, czwartek 28 marca 2024
Przebudowa mostu na Al. Jana Łyska potrwa do końca maja
Inwestycja rozpoczęła się pod koniec września ubiegłego roku. Już wówczas część kierowców wątpiła, że wyznaczony na styczeń termin jej zakończenia uda się dotrzymać. fot: AK



Dodaj do Facebook

Przebudowa mostu na Al. Jana Łyska potrwa do końca maja

JM
Do końca maja ma zakończyć się przebudowa mostu nad rzeką Puńcówką w ciągu Al. Jana Łyska w Cieszynie. Kilka miesięcy później niż pierwotnie planowano. Dlaczego?

Inwestycja rozpoczęła się pod koniec września ubiegłego roku. Już wówczas część kierowców wątpiła, że wyznaczony na styczeń termin jej zakończenia uda się dotrzymać, a inni pytali, dlaczego remont mostu zaczyna się praktycznie tuż przed nadejściem zimy.

- Rozpoczęcie procedury przetargowej na rzeczową realizację przedmiotowego zadania było uwarunkowane otrzymaniem środków zewnętrznych z Rezerwy Subwencji Ogólnej na 2012 rok. Decyzję o przyznanym dofinansowaniu otrzymaliśmy dopiero końcem czerwca. Dotacja przyznawana jest na konkretny rok, dlatego też rozpoczęcie inwestycji musiało nastąpić w 2012 roku - tłumaczy Magdalena Suchanek-Kowalska, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie.

Do rozpoczęcia inwestycji pojawiło się jednak kilka trudności. Od stycznia ubiegłego roku trwały prace związane z aktualizacją dokumentacji projektowej. W tym czasie wystąpił również okresy utrudnionego kontaktu z biurem projektowym, co spowodowało wstrzymanie i przedłużenie przygotowań do realizacji inwestycji. Ostatecznie firma projektowa zrezygnowała z pełnienia nadzoru autorskiego nad realizacją projektu. Aktualizacji wymagały też wszystkie uzgodnienia branżowe, gdyż ich ważność wygasła w 2009 roku.

- W lipcu przygotowano przetarg i jednocześnie w toku było pozyskiwanie prolongat uzgodnień z poszczególnymi gestorami sieci. Ostatnie uzgodnienia, pomimo rozpoczęcia wszystkich procedur w I kwartale 2012 roku, dotarły do nas dopiero po rozpoczęciu rzeczowej realizacji inwestycji. Przetarg ogłoszony został w sierpniu, a z zapisów ustawy wynikają terminy poszczególnych faz postępowania o udzieleniu zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego, co determinowało termin podpisania umowy z wykonawcą robót oraz możliwość rozpoczęcia rzeczowej realizacji inwestycji - opowiada zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie.

Konieczność wykonania dodatkowych prac, już po rozpoczęciu inwestycji, spowodowała przesunięcia w harmonogramie robót powodując, że zakończenie realizacji inwestycji przesunięte zostało na 31 maja 2013 roku (z uwzględnieniem okresu zimowego , podczas którego niektóre kategorie robót ze względów technologicznych nie mogą być prowadzone). Jednak z uwagi na wymagane prawem procedury administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie nowo wybudowanego obiektu, przywrócenie ruchu na moście będzie mogło nastąpić dopiero po dokonaniu odbioru przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz uzyskaniu pozwolenia na jego użytkowanie.

- Przyczyną przesunięcia terminu zakończenia realizacji była przedłużająca się procedura pozyskania kompletu nowych uzgodnień branżowych oraz zidentyfikowana podczas prowadzenia robót kolizja istniejącej sieci niskiego napięcia z projektowanym obiektem mostowym (kolizja ta została zidentyfikowana po geodezyjnym wytyczeniu nowego mostu w terenie). Aby możliwa była kontynuacja zasadniczych prac budowlanych, kolidujące kable wymagały tymczasowej przebudowy i zabezpieczenia w sposób zaakceptowany przez gestora sieci. Oczekiwanie na uzyskanie kompletu uzgodnień branżowych oraz wykonanie uzgodnień czasowej przebudowy kolidujących sieci niskiego napięcia, a także okresy technologiczne wykonania poszczególnych robót i niekorzystne warunki atmosferyczne spowodowały wstrzymanie głównych frontów robót realizowanych w ramach zadania - mówi Magdalena Suchanek-Kowalska.

Jak informują przedstawiciele Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie, wykonawca robót został zobligowany do utrzymania przejezdności przez teren budowy oraz do bieżącego uzupełniania ubytków w jezdni, która z uwagi na panujące warunki atmosferyczne i prowadzenie budowy "pod ruchem" wymaga ciągłej naprawy.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Rozkopane ulice, zerwany asfalt i wszechobecne błoto. Z wielkiej inwestycji kanalizacyjnej na razie pożytku nie ma.Miasto powinno zerwać kontrakt z wykonawcą robót

Inżynieria drogowa w naszym mieście prowadzona jest w sposób dyletancki i bez głowy . Brak jakiegokolwiek nadzoru nad remontami dróg i poboczy. Wykańczanie robót jest bardzo niechlujne. Uważają,że wystarczy zasypać wykop i po sprawie . A kierowcy niszczą zawieszenia na tych miejskich wybojach . Niech ktoś biorący ciężkie pieniądze podatników ruszy głową , aby poprawić ten stan rzeczy. Jesteśmy miastem granicznym i to jest wielki wstyd.

Przestańcie głosować dalej na tych samych polityków do powiatu, którzy nadają się co najwyżej do prowadzenia mleczarni, a nie teraz wielkie mi narzekanie.

Te tłumaczenia toż to czyste kpiny: uzgodnienia branżowe / wodociągi, gaz, energia elektryczna, telefony, kanalizacja ew. ciepłociąg którego tam zresztą nie ma/ to są szczegóły do uzyskania /przy dobrej woli stron/ przez sprawnego urzędnika w tydzień. Tymczasowa przebudowa linii NN / podwieszenie kabla w niebieskim peszlu pod kładką/ taż do zrobienia od ręki a droga no cóż po co było zrywać nawierzchnię i zabierać się za osadzanie krawężników i korytowanie przed zakończeniem robót mostowych. Zanim most będzie gotowy ciężki sprzęt rozwali drogę zupełnie itd. Wniosek jest jeden : ani Inwestor ani Wykonawca nie liczą się zupełnie z mieszkańcami, utrudnienia mają gdzieś, termin pewnie przesuną jeszcze ze dwa razy tylko przecięcie wstęgi będzie z wielką pompą....... Bo to Cieszyn właśnie......PS Wykonawco i Inwestorze - pomódlcie się o niski stan wody w Puńcówce na czas betonowania.

Kpiny z mieszkańców!

Twój szwagier tam pracuje z twoim tatą..

NO dłuższa dłuższa i co się dziwić jak pracują tam nieroby

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama