, czwartek 25 kwietnia 2024
Powstały alternatywne mapy Cieszyna
Do 29 grudnia br. trwa wystawa alternatywnych map miasta, którą można zwiedzić przy ulicy Zamkowej 1. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Powstały alternatywne mapy Cieszyna

MB
Powstały alternatywne mapy Cieszyna

Mapy trafią do punktów informacji turystycznej, sklepów i knajp, a także na Uniwersytet Śląski w Cieszynie, fot. ARC SPOT

Osiem spacerów edukacyjnych zaowocowało powstaniem ośmiu alternatywnych map Cieszyna. W projekcie wzięli udział lokalni artyści, studenci i mieszkańcy miasta. Efekty podsumowała wystawa, z kolei mapy w wersji papierowej trafią do punktów informacji turystycznej w obu Cieszynach.

Osiem różnorodnych map powstało w wyniku warsztatów i spotkań studentów i absolwentów Wydziału Artystycznego UŚ. Współpraca była możliwa dzięki rekomendacji pracowników Uniwersytetu w Cieszynie. Mapy będą dostępne bezpłatnie w punktach informacji turystycznej w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Z kolei do 29 grudnia br. trwa wystawa alternatywnych map miasta, którą można zwiedzić przy ulicy Zamkowej 1.

Punktem wyjścia tego projektu są wyniki i postulaty "Kongresu Kultury i Komunikacji w Cieszynie”, który odbył się w listopadzie 2012 roku. Następnie zorganizowano spacery edukacyjne, które odbywały się w roku 2013 i 2014. Pierwsze cztery (2013) inicjowane były przez zespół Świetlicy Krytyki Politycznej, cztery kolejne (2014) przez mieszkańców i studentów-mieszkańców Cieszyna.

Spacery stały się inspiracją dla zespołu projektantów do stworzenia alternatywnych map Cieszyna. Spacer na temat korupcji i przemytu posłużył za temat przewodni do zaprojektowania toreb-map przemytu ilustrujących tenże proceder na granicy polsko-czeskiej w Cieszynie.

Nocny spacer szlakiem muzyki stał się pretekstem do stworzenia mapy dotyczącej życia nocnego (Cieszyn po 22.00), co odpowiada na zapotrzebowanie młodzieży mieszkającej w Cieszynie oraz turystów. - Mapa jednocześnie pokazuje, że życie nocne Cieszyna w ciągu ostatnich lat znacznie zubożało, co pokazuje kondycję miasta w zakresie rozrywki i m.in. to, że brakuje tutaj miejsc do tworzenia się kultowych miejsc konstytuowanych przez muzykę, teatr amatorski i inne formy aktywności artystycznej i kulturalnej - mówi Agnieszka Muras z Krytyki Politycznej.

Ponadto w ramach projektu powstały mapy, które na przekór złym nastrojom mieszkańców mają pobudzić ich do pozytywnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Służą temu mapy "Dobre wspomnienie z Cieszyna” oraz "Mapa pocałunków”. Mapy powstały po rozmowach z mieszkańcami, którzy zostali poproszeni o przedstawienie dobrych historii z ich życia i połączenia ich z konkretnymi lokalizacjami w Cieszynie. - Nie była to jednak próba na 1000 mieszkańców. Mamy świadomość, że nie jest to pewna diagnoza, ale na pewno jakaś wskazówka - komentują autorki map.

Jednym z wniosków Kongresu Kultury w 2012 roku było również to, że bez komunikacji autobusowej i połączeń kolejowych nie można tworzyć kultury i organizować wydarzeń kulturalnych, ponieważ osoby spoza miasta nie są w stanie w nich uczestniczyć. Stąd pomysł na powstanie mapy, która przestawia plan wszystkich najważniejszych przystanków w mieście oraz dworca kolejowego w Czeskim Cieszynie wraz z przewoźnikami i kierunkami, w których można podróżować.

- Te mapy nie mają promować miasta, a komunikować, czym to miasto jest i jakie jest - mówi Anna Pluta z Krytyki Politycznej. - To nasza wizja miasta i pewna opowieść o Cieszynie - dodaje.

Autorami alternatywnych map Cieszyna są Anna i Hubert Tereszkiewiczowie, Karolina Gilewicz, Anna Pluta, Agnieszka Muras i Anna Cieplak. Mapy trafią do punktów informacji turystycznej, sklepów i knajp, a także na Uniwersytet Śląski w Cieszynie. Autorzy rozważają dodatkowo zamieszczenie map w sieci, by można było z nich korzystać na nośnikach elektronicznych przed podróżą, jak i w trakcie alternatywnego spaceru w Cieszynie.

Odbierz darmową mapę i mapę-torbę

Komplet alternatywnych map w formie pakietu można otrzymać bezpłatnie w Księgarni/Czytelni "Na Granicy", między 16 a 19 grudnia lub po Nowym Roku w godzinach otwarcia księgarni (10.00-17.00, wtorek-piątek). Można również zdobyć unikatową mapę-torbę, w czterech wzorach nawiązujących do tematu przemytu na granicy polsko-czeskiej.

Aby otrzymać torbę-mapę wystarczy odpowiedzieć na trzy pytania:

  • Które wydarzenie zorganizowane w 2014 w Świetlicy Krytyki Politycznej uważa Pan/Pani za najciekawsze?
  • Jakiego tematu spotkania/gości oczekuje Pan/Pani w 2015 roku w Świetlicy Krytyki Politycznej?
  • Co Pani /Pana zdaniem powinno znajdować się na mapie Cieszyna? Czego brakuje w naszym mieście?

    Odpowiedzi należy dostarczyć do Księgarni lub w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na granicy" lub przesłać mailem na adres: cieszyn@poczta.krytykapolityczna.pl. Uwaga! Możliwy jest jedynie osobisty odbiór toreb w Księgarni lub Świetlicy (ul. Zamkowa 1).

  • Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
    Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

    Świetna kreatywna robota! Dziękuję!

    Mapki i owszem za darmo, ale to nie znaczy, że nic nas nie kosztowały. Takie "darmowe" akcje są specjalnością KP i Zamku.

    Człowieku ogarnij się! Pokaż mi dobrą rzecz, która nic nie kosztuje. Jak znajdziesz to może pogadamy a z malkontentami nie rozmawiam.

    Uprzejmość nic nie kosztuje, człowieku nieogarnięty.
    To, że ten projekt to sam miodzik, to jest tylko twoja opinia. Ja mam swoją opinię - to moje prawo.

    Dodaj komentarz

    Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
    • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
    • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
    • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

    Więcej informacji na temat formatowania

    Image CAPTCHA
    Wpisz znaki widoczne na obrazku.
    reklama
    reklama