, piątek 10 lipca 2020
Problem ciężarówek na DW-938 dalej nierozwiązany
Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL ruszył 1 lipca 2011 roku. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Problem ciężarówek na DW-938 dalej nierozwiązany

JAKUB MARCJASZ
Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach zbada natężenie ruchu na drodze DW-938 Cieszyn-Pawłowice. W opinii mieszkających przy niej ludzi droga jest dosłownie rozjeżdżana przez samochody ciężarowe. W tej sprawie u ministra transportu interweniował burmistrz Cieszyna oraz kilku posłów z naszego regionu.

W związku z wprowadzeniem bramownic oraz koniecznością płacenia przez właścicieli samochodów ciężarowych "e-myta", w opinii wielu osób mieszkających przy starej drodze katowickiej Cieszyn-Pawłowice, ruch w tym miejscu znacznie się nasilił. Podobnie uważają władze Cieszyna, które wspólnie z posłami z naszego regionu interweniowały w tej sprawie u ministra transportu.

W odpowiedzi skierowanej do burmistrza podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Maciej Jankowski informuje, że ministerstwo wystąpiło z wnioskiem do Wojewódzkiego Inspektoratu Drogowego w Katowicach "celem podjęcia stosownych działań kontrolnych w zakresie przewozu drogowego na wskazanym przez pana burmistrza odcinku drogi".

Do tej pory taka analiza dotycząca skutków wprowadzenia "e-myta" dla starej "drogi katowickiej" nie została przeprowadzona. Wydaje się jednak, że problem występuje. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach w październiku ubiegłego roku dokonał pomiarów na podobnej drodze z Ogrodzieńca do Olkusza. Wynika z nich, że jeździ tam o 92 proc. więcej niż dotąd ciężarówek z przyczepami i o ponad 57 proc. ciężarówek bez przyczep. Już w styczniu z inicjatywy wojewody śląskiego o problemie dyskutowali przedstawiciele zarządców dróg wojewódzkich i powiatowych, policji i inspekcji transportu drogowego. Kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się najprawdopodobniej jeszcze w lutym. - Jestem przekonany, że wynik działań kontrolnych potwierdzi nasze przypuszczenia dotyczące obciążenia tego odcinka i stosowne decyzje ograniczające tam ruch zostaną podjęte - mówi Adam Swakoń, zastępca burmistrza Cieszyna.

Jaka jest więc szansa, że na drodze zostanie wprowadzony zakaz ruchu dla samochodów ciężarowych? "Droga wojewódzka DW 938 jest drogą publiczną ogólnodostępną o znaczeniu dla województwa, a jej stan techniczny nie kwalifikuje jej do wprowadzenia ograniczeń dla ruchu pojazdów ciężarowych" - to dotychczasowe stanowisko marszałka województwa śląskiego. A to właśnie do niego należy podjęcie decyzji dotyczącej ewentualnego wprowadzenia zakazu.

Pytanie, czy marszałek zmieni swoje stanowisko, pozostaje otwartym. Taki zakaz został natomiast wprowadzony m.in. na drogach wojewódzkich nr 467 oraz 263. Co jak zauważają przedstawiciele ministerstwa w znacznym stopniu ograniczyło odpływ ruchu z płatnej autostrady A2 na te drogi.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Najprościej byłoby wprowadzić zakaz poruszani się tirów na drogach pominiętych w systemie e-haraczu. Wybudowali drogi za ciężkie pieniądze i zdziwko że ludzie mają czelność jeździć innymi drogami... trzeba wszak ukrócić ten haniebny proceder !!! Ciekawe czy mieszkańcy zadali sobie pytanie dlaczego te ciężarówki ich teraz niepokoją... kto jest za to odpowiedzialny ? Jeszcze coś... Cena towaru zawiera w sobie opłatę za transport. Chcecie płacić drożej... wasza wola... właściciel firmy przewozowej ani kierowca nie będzie do tego dokładał.

Jak wprowadza ten zakaz to stacja na Babilonie padnie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama