, czwartek 18 kwietnia 2024
Protest przeciwko likwidacji połączeń kolejowych i autobusowych na Śląsku Cieszyńskim
Przeciwko likwidacji połączeń protestowało kilkanaście osób. fot: Barbara Śliż



Dodaj do Facebook

Protest przeciwko likwidacji połączeń kolejowych i autobusowych na Śląsku Cieszyńskim

BARBARA ŚLIŻ, JAKUB MARCJASZ
Protest przeciwko likwidacji połączeń kolejowych i autobusowych na Śląsku Cieszyńskim

Od 1 marca z tras kolejowych i drogowych Śląska Cieszyńskiego zniknęło kilkadziesiąt połączeń. fot. Barbara Śliż


Protest przeciwko likwidacji połączeń kolejowych i autobusowych na Śląsku Cieszyńskim

Protest wywołał spore zainteresowanie mediów. fot. Barbara Śliż


Protest przeciwko likwidacji połączeń kolejowych i autobusowych na Śląsku Cieszyńskim

Protestujący przez kilkadziesiąt minut co chwilę przechodzili przez przejście dla pieszych na popularnej "wiślance" w Ustroniu-Nierodzimiu. fot. Barbara Śliż


Protest przeciwko likwidacji połączeń kolejowych i autobusowych na Śląsku Cieszyńskim

- Rozumiem prawa ekonomii, że coś jest nierentowne i trzeba to zlikwidować, ale nikt nie konsultował tych zmian za społeczeństwem - mówili protestujący. fot. Barbara Śliż


Protest przeciwko likwidacji połączeń kolejowych i autobusowych na Śląsku Cieszyńskim

Na zablokowanie drogi zgody nie wyraziła policja oraz władze Ustronia. fot. Barbara Śliż

Zaledwie dwanaście osób protestowało w Ustroniu-Nierodzimiu przeciwko likwidacji połączeń kolejowych i autobusowych na Śląsku Cieszyńskim. Protest wywołał jednak spore zainteresowanie mediów.

Od 1 marca z tras kolejowych i drogowych Śląska Cieszyńskiego zniknęło kilkadziesiąt połączeń. Przewozy Regionalne zawiesiły łącznie dwanaście połączeń z Cieszyna do Czechowic-Dziedzic, Zebrzydowic i Katowic. Połączenia ograniczyli również inni przewoźnicy. Bielski PKS zrezygnował z sobotnich, niedzielnych i świątecznych kursów na trasie z Bielska-Białej do Skoczowa i Cieszyna. Rozkład zmienił również PKS w Cieszynie, który przede wszystkim ograniczył ilość połączeń w Wiśle.

Swój sprzeciw wobec tym cięciom postanowiło wyrazić dwunastu mieszkańców naszego regionu, którzy w piątek, 2 marca, od godz. 14.00 przez kilkadziesiąt minut co chwilę przechodzili przez przejście dla pieszych na popularnej "wiślance" w Ustroniu-Nierodzimiu. To czterokrotnie mniej niż spodziewali się organizatorzy. Ci ostatni początkowo chcieli całkowicie zablokować drogę, ale zgody na to nie wyraziła policja oraz władze Ustronia. Protest wywołał jednak spore zainteresowanie mediów. Nie tylko lokalnych i regionalnych, ale i ogólnopolskich.

- Rozumiem prawa ekonomii, że coś jest nierentowne i trzeba to zlikwidować, ale nikt nie konsultował tych zmian za społeczeństwem. Zlikwidowano te pociągi i autobusy, którymi ludzie dojeżdżali do pracy. Zostaliśmy na lodzie - mówił Damian Kazimierczak, prezes Cieszyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei (CSMK).

Protestujący są przekonani, że kolejne likwidacje połączeń doprowadzą w efekcie do bezrobocia i marginalizacji Śląska Cieszyńskiego oraz zatrzymania jego rozwoju. - Umiemy robić dzieci z probówki, latać w kosmos, a nie mamy jak do pracy dojechać - mówiła rozżalona Anna Mrózek, mieszkanka Skoczowa i była pracownica kolei.

Inni dodawali, że nie interesuje ich, kto będzie przewoźnikiem, ale podkreślali, by były to pociągi i autobusy. - Busikami nie da się jeździć - przekonywał Przemysław Szczepanek z CSMK, który podkreślał, że argument o tym, iż komunikacja publiczna nie jest popularna wśród podróżujących nie jest prawdziwy. - Zlikwidowany pociąg z godz. 12.05 z Cieszyna do Czechowic-Dziedzic miał na starcie 38 osób. Do tego dochodzą jeszcze ludzie wsiadający w Zebrzydowicach i Chybiu, więc w Czechowicach mogło z tego pociągu wysiąść około 70 osób.

Organizatorzy protestu mają nadzieję, że uda się im doprowadzić do spotkania z marszałkiem województwa śląskiego w cieszyńskim starostwie i rozmowy na temat przyszłości komunikacji publicznej na Śląsku Cieszyńskim.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

społeczeństwo popadło w "obywatelską drzemkę"...to smutne, sam zgłosiłem chęć udziału ale awaria w domu, uniemożliwiła uczestnictwo - dlaczego protestu nie zorganizowano w Cieszynie, na pewno byłby większy udział - wiec może ponowić akcję?

Przecież niedawno debatowali,że przydałby się w Cieszynie pociąg CHOPIN ...a teraz??? nic nie ma...Gratulacje

My w Ustroniu życzymy sobie aby turyści jadący do nas dojechali bez problemów.Jeżeli ludzie z Cieszyna czują się zmarginalizowani przez PKP czy PKS to niech protestują w Cieszynie.

Protest sukcesu nie odniesie! Nie tak dawno mogliśmy przeczytać na łamach Waszego portalu, że "wszyscy mieszkańcy powiatu mają swój własny samochód". A jesteśmy takim społeczeństwem, że myślimy tylko o własnym interesie bez patrzenia na dobro ogółu. Szczerze współczuję uczestnikom tego protestu, bo nie ma nic gorszego jak walczyć niestety tylko dla idei (w tym wypadku zrównoważonego transportu). Sam miałem kiedyś okazję uczestniczyć w podobnym proteście i czułem ogromne zażenowanie, nie tylko nikłym zainteresowaniem, ale także załatwianiem przez niektórych swych politycznych interesów.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama