, piątek 29 marca 2024
Remont wschodniego skrzydła ulicy Hajduka budzi kontrowersje
Na brak konsultacji w sprawie planowanej przebudowy ulicy Hajduka w Cieszynie narzekają nie tylko tamtejsi mieszkańcy, ale i przedsiębiorca, fot. ARC SPOT fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Remont wschodniego skrzydła ulicy Hajduka budzi kontrowersje

MAŁGORZATA BRYL
Remont wschodniego skrzydła ulicy Hajduka budzi kontrowersje

Przystanek międzynarodowy, otoczenie już mniej międzynarodowe, fot.ARC SPOT


Remont wschodniego skrzydła ulicy Hajduka budzi kontrowersje

Ta kamienica będzie zburzona, ale dokąd mają pójść jej lokatorzy? Tego nie wiadomo., fot. ARC SPOT


Remont wschodniego skrzydła ulicy Hajduka budzi kontrowersje

W tym miejscu ma być nowy łącznik komunikacyjny - duże rondo Hajduka-Korfantego-Bielska, fot. ARC SPOT

Patrząc na wschodnie skrzydło ulicy Hajduka w Cieszynie, chciałoby się zaśpiewać: „Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”. Niestety, nie będzie żadnego San Francisco, jeśli samorząd będzie prowadzić intensywne rozmowy tylko z dużym inwestorem Galerii Stela, zaś zaniedba konsultacje społeczne z mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami.

Budowa nowego dworca w Cieszynie i sąsiadującej z nim Galerii Stela (która powstaje i nie może powstać już od wielu lat) to nie wszystko. W planach samorządu jest jeszcze gruntowna przebudowa wschodniego skrzydła ulicy Hajduka (wzdłuż torów kolejowych) i połączenie jej dużym rondem z ulicami Bielska i Korfantego. To rozwiązanie ma w przyszłości rozładować ruch uliczny. W efekcie dziś rzadko uczęszczana wschodnia część ulicy Hajduka będąca w zarządzie miasta Cieszyn ma być drogą co najmniej tak ruchliwą jak ulica Korfantego czy Bielska. Droga ma mieć 11 metrów szerokości (7 metrów - droga, 4 metry - chodnik plus ścieżka rowerowa). Przy nowej ulicy znajdzie się kilkadziesiąt miejsc parkingowych i parkingi na autobusy dowożące klientów galerii handlowej. Nowe oświetlenie uliczne, w planach niemała wycinka drzew, nasadzenia kompensacyjne i nowa roślinność. W Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Cieszynie znajduje się cała dokumentacja powyżej wspomnianej inwestycji (można zapoznać się z nią do 20 września). Ale to nie wszystko...

6 września br. starosta, Janusz Król wydał pozwolenie na przebudowę ulicy Hajduka. Wnioskował o to inwestor - miasto Cieszyn. W obwieszczeniu starosty czytamy, że zezwala się na rozbiórkę budynków „kolidujących z projektowanym przebiegiem ulicy Hajduka” obręb nr 34, 20/12, 20/30, 20/4, 50/7... i tak dalej. Nasza redakcja postanowiła sprawdzić, co oznaczają te numerki z suchego pisma urzędniczego.

Jak się okazuje, konkretnie mają być rozebrane dawne zabudowania kolei, gdzie obecnie działa firma Sonea. Zburzona ma być także sąsiadująca z nimi kamienica. Jeśli tamtędy przebiegnie nowa droga, kilkanaście lokatorów kamienicy straci obecne mieszkanie. Przenieść będzie musiała się również firma, która obecnie zatrudnia ponad 20 osób. Problem w tym, że ci ludzie nie wiedzą, dokąd mają pójść. - Nikt z nami nie rozmawia - twierdzą zgodnie.

Lokatorzy kamienicy na bruku?

W kamienicy na ulicy Hajduka, która ma iść do rozbiórki, mieszkają cztery rodziny w sumie kilkanaście osób z małymi dziećmi. Kiedy tam wchodzę i zaczynam zadawać pytania, bezradnie rozkładają ręce. Zajmują dawne mieszkania kolejarzy, kamienica jest stara, więc i czynsz niski. Nikomu się tam nie przelewa, przecież nie będzie ich stać na czynsz mieszkań z zasobów miejskiej spółki ZBM lub wynajęcie od prywatnej osoby.

Czy miasto proponowało im alternatywne miejsca do mieszkania w zbliżonej cenie? Zapytani o to lokatorzy jednego z mieszkań w tej kamienicy twierdzą, że nie. Dotąd nie dostali żadnego pisma z urzędu, nie są informowani przez samorząd na bieżąco o tym, co się dzieje, nikt ich nie zapraszał na żadne spotkanie, choć chętnie by poszli, żeby się czegoś dowiedzieć. - Nie chodzi o to, że będziemy blokować tę inwestycję, ale jak mamy się wynieść, to niech nam to w porę powiedzą i niech nam coś znajdą w zamian - mówi mi jedna z mieszkanek kamienicy i prosi: - „Jak się pani czegoś jeszcze dowie, to niech pani nam powie, bo my tu nic nie wiemy”. Obiecuję, że przekażę, ale konsultacje z tymi mieszkańcami to zdecydowanie obowiązek samorządowców (nie tylko burmistrza, ale i radnego z tego okręgu) a nie dziennikarza.

Lokalny przedsiębiorca mniej ważny niż inwestor?

Na brak dostatecznego skonsultowania planowanej przebudowy ulicy Hajduka wskazują uwagę również lokalny przedsiębiorca. Właściciel firmy Sonea, Ryszard Zdunek stanął przed faktem, że budynki, w których do tej pory działa jego firma i w które nie mało już zainwestował, będą rozebrane na potrzebę planowanej przez miasto inwestycji drogowej. - Sprawa była z nami konsultowana w zeszłym roku przez byłego wiceburmistrza Cieszyna Bogdana Ścibuta. Otrzymaliśmy wówczas zapewnienie, że wszystkie etapy przedsięwzięcia będą z nami konsultowane i otrzymamy wsparcie od miasta w celu znalezienia nam alternatywnego miejsca w Cieszynie - opowiada w rozmowie z naszą redakcją Ryszard Zdunek.

Jednak od tamtego czasu samorząd milczy. Mimo tego że po drodze sporo się zmieniło: miasto dostało dofinansowanie 10,5 mln złotych na realizację 2 etapów budowy węzła przesiadkowego i przymierza się do realizacji 3. etapu, który wstępnie był zawieszony, a potem znów wrócił do gry. Ten trzeci etap to właśnie przebudowa Hajduka, na co starosta wydał już pozwolenie, a Cieszyn lada dzień będzie wnioskował o dofinansowanie tego zadania.

- O wydanym pozwoleniu starosty na inwestycję drogową dowiaduję się od pani, nikt z nami nie rozmawia - skarży się właściciel firmy Sonea. W jego przedsiębiorstwie działają trzy firmy, w których w sumie pracuje ponad 20 osób. - Dłuższy czas temu dostaliśmy kilka luźnych pomysłów od wiceburmistrza Ścibuta, gdzie ewentualnie moglibyśmy przenieść naszą działalność. Nic konkretnego, a tak nie da się perspektywicznie prowadzić firmy. Niedawno przyznano nam dofinansowanie unijne, nawet nie jestem pewien, czy mam je przyjmować, bo nie wiem, gdzie będzie nasza lokalizacja za kilka miesięcy - dodaje Zdunek. - Wszystko robi się pod prywatnego inwestora galerii handlowej, a nie myśli się przy tym o nas, lokalnych przedsiębiorcach i mieszkańcach - podkreśla wzburzony.

I co będzie dalej?

Jeśli samorząd Cieszyna dostanie dofinansowanie, o które się ubiega, na ulicę Hajduka wjedzie ciężki sprzęt. Informacje o otrzymaniu dofinansowania na to zadanie mają być znane do końca bieżącego roku, zaś ukończenie inwestycji planowane jest do końca 2017 roku (ma być ukończone równolegle z wybudowaniem nowego dworca w Cieszynie). Pytanie o konsultacje społeczne z mieszkańcami i przedsiębiorcą z ulicy Hajduka wysłaliśmy do burmistrza Cieszyna i czekamy na jego odpowiedź.

Komentarze: (30)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

wszyscy tutaj gadu gadu...ale nikt nie pomysli o pracownikach firmy jak i rowniez o ich rodzinach to wszystko jest zalatwiane od tylu...jak w kazdym urzedzie wszyscy madrzy stawiac galerie itp...a zwyczajni ludzie nie wazni...szkoda gadac

rewolucji się nie konsultuje, samowoli niestety też, c.d. niekompetencji i lekceważenia obywateli, w Cieszynie...

Dlaczego wysnuwa Pan już takie oskarżenia skoro redakcja GC pisze, że oczekuje w niniejszej sprawie odpowiedzi władz Miasta. A jeśli się okaże, że rozmowy się toczyły i wszystko formalnie było załatwione. Przeprosi Pan za swoje słowa?

jasne, że przeproszę...

Dziure to masz w dupie wielkości rowu mariańskiego.Nie pomyślałeś ile czasu i własnych pieniędzy włożyli mieszkańcy kamienicy lub właściciel firmy w remont żeby miało to jakiś wygląd choć by w środku żeby nadawało sie do mieszkania lub pracy? Może z zewnątrz wygląda tak a nie inaczej bo pkp swoimi nieruchomościami przestało się interesować już pare lat temu.Pieniądze biorą za wynajem ale żeby coś zrobić to już nic.A ludzie sami muszą w to inwestować.Kto wróci im wydane pieniądze? Jak miasto znajdzie jakieś lokum zastępcze to da im pieniądze na remont? Raczej nie.A każdy kto dostał mieszkanie z zbm to wie ile pieniędzy trzeba włożyć w remont mieszkania.Budynek na hajduka może nie wygląda dobrze ale w Cieszynie są gorsze z których gzymsy się sypią ludzią na głowy.Przykład- 2015 ul.głeboka w Cieszynie-na ciężarną kobiete spada gzyms.Kobieta trafia do szpitala.ostatnio koło szpitala opisane w "głosie"o włos od tragedi gzyms spadł na chodnik.I co? Są w gorszym stanie budynki z którymi nic nie robią a jak już tak to tylko odnawiają od strony widocznej i koniec.Wiec zastanów się.

Kolego! Po pierwsze, za stan budynku odpowiada właściciel, więc skoro PKP o nie nie dbało, to do nich pretensje. Po drugie. każdy wynajmujący, który podejmuje się remontu nieswojego lokalu, musi się liczyć, że go kiedyś opuści, a włożona kasa przepadnie, tak już jest.

Dziura?

Skoro PKP się nie kłapi do poinformowania najemców o dotyczącej ich sprawie i problemach to znaczy że pkp ma w dupie zwykłych pracowników kolei państwowych i ich rodzin administratorzy budynków też się nachapali i mają w wielkim czarnum zadzie wszystkch normalnych ludzi zamiast walczyć o losy najęcòw wolą zgarnąć dolę i mieć spokòj

Skoro PKP się nie kłapi do poinformowania najemców o dotyczącej ich sprawie i problemach to znaczy że pkp ma w dupie zwykłych pracowników kolei państwowych i ich rodzin administratorzy budynków też się nachapali i mają w wielkim czarnum zadzie wszystkch normalnych ludzi zamiast walczyć o losy najęcòw wolą zgarnąć dolę i mieć spokòj

Artykuł sponsorowany(?), chyba tylko przez środowisko domagające się w każdej sprawie własnej opinii a przede wszystkim konieczności brania jej pod uwagę przez władze miasta. Nie wyszło z Zamkową 1 teraz próba kolejnej zadymy z ulicą Hajduka. Sugestia i teza autorki w tytule to nic nowego, bo zamiast dociekać kiedy zapadła dziura w centrum miasta zostanie wyremontowana, płodna redaktor doszukuje się poklasku u mieszkańców kamienicy bez remontu od jej powstania lub przedsiębiorcy, który założenie firmy uznał za zakończone na etapie jej zgłoszenia w stosownym urzędzie a zapomniał o własnym lokalu.

"Płodna redaktorka"? Naucz się Pan pisać. To raz. Po drugie, konieczność brania pod uwagę opinii mieszkańców to obowiązek władzy. Każdej władzy, bo miasta należą do nas, a nie do włodarzy. Miasta są utrzymywane z naszych podatków (mieszkańców i przedsiębiorców), a samorządowców sobie wynajmujemy na okres czteroletni do zarządzania tym interesem. Więc niech Pan tutaj nie fanzoli o tym, że tamci czy tamci nie mają prawa głosu. Burzy im się firmę lub dom, to podnoszą jazgot. Mierna jest natomiast Dziennikarka, która produkuje elaboraty, a ja to wszystko ująłem w pięciu linijkach.

Jak jest taka mierna to po co czytasz i po co w ogóle tu wchodzisz? A! Już wiem! By wszystkich obrazić: "naucz się Pan pisać", "mierna jest natomiast Dziennikarka". Znalazł się wielki pisarz, który przy piwie z Biedronki wylewa swoje hejterskie frustracje przed monitorem komputera.

Nie bulcz (...) o obowiązkach władzy, bo są zapisane w ustawach. Rządzenie z pewnością nie polega na wykonywaniu opinii garstki ludzi. Inną sprawą jest rozmowa z bezpośrednio zainteresowaną stroną, ale o planach przebudowy Hajduka wiadomo od roku i do puki nie będzie środków jest to tylko gadanina. Cyt. "...a samorządowców sobie wynajmujemy na okres czteroletni do zarządzania tym interesem." wynajmij sobie bezmózgiego parobka " książę" by nosił twoje cegły.

...i dopóki nie...

...puknij w cegłę a (...) się odezwie....

...jakiś...niedopukany czy co ?

... racja, jeszcze długie pukanie włodarzy o finanse, zanim ktoś rozwali tą spróchniałą cegłę na Hajduka.

Dobrze powiedziane! Skoro "stolarz" (przepraszam prawdziwych stolarzy) od ponad roku wiedział o tym, że magazyny będą zburzone nie umiał znaleźć lokalu zastępczego? To nie usługa pokroju Castoramy przecież! No, ale lepiej być oburzonym i żądać od miasta nowego lokalu! Bo tak!

Dziure to masz ty w dupie wielkości rowu mariańskieg.Nie pomyślałeś może ile właściciel firmy lub mieszkańcy kamienicy zainwestowali w remont budynku lub mieszkań przez te wszystkie lata? Skąd możesz wiedzieć jak wszystko wygląda w środku?A teraz to wszystko stracą.Zastanów się czasem co piszesz.

Gdzie się chowałeś, że tak jesteś zdziwiony koniecznością inwestowania w mieszkanie lub własną firmę, widać należysz do tych którym się należy za sam fakt istnienia. Co do poniesionych nakładów w niewłasnym lokalu, było trzeba uzgodnić z właścicielem do jakiej wielkości zainwestowane środki zostaną zwrócone po wygaśnięciu umowy najmu.

Dziure to masz ty w dupie wielkości rowu mariańskieg.Nie pomyślałeś może ile właściciel firmy lub mieszkańcy kamienicy zainwestowali w remont budynku lub mieszkań przez te wszystkie lata? Skąd możesz wiedzieć jak wszystko wygląda w środku?A teraz to wszystko stracą.Zastanów się czasem co piszesz.

Artykuł na poziomie Faktu - słabo..., ale tutaj to norma... Proponuje dopisać: "Artykuł sponsorowała firma Sonea". Budynki należą do PKP, oni na pewno wiedzieli o rozbiórce, skoro nie poinformowali wynajmujących ich lokale mieszkańców to cóż, pretensje do PKP.

Myślę, że wszystko jest zgodne z prawem. A z konsultacjami z mieszkańcami i przedsiębiorcami jest tak że nie dojdzie się nigdy do porozumienia. Więc lepiej tak, powstać coś a'la "San Francisco" niż jak z budynkiem przy ul. Zamkowa 1 ... konsultacje, konsultacje i nic

Dobrze rzeczesz człowieku. Inwestycja jest potrzebna, bo wreszcie ta część centrum miasta będzie wyglądać i funkcjonować jak należy!

To do kogo należy kamienica i budynek zajmowany przez firmę Sonea? Nie do PKP?

Tak, do PKP, skoro właściciel nie powiadamia osób i "lokalnych przedsiębiorców" którym wynajmuje magazyny o rozbiórce to niech idą na skargę do PKP, a nie Burmistrza czy Starosty.

A wiadomo co z tą galerią? Będzie czy nie będzie? Plotki głoszą, że inwestor się wycofał, a w tym miejscu powstanie stacja benzynowa...

Ma być. U Starosty jest właśnie wniosek o wydanie pozwolenia o czym pisze GC "W Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Cieszynie znajduje się cała dokumentacja powyżej wspomnianej inwestycji (można zapoznać się z nią do 20 września)"

tu chodzi o dokumentacje tej nowej drogi, a nie galerii raczej. Do powstania galerii chyba daleka droga, nie wiem czy inwestor nie sądzi się z gminą....ktoś coś wie????

Podobno się sądzi. Wypnie się w końcu na cieszyńskich urzędników, a innych potencjalnych inwestorów uprzedzi, żeby omijać to miasto z daleka. I taki będzie rozwój miasta. Stowarzyszenie za stowarzyszeniem, fundacja za fundacja, a pieniądzy w kasie miasta brakuje.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama