, poniedziałek 6 lipca 2020
Powiat cieszyński! Akcja szczepienia lisów 2016
Szczepionka jest zatopiona w małych, brunatnych kostkach, które stanowią przynętę wyczuwaną przez lisa z odległości nawet do 800 metrów fot: Michał SobalaDodaj do Facebook

Powiat cieszyński! Akcja szczepienia lisów 2016

Od 19 do 28 maja na terenach całej Polski prowadzona będzie akcja wykładania szczepionek przeciwko wściekliźnie dla lisów. Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o zachowanie ostrożności i niepodnoszenie szczepionek z ziemi.

Na terenie całego województwa śląskiego zostanie rozrzuconych łącznie 202 620 dawek szczepionki. Szczepionka jest zatopiona w małych, brunatnych kostkach, które stanowią przynętę wyczuwaną przez lisa z odległości nawet do 800 metrów. Przynęty zostaną rozrzucone z samolotów na terenach zielonych: w lasach, na polach, łąkach i w ogródkach działkowych. W niektórych miejscach szczepionki zostaną wyłożone ręcznie.

Przez dwa tygodnie po zakończeniu akcji nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.
Zgodnie z zaleceniami Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, szczepionek nie wolno również podnosić z ziemi, ponieważ zapach ludzki pozostawiony na przynęcie sprawi, że nie zostanie ona zjedzona przez lisa. W przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością szczepionki, która jest ukryta w przynęcie należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny w celu skontrolowania sytuacji, a także umyć ręce lub inne części ciała, które zetknęły się z zawartością szczepionki - mydłem pod bieżącą wodą.

Akcja wykładania szczepionek odbywa się od 1995 roku. Szczepionki zazwyczaj są rozrzucane lub wykładane dwa razy w roku: na wiosnę i na jesień. Jak podaje Śląski Urząd Wojewódzki - po przeprowadzonych akcjach wykładania szczepionek zaobserwowano wyraźny spadek wystąpień wścieklizny wśród zwierząt. W latach 2013-2015 nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny na terenie województwa śląskiego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama