem Ukraińców - informuje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie. Czy cudzoziemcy rzeczywiście podejmują tę pracę?

Jak informuje dyrektor PUP w Cieszynie, Anna Stefaniak-Bacza, są dwie drogi ubiegania się o legalne zatrudnienie cudzoziemca na terenie naszego kraju, w tym na terenie powiatu cieszyńskiego. Pierwsza droga polega na złożeniu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie bezpłatnego oświadczenia przez pracodawcę i na podstawie tej procedury cudzoziemiec może pracować góra sześć miesięcy. W ostatnim czasie np. w gminie Skoczów pracodawcy zatrudniali Ukraińców najczęściej w sektorze transportu, produkcji lub budowlanki. Oryginał takiego oświadczenia jest podstawą do otrzymania przez cudzoziemca wizy w celu wykonywania pracy.

- Druga droga zatrudnienia cudzoziemca to wydawana zgoda przez wojewodę i wtedy jest to praca od jednego roku do trzech lat. Najczęściej w tym przypadku zatrudnienie osób narodowości ukraińskiej sprowadza się do branż: transport, budowlanka, produkcja, gastronomia i usługi. Co ciekawe, są potrzebni też blacharze i lakiernicy - informuje Stefaniak-Bacza o sytuacji na terenie naszego regionu.

Zanim cudzoziemiec dostanie pracę na tak długi okres (czyli nawet do trzech lat), sprawdzane jest, czy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie nie ma zarejestrowanych Polaków, którzy mogliby podjąć takie zatrudnienie. - Musimy bardzo precyzyjnie sprawdzić, czy na tą zgłoszoną ofertę pracy nie ma osób bezrobotnych wśród zarejestrowanych Polaków. I dopiero wtedy z taką przygotowaną przez nas informacją pracodawca udaje się do wojewody i wtedy ten organ wydaje decyzję - wyjaśnia dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie.

Powyższa informacja została przedstawiona podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Skoczowie przy okazji zwyczajowego raportu PUP na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy. Skoczowskich radnych zaniepokoiło jednak, czy nie jest przypadkiem tak, że cudzoziemiec otrzymuje pozwolenie na pracę i wizę, a potem jedzie dalej na zachód do lepiej płatnych krajów, np. Niemiec czy Francji.

- Ile z tych osób rzeczywiście pracuje w Skoczowie i na terenie powiatu cieszyńskiego, to już jest zupełnie inna kwestia. Mamy obowiązek zgłaszania tej informacji do Straży Granicznej. Jednak nikt z nas tak naprawdę nie wie, czy te osoby pracują czy udały się dalej do Niemiec, Francji bądź innego wybranego kraju - odpowiedziała radnym Anna Stefaniak-Bacza.

Cudzoziemiec otrzymując pozwolenie na pracę w powiecie cieszyńskim i wyjeżdżając do pracy w innych krajach, łamie prawo. Ile jest takich nielegalnych procederów? - My się tym nie zajmujemy, tym zajmuje się Straż Graniczna - odsyła dyrekcja PUP. Jak ustala nasza redakcja, organami kontrolującymi naruszenia prawa w tym zakresie są Straż Graniczna i Państwowa Inspekcja Pracy. PIP działa w momencie otrzymania informacji o naruszeniach ze Straży Granicznej, może jednak przeprowadzić też kontrolę u danego pracodawcy, jeśli ma przesłanki, że mogło być złamane prawo. - Jesteśmy w stałym kontakcie ze Strażą Graniczną i przekazujemy każde rejestrowane oświadczenie pracodawcy, który zamierza zatrudnić cudzoziemca - zaznacza dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Aktualnie w Polsce bardzo szybko rośnie liczba zatrudnienia osób narodowości ukraińskiej, może to być związane z polepszeniem się sytuacji na rynku pracy w naszym kraju w porównaniu z poprzednimi latami. - Są powiaty w naszym kraju, gdzie osoby tej narodowości zatrudnia się już tysiącami - zaznacza Stefaniak-Bacza. - Oprócz dominującej narodowości ukraińskiej w powiecie cieszyńskim wydaje się również pozwolenia na pracę dla osób narodowości koreańskiej - dodaje.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Niemców wypchnęli Polacy a teraz kolej witać Ukraińców którzy nie wypchają nikogo.

Nad tym unosi się zapach "genialnego" planu platformy, czyli wypychania Polaków na zachód, a sprowadzanie w to miejsce Ukraińców.

tak, rośnie bo polak za 1200zł pracować nie będzie....

Taak...
Wielu rodakom nie opłaca się nic prócz narzekania.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama