, sobota 4 lipca 2020
Problemy z dojazdem. Mieszkańcy apelują!
Do Cieszyna na poranne lekcje docierają przepełnione autobusy, a niektórzy uczniowie, ze względu na brak miejsca, nie są w stanie wejść do środka i dojechać na czas do szkoły. fot: wikipedia.com



Dodaj do Facebook

Problemy z dojazdem. Mieszkańcy apelują!

DR
Rok szkolny dopiero się rozpoczął, a już pojawił się spory problem. Dotknął on przede wszystkim uczniów dojeżdżających do szkół ponadgimnazjalnych w Cieszynie z kilku miejscowości powiatu cieszyńskiego. Do Cieszyna na poranne lekcje docierają przepełnione autobusy, a niektórzy uczniowie, ze względu na brak miejsca, nie są w stanie wejść do środka i dojechać na czas do szkoły. Z informacji, które otrzymaliśmy, wynika, że najgorzej sytuacja wygląda w gminie Strumień – w Drogomyślu i Pruchnej.

Całą sytuacją zaniepokojeni są pasażerowie Linea-Trans i rodzice uczniów dojeżdżających do cieszyńskich szkół, którzy podpisali się pod listem otwartym, skierowanym do władz powiatu cieszyńskiego, gminy Strumień i wyżej wymienionego przewoźnika. - Pragniemy wyrazić swoje zaniepokojenie jakością i dostępnością przewozów pasażerskich z Drogomyśla i Pruchnej w kierunku Cieszyna, dokąd dziesiątki młodych ludzi codziennie udaje się do szkół średnich, jak również wyrazić rozczarowanie brakiem działań ze strony Starostwa Powiatowego w Cieszynie, zmierzających do poprawy dojazdu młodzieży – piszą mieszkańcy gminy Strumień. Sytuacja komunikacyjna w gminie jest trudna ze względu na upadek firmy Transkom, która wcześniej razem z firmą Linea-Trans obsługiwała odcinek do Cieszyna. Teraz pozostał już tylko jeden przewoźnik.

Mieszkańcy piszą w liście o sytuacji, która wydarzyła się 4 września br. Pierwszy poranny autobus (po godzinie 7) nie zatrzymał się na przystankach Pruchna Stadnina Koni, Pruchna Centrum i zapewne na kolejnych - aż do Cieszyna. Niektórzy zostali dowiezieni do szkoły przez rodziców, a pozostali nie dotarli tego dnia do szkoły. Ponadto, mieszkańcy zwracają również uwagę na absurdalne godziny, w których kursują autobusy. W szkołach średnich młodzież kończy zajęcia o 15:40, a ostatni autobus do Pruchnej Centrum, czy Drogomyśla wyjeżdża z Cieszyna o godz. 15:15. To wszystko przy wygórowanej polityce cenowej – od lipca przewoźnik podniósł ceny o ok. 30%.

Pasażerowie Linea-Trans, ich rodzice oraz mieszkańcy Pruchnej i Drogomyśla nie zgadzają się na fakt, że samorząd powiatowy „umywa ręce” od kwestii komunikacji publicznej i nie potrafi znaleźć sposobu na to, by zapewnić młodzieży bezpieczny dojazd do szkół. A przecież jest to obowiązkiem Starostwa Powiatowego, zarządcy szkół ponadgimnazjalnych w całym powiecie.

O niepocieszającej sytuacji cenowej i nadal fatalnym stanie autobusów u przewoźników świadczących usługi w powiecie cieszyńskim, rozmawialiśmy niedawno ze Starostą Cieszyńskim Januszem Królem. Pisaliśmy o tym w materiale: Ceny biletów w transporcie powiatowym poszybowały w górę. Tylko ceny - jakość pozostała ta sama.

O problemach z komunikacją publiczną w powiecie cieszyńskim będziemy jeszcze pisać.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To niedopuszczalne żeby uczniowie oraz pracownicy nie mogli dojechac z mniejszych miejscowości do Skoczowa czy Cieszyna, tym własnie powinien się zająć powiat.
Takim ułożeniem stosunków z przewoźnikami żeby to było zapewnione. Jeśli są potrzebne dopłaty to do cholery trzeba te dopłaty sfinansować.

Czas najwyższy aby Powiat zaczął realizować zadania w zakresie organizacji transportu ponadlokalnego, które to zadanie jest jego zadaniem własnym. Mieszkańcy Powiatu są dotychczas nader pobłażliwi w tej kwestii .

A PKS był be...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama