, poniedziałek 6 lipca 2020
Postępowanie w sprawie nieprawidłowości w cieszyńskim szpitalu umorzone
Z opisanych przez prokuraturę powodów postępowanie umorzono, a postanowienie jest prawomocne. fot: FJDDodaj do Facebook

Postępowanie w sprawie nieprawidłowości w cieszyńskim szpitalu umorzone

JM
Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej umorzyła śledztwo w sprawie nieprawidłowości do jakich miało dojść od grudnia 2009 r. do maja 2012 r. w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane po anonimowych pismach jakie otrzymali śledczy, a także zawiadomieniu podpisanym przez byłego pracownika szpitala.

Śledczy badali trzy wątki: rzekome nieprawidłowości w wykonywanych w szpitalu przez jednego z lekarzy świadczeniach medycznych w postaci biopsji mammotomicznej, które miały polegać na preparowaniu dokumentacji medycznej w taki sposób, aby badanie mogło być refundowane przez NFZ; narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia pacjentów oddziału kardiologicznego, które miało być wynikiem decyzji o przetransportowaniu pacjentów oddziału do innej jednostki służby zdrowia; w końcu likwidację poszczególnych poradni lub oddziałów.

Wątek pierwszy: Biopsje mammotomiczne

W trakcie postępowania, śledczy zabezpieczyli i poddali analizie całość dokumentacji Narodowego Funduszu Zdrowia i Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, które miały związek z kwestiami jakie zostały opisane w pismach. Przesłuchane zostały osoby odpowiedzialne za poszczególne sfery działania szpitala. Na potrzeby postępowania zabezpieczono również protokoły oraz wystąpienie pokontrolne NFZ po przeprowadzeniu kontroli prawidłowości rozliczania biopsji mammotomicznej w cieszyńskim szpitalu.

- Kontrola NFZ nie wykazała istotnych merytorycznie nieprawidłowości w sposobie prowadzenia dokumentacji medycznej przez lekarza, jak i sposobu rozliczania świadczonych przez niego usług. Nie zakwestionowano zasad przyjmowania pacjentek na oddziały, czasu ich pobytu na oddziale, braku faktycznego przebywania na oddziałach. Wskazano, iż hospitalizację należy uznać za zgodną z przepisami. Wskazano również, iż cieszyński szpital nie miał podpisanej odrębnej umowy na świadczenie biopsji mammotomicznej, a jedynie rozliczał to świadczenie w ramach oferowanych innych świadczeń. Doniesienia zawarte w zawiadomieniach nie potwierdziły się w kwestii wyłudzenia refundacji za świadczenia nie wykonane, bowiem zabrany materiał wskazuje, że pacjentki faktycznie były przyjmowane w szpitalu, gdzie lekarz przeprowadzał diagnostykę w postaci biopsji mammotomicznej piersi - czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej.

Wątek drugi: Likwidacja poszczególnych poradni lub oddziałów

Śledczy nie potwierdzili również informacji, które znalazły się w zawiadomieniach, dotyczących likwidacji poszczególnych poradni lub oddziałów (dokumenty potwierdzają, że poradnię i oddział okulistyczny przejął do prowadzenia odrębny NZOZ). Zbadano także przyczyny likwidacji stołówki, pralni oraz spalarni. Decyzje te zostały podjęte z przyczyn ekonomicznych. - Powyższe rozwiązania były korzystne ze względu na ograniczenie ponoszonych kosztów [...]. Analiza sytuacji zaplecza technicznego szpitala [...] wskazuje, że usługi świadczone przez podmioty zewnętrzne mogą generować stosunkowo mniejsze koszty dla jednostki. Decyzje co do korzystania z usług firm zewnętrznych były więc uzasadnione ekonomicznie. Analiza umów, dokumentacji przetargowej nie wskazuje na uchybienia w tym przedmiocie. Ustalono także, iż firmy, które świadczą usługi na rzecz szpitala nie są tymi, które zostały wskazane przez zawiadamiających w anonimach - informuje w komunikacie Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej.

Wątek trzeci: Narażenie życia pacjentów

Ostatnim wątkiem prowadzonego postępowania było narażenie życia pacjentów oddziału kardiologicznego. W toku postępowania śledczy przeanalizowali historię chorób 29 pacjentów.

- W wyniku podjętych czynności nie natrafiono na jakiekolwiek dowody świadczące o zaniedbaniu w udzielaniu pomocy pacjentom oddziału kardiologicznego. Każdy transport pacjenta miał swoje wyraźne uzasadnienie medyczne, co zostało opisane w historiach chorób i był przeprowadzony w sposób, który nie zagrażał życiu lub zdrowiu pacjenta. W żadnym z analizowanych przypadków nie doszło do zastrzeżeń co do transportu ze strony pacjenta czy jego rodziny. Każdy transport był przeprowadzony dla poprawy zdrowia pacjenta, niepogorszenia stanu dotychczasowego albo dla przeprowadzenia badań diagnostycznych na wyższym poziomie medycznym. Jednostka służby zdrowia, do której transportowano pacjenta była wcześniej ustalana telefonicznie i potwierdzano tam możliwość przyjęcia konkretnego pacjenta - podkreślili śledczy.

Z opisanych powodów postępowanie umorzono, a postanowienie jest prawomocne.

Komentarze: (21)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ależ szybko działa bielska prokutarura!!? szkoda,że tylko w tej sprawie.Jakoś w innych jej nieśpieszno.Cos to podejrzane .

Ta pani dyrektor zostala pozbawiona pracy za nieprawidłowości związane nie tyle z NFZ co ze starostwem, kóore nie miało zastrzeżeń do funkcjonowania szpitala a sprzeniewierzenia pieniedzy ze starostwa, czyli naszych. I dobrze zrobili,ze ją odwolali, bo coś za duzo kręciła i za bardzo była pewna protektoratu Cz.G.

kAROL for Never.

Who is Karol?

Emperor from Grodziec.

Jeżeli będę osobą Związaną ze szpitalem- będę jego pacjentem- to temperatura obiadu będzie miała dla mnie najmniejsze znaczenie.

i pewnie nie będzie też miało dla Ciebie żadnego znaczenia czy to co jesz kosztuje 10 zł czy 2,50 zł, bo ze stawki, którą płaci szpital np. 3/4 kosztuje transport (spróbuj za 2,50 ugotować obiad) - podziwu godna wyrozumiałość ! Ale jak już będziesz tym pacjentem, a rodzina Cię nie dokarmi, to dostaniesz garść leków na pusty żołądek, który wkrótce da o sobie znać - wtedy może docenisz moje słowa (poniżej). Nie bez powodu mówi się o tym, że do wyzdrowienia potrzebne jest odpowiednienie leczenie i odpowiednie odżywianie - zapytaj któregokolwiek lekarza. I to by było na tyle, więcej chyba tłumaczyć nie trzeba.

Kogo mogę zapytać ile w jedzeniu przygotowywanym w szpitalnej kuchni było kosztów jej utrzymania, wynagrodzeń pracowników, kierowników, dietetyków itp. Kto był najbardziej zadowolony- pacjent czy rodziny i znajomi osób pracujących w szpitalnej kuchni?

szkoda, że prokuratura nie zapytała pacjentów czy im to jedzenie z cateringu smakuje, czy jest odpowiednio ciepłe (na to są normy) i ile jest jedzenia w jedzeniu tzn. ile w stawce za jedzenie kosztuje transport, a ile produkty spożywcze i ich przygotowanie w formie posiłków? A swoją drogą, że to pytanie powinien postawić zamawiający taką usługę czyli dyrektor szpitala. A czy zostało postawione ? obawiam się, że nikt i nigdy nie zadał sobie, ani usługodawcom takiego pytania. A szkoda :(

Na temat jedzenia nie trzeba dyskutować, bo jakie jest kazdy widzi. Zimne, nieświeże. Bo jakże może być świeże, wożone ileś tam kilometrów ( kiedyś podobno nawet z Bystrej). Rada bym jednak zobaczyła analizę, która mówi, że zlecenie tego typu usług na zewnątrz ma uzasadnienie w rachunku ekonomicznym. Może i ma, tyle, że takiej analizy niestety ten raport nie zawiera. Teza bez dowodu.

Tobie też trudno pogodzić się z porażką?

nie rozumiem pytania, bo jestem osobą ZUPEŁNIE NIE ZWIĄZANĄ ze szpitalem - a więc zanim palniesz, to się zastanów. Natomiast znam osobiście pacjentów, którzy nie mogli się doczekać na (zimny zresztą) obiad, bo catering się spóźnił o kilka godzin !!!

Ciekawe co bylo badane, sprawdzane, pewnie watki lub osoby fizyczne np Jan Kowalski gdzie bylo okej a nie Jan Nowak gdzie nie bylo okej zreszta kopia z wnioskow NIK o falszowaniu sprawozdan

Oszukiwanie w sprawozdaniach

Nie lepiej wypadł Szpital Śląski w Cieszynie, który w latach 2009-2012 kupił sprzęt za 3,7 mln zł, z czego ponad 60 proc. stanowiły unijne dotacje.

Dzięki tym pieniądzom placówka kupiła ultrasonograf i mammograf dla poradni chorób piersi, wyremontowała pomieszczenie, w którym je ustawiła. Te aparaty powinny być wykorzystywane tylko w ramach kontraktu z NFZ, ale szpital postanowił na nich sobie do kontraktu dorabiać i podpisał kilka umów na badania komercyjne. Na dodatek przy obsłudze aparatu zatrudniał pracowników, którzy nie mieli koniecznych kursów ochrony radiologicznej. Inni, przede wszystkim lekarze, pracowali o wiele więcej niż dopuszcza prawo: 55 godzin na etacie i od stu do stu kilkudziesięciu na kontrakcie.

Co więcej, szpital w Cieszynie oszukiwał też w sprawozdaniach. W jednym z nich napisał, że wykonał z użyciem mammografu 174 badania piersi, podczas gdy w rzeczywistości było ich o 80 mniej.

Ostatnią z kontrolowanych placówek był Szpital Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, który - jak już pisaliśmy w lutym - w 2008 roku kupił za dotację wartą 2,3 mln zł aparat do badań naczyniowych, ale przez trzy lata w ogóle z niego nie korzystał! Miał też rentgen, którego nie użył ani razu. Aparat stał w magazynie, aż pracownicy po prostu go rozkradli. Wszystko to w najbardziej zadłużonym szpitalu w województwie, któremu marszałek Mariusz Kleszczewski zgodził się przyznać już kilkadziesiąt milionów złotych pożyczek, z których ponad jedną trzecią później umorzył.

Cały tekst: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,14170024,Smutny_raport_NIK_ze...

Czyżby gazetacodzienna.pl została organem prasowym Prokuratury Okręgowej?
To chyba pierwszy przypadek w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości, że treść umorzenia jest publikowana i ogólnie dostępna. A mówiono, że w czasach PIS sterowano Prokuraturą.

Widać jak bardzo Cię zabolało, że zarzuty wobec dyrektorki szpitala były bezpodstawne ! Może jesteś jednym z tych, którzy szerzyli nieprawdę w tej sprawie?

Ciekawe jak czują się radni powiatowi, którzy tak krytykowali panią dyrektor ?

Znowu komuchy namieszały, a w szeregach PO same przefarbowane komuchy.

OCH KAROL.

Ale namieszał ten Karol

No właśnie!!! wiec może trzeba było by się zastanowić nad nieuzasadnionym odwołaniem Pani Dyrektor!!!

Ciekawe komu się teraz głupio zrobiło??

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama