, poniedziałek 9 grudnia 2019
Projekt Ciesz-Lab. Cieszyńskie Laboratorium Współpracy dobiegł końca
W miniony piątek, 26 czerwca w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Ciesz-Lab. Cieszyńskie Laboratorium Współpracy”. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Projekt Ciesz-Lab. Cieszyńskie Laboratorium Współpracy dobiegł końca

Zakończył się roczny projekt "Ciesz-Lab. Cieszyńskie Laboratorium Współpracy” skierowany na poprawę współpracy jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.

Przez ponad rok Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delata Partner w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym pracowało w samorządach powiatu cieszyńskiego nad poprawą relacji z organizacjami pozarządowymi. Możliwości prawne w zakresie współpracy NGO z samorządami są bardzo szerokie, ale wiele gmin z nich z różnych przyczyn nie korzysta.

W miniony piątek, 26 czerwca w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Ciesz-Lab. Cieszyńskie Laboratorium Współpracy”. Konferencja zgromadziła 85 uczestników: samorządowców, członków organizacji pozarządowych, osób interesujących się społeczeństwem obywatelskim. Podczas prezentacji, debaty oxfordzkiej i dyskusji panelowej uczestnicy wymieniali poglądy, dzielili się swoimi doświadczeniami i pomysłami w zakresie większego udziału organizacji pozarządowych w świadczeniu usług ważnych z puntu widzenia mieszkańców.

- Potrzebujemy organizacji pozarządowych, bo to one najlepiej znają nasze potrzeby i problemy. Jednak wspierajmy te, które rzeczywiście potrafią zrealizować dane zadanie taniej, szybciej i efektywniej niż administracja - Roman Gruszczyk z Delata Partner punktuje główne wnioski po roku realizacji projektu „Ciesz-Lab”.

Od lipca ubiegłego roku w projekcie „Ciesz-Lab” wzięły udział 124 organizacje pozarządowe z terenu powiatu cieszyńskiego. Po stronie jednostek samorządu terytorialnego znalazło się 13 samorządów. Ponad 250 osób związanych z NGO i ponad 50 osób z lokalnych samorządów uzyskało wsparcie w ramach tego projektu. W ramach projektu przeprowadzono 18 specjalistycznych szkoleń przeznaczonych dla organizacji pozarządowych i samorządowców oraz 39 spotkań warsztatowych w gminach powiatu cieszyńskiego. Efektem rocznego projektu „Ciesz-Lab” jest również powołanie Powiatowej Rady Pożytku Publicznego w Cieszynie.

Z badań ankietowych realizowanych w ramach projektu „Ciesz-Lab” przeprowadzonych na próbie 1000 mieszkańców wynika, że mieszkańcy powiatu cieszyńskiego w głównej mierze wymagają od organizacji pozarządowych, że będą udzielać wsparcia najbardziej potrzebującym: bezrobotnym, niepełnosprawnym, biednym. Ponad połowa z nich uważa, że działania stowarzyszeń, fundacji są wiarygodne, a jedynie 10% mieszkańców podejmuje działanie w przypadku, gdy ma pomysł na poprawę jakości życia w gminie, w której mieszka. W działaniu społecznym mieszkańcy obawiają się głównie biurokracji, braku pieniędzy na realizację pomysłów oraz braku wsparcia ze strony instytucji.

- Liczymy na przyszłe tak udane przedsięwzięcia skierowane do organizacji pozarządowych w powiecie cieszyńskim - stwierdza Roman Gruszczyk. W perspektywie przyszłościowej Delta Partner przewiduje podejmowanie działań na rzecz tworzenia w powiecie cieszyńskim centrów organizacji pozarządowych. Szczególnie ważne dla stowarzyszenia będzie również tworzenie platform, na których NGO i jednostki samorządu terytorialnego będą mogły komunikować się ze sobą. Tę rolę mógłby pełnić portal internetowy do wzajemnego informowania się. Niezmiennie dalej będzie kładziony nacisk na działalność szkoleniową i doradczą dla samorządów i organizacji pozarządowych. W planach jest również integrowanie członków organizacji pozarządowych, a także działania doprowadzające do większego udziału NGO w podejmowaniu decyzji na poziomie lokalnym (polityka publiczna).

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W perspektywie przyszłościowej Delta Partner przewiduje podejmowanie działań na rzecz tworzenia w powiecie cieszyńskim .....mowa trawa .....Mnie interesuje niejasny status prawny radnego BT – Wiceprezes Zarządu Delta Partner.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama