, środa 24 kwietnia 2024
Problemy czeskich kopalń i górników
Mimo doniesień mediów w ostatnim czasie, że upadłość spółki jest bliska, dyrektor generalny donosił: „Szczerze mówiąc, niepowodzenie nie jest możliwe." fot: okd.cz



Dodaj do Facebook

Problemy czeskich kopalń i górników

RED.
Mimo starań i prowadzonych od wielu tygodni negocjacji, konsorcjum węglowe OKD w rejonie ostrawsko-karwińskim złożyło wniosek o upadłość. Widmo utraty pracy staje nie tylko przed czeskimi, ale i polskimi górnikami. Jednak tylko część Polaków dostanie wsparcie z rządu czeskiego.

OKD to jedyny producent węgla kamiennego w Republice Czeskiej prowadzący wydobycie tego surowca na terenie trzech kopalń. Pod koniec kwietnia minął ostateczny termin podjęcia przez czeski rząd decyzji w sprawie odkupienia udziałów w górniczym konsorcjum OKD za 125 mln euro - miał być to krok ratujący firmę przed upadłością. Właściciele ostrawsko-karwińskich kopalń, brytyjska firma Ad Hoc Group (AHG), przekazali rządowi propozycje kupna spółki OKD bez długu wobec właścicieli obligacji. Czeski premier Bohuslav Sobotka odmówił, argumentując, że rząd nie może wziąć odpowiedzialności za upadające przedsiębiorstwo.

Na samym początku maja nie było jeszcze jasne, kiedy spółka OKD stanie się niewypłacalna i zakończy działalność. Pojawiły się też głosy, że upadłość OKD nie oznacza od razu końca firmy, ale jej oddłużenie i szansę na to, że mogłaby funkcjonować jeszcze przez jakiś czas. Choć jeszcze 2 maja górnicy przystąpili do pracy, 3 maja zarząd konsorcjum OKD złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości.

Firma OKD ma w przeliczeniu 3 miliardy złotych długu, a zatrudnia ok. 2 tysiące pracowników z Polski. Jednak tylko kilkadziesiąt Polaków ma umowy bezpośrednio z OKD. Ma to znaczenie, bowiem rząd czeski chce skupić się nie na ratowaniu firmy, a wsparciu górników, którzy stracą pracę w wyniku upadłości konsorcjum węglowego. Jest to rozwiązanie, które m.in. poparła Czesko-Morawska Konfederacja Związków Zawodowych. Jednak wsparcie otrzymają tylko górnicy narodowości czeskiej oraz bezpośrednio zatrudnieni przez OKD. Tymczasem większość polskich pracowników ma umowy z firmami zewnętrznymi. Oznacza to, że zwolnieni górnicy nie zostaną objęci opieką czeskiego rządu, a zostanie to scedowane na polskie samorządy.

W lutym br. na stronie internetowej OKD pojawił się komunikat o zmianie właścicieli tego konsorcjum. Z kolei dyrektor generalny OKD, Dale R. Ekmark pisał: „W skali roku odnotowaliśmy wyraźną poprawę i chcemy taki kierunek utrzymać również w 2016 roku. W ubiegłym roku OKD wydobyło ponad 8 mln ton węgla, co było bardzo zbliżone do założeń, jakie podaliśmy do wiadomości rynków finansowych. W ciągu zaledwie dwóch lat udało nam się tak znacząco obniżyć koszty operacyjne, że z pierwszej trzeciej firm o najwyższych kosztach produkcyjnych przenieśliśmy się do jednej trzeciej firm wykazujących najniższe koszty. Dużym wyzwaniem dla nas nadal pozostaje niesprzyjające środowisko cenowe”. Jak podał, w ostatnim czasie doszło także do restrukturyzacji i modernizacji sprzętu, by ograniczyć koszty działania spółki. Mimo doniesień mediów w ostatnim czasie, że upadłość spółki jest bliska, dyrektor generalny donosił: „Szczerze mówiąc, niepowodzenie nie jest możliwe. Mogę wszystkich zapewnić, a opieram swe przekonanie o swe globalne doświadczenie, że najwyższe kierownictwo i górnicy OKD są jednymi z najlepszych na świecie. Mam do was zaufanie i jestem przekonany, że uda nam się, że odniesiemy sukces i że jest on bezwzględnie w zasięgu ręki”.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Najlepsze w tym wszytkim, że nawet 2000 górników z PL straci pracę. Urzędy nie są przygotowane na taką ilość bezrobotnych w regionie. Najczęściej pracowali tam ludzie z miejscowości przygranicznych.

Mnie się marzy upadek trineckich i ostrvaskich zelezaren

Przynajmniej nie będzie tąpnięć w Pogwizdowie i Brzezówce

W Czechach nie ma 13-tek, 14-tek, barbórek, deputatów węglowych a emerytura górnicza jest w wieku 63 lat a nie 45 jak w Polsce. A mimo to upadło. Więc jak polskie ma nie upaść?

Może się mylę... ale z tego co się orientuję to jednym z problemów OKD było to, że jego właściciele wzięli pożyczkę żeby wypłacić sobie przyszłe dywidendy, które w normalnych krajach są wypłacane kiedy są zyski (u południowych sąsiadów znaleźli widocznie lukę prawną lub pozwalają na to przepisy). Prywatyzacja OKD to dobry przykład przerzucania kosztów prywatnej gospodarki rabunkowej na społeczeństwo. My to "wytunelowali", zgarnęli zyski a państwo niech zajmie się kosztami zamykania kopalń i całą resztą. Inna sprawa polscy podwykonawcy... pytanie: co to są za pracownicy? Czy część z nich nie odpracowała swoich lat w polskim przemyśle wydobywczym? A polskie kopalnie to inna sprawa... może faktycznie zacząć inwestować w własne technologie wykorzystujące efektywniej inne źródła energii,... róbmy to póki mamy węgiel i inne paliwa kopalniane by móc je produkować, bo jak tego zabraknie to będzie płacz i zgrzytanie zębów. Dziś i tak zyski dla województwa śląskiego nie przynoszą już kopalnie, ale inne sektory gospodarki. A proces wygaszania kopalń można rozłożyć na dwa, no może trzy dziesięciolecia nie zatrudniając w takich ilościach kolejnych górników... Tani węgiel wydobywany w Chinach, Australii jest wydobywany niejednokrotnie techniką odkrywkową (jak brunatny) - koszty takiego wydobycia są o wiele mniejsze niż w Polsce czy RC. Z takim węglem nasze "czarne złoto" nie ma szans na giełdach,...
Panie Pawle, a może by tak węgiel na wstrzymanie?

Nie trzeba nic wygaszac. Wystarczy zabrac górnikom wszystkie przywileje wynikajace z karty górnika, objac ich normalnym kodeksem pracy i juz kopalnie zaczna byc dochodowe i konkurencyjne z australijskimi. A gdyby w dodatku je sprywatyzac, Polska zwojowala by swiat swoim weglem.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama