, czwartek 25 kwietnia 2024
Przedstawiciele Stowarzyszenia Miast Bliźniaczych odwiedzili Cieszyn i Czeski Cieszyn
Granica lub miasta bliźniacze mają swoją własną specyfikę, podobne problemy i często podobne kierunki rozwoju.  fot: Agnieszka Kaczmarczyk



Dodaj do Facebook

Przedstawiciele Stowarzyszenia Miast Bliźniaczych odwiedzili Cieszyn i Czeski Cieszyn

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Przedstawiciele Stowarzyszenia Miast Bliźniaczych odwiedzili Cieszyn i Czeski Cieszyn

Dzięki wizycie studyjnej wspólnie starają się wypracować nowy model współpracy pomiędzy administracją miast bliźniaczych. fot. AK


Przedstawiciele Stowarzyszenia Miast Bliźniaczych odwiedzili Cieszyn i Czeski Cieszyn

Stowarzyszenie Miast Bliźniaczych zostało założone w grudniu 2006 roku jako wynik projektu sieciowego współpracy miast przygranicznych. fot. AK

Stowarzyszenie Miast Bliźniaczych zostało stworzone w celu wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk dotyczących wspólnych problemów regionów przygranicznych i ich pomyślnego zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele stowarzyszenia odwiedzili Cieszyn i Czeski Cieszyn, by poznać specyfikę naszego regionu.

Granica lub miasta bliźniacze mają swoją własną specyfikę, podobne problemy i często podobne kierunki rozwoju. Trudno jest przecenić wiedzę dotyczącą przykładów na rozwiązywanie problemów i najlepszych praktyk dotyczących  pomyślnego rozwoju, jak również i współpracy miast przygranicznych. Jednocześnie wiedza ta może być bardzo przydatna, aby ułatwić znalezienie właściwego sposobu na rozwiązywanie problemów i przyczynić się do tego, aby miasta bliźniacze nie popełniały tych samych błędów, które były popełnione przez inne regiony przygraniczne.

Stowarzyszenie Miast Bliźniaczych zostało założone w grudniu 2006 roku jako wynik projektu sieciowego współpracy miast przygranicznych. Obecnie w stowarzyszeniu są 4 pary miast bliźniaczych: Imatra-Svetogorsk (Finlandia- Rosja), Narva-Ivangorod (Estonia - Rosja), Słubice - Frankfurt nad Odrą (Polska - Niemcy ), Valka - Valga (Litwa - Estonia). Do tej pory Cieszyn i Czeski Cieszyn nie wchodzą w skład stowarzyszenia, ale jak przyznają organizatorzy spotkania - bardzo możliwe, że kiedyś do tego dojdzie. W Czeskim Cieszynie, w Ratuszu gościli przedstawiciele i studenci z miast bliźniaczych wchodzących w skład stowarzyszenia. Dzięki wizycie studyjnej wspólnie starają się wypracować nowy model współpracy pomiędzy administracją miast bliźniaczych, poznać nowe inicjatywy i dobre praktyki, opracować wspólne sposoby na dokonanie większej ilości inwestycji oraz wypracować efektywną komunikację pomiędzy partnerami.

- Naszym głównym celem jest poznanie miast bliźniaczych, ich specyfiki. Chcemy porównać sytuację w podwójnych miastach, jakie mają warunki, jak wygląda współpraca transgraniczna. Przykładowo Valka i Valga prowadzą wspólny marketing, wypracowały i stworzyły jedną markę. Cztery grupy po zakończonej wizycie będą oceniać, gdzie współpraca jest najlepsza i dlaczego, oczywiście biorąc pod uwagę specyfikę miast i warunki. W Cieszynie i Czeskim Cieszynie jest dużo łatwiej i jest więcej możliwości. M.in. między Estonią i Rosją jest obowiązek posiadania wizy - mówi Stephan Felsberg, jeden z organizatorów wyjazdu. - W Europie jest ok. 50 miast bliźniaczych. Na razie mamy kontakt z 10. W przyszłości, mam nadzieję, że będzie tych miast więcej i będziemy mogli mieć również naszych przedstawicieli w strukturach Unii Europejskiej, gdyż potrzeby miast bliźniaczych są specyficzne - przyznaje Felsberg i dodaje, że jest wiele różnych, wspólnych rozwiązań, m.in. administracyjnych.

- Tego typu dzielenie się dobrymi praktykami, w naszej działalności jest niezwykle cenne. My też wiele rzeczy nauczyliśmy się, podpatrując inne działania miast podzielonych granicą. Bardzo nas cieszy, że w tym roku tak wiele ważnych instytucji, z różnych krajów Europy przyjeżdża do nas, by zobaczyć jak działamy w naszym euroregionie, poznać nasze problemy i sposoby ich rozwiązywania. Ci młodzi ludzie za jakiś czas będą nadawać ton współpracy przygranicznej - przyznaje Bogdan Kasperek, sekretarz Euroregionu Śląsk Cieszyński.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

I tak trzymać! W końcu coś pozytywnego!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama