, środa 24 kwietnia 2024
Policzą tiry rozjeżdżające od miesięcy Cieszyn
Zebrane dane zostaną przekazane premierowi, a rząd zdecyduje, co z tym problemem dalej zrobić. fot: Barbara Śliż



Dodaj do Facebook

Policzą tiry rozjeżdżające od miesięcy Cieszyn

Ewa Furtak
Wreszcie będzie wiadomo, ile tirów korzysta z drogi z Pawłowic do Cieszyna. Dane trafią do premiera. - Może to przekona rządzących, że to naprawdę ogromny problem - mają nadzieję mieszkańcy.

Ludzie mieszkający przy tzw. starej drodze katowickiej nr 938 z Pawłowic do Cieszyna zauważyli, że od wprowadzenia opłat za przejazd drogami ekspresowymi i autostradami pod ich oknami ruch zrobił się dużo większy. - Już wcześniej hałas był bardzo dokuczliwy, ale teraz sytuacja jest naprawdę nie do zniesienia - opowiada Stanisław Gajda, mieszkaniec Cieszyna.

Zniszczenia widać gołym okiem, np. na wysokości Szkoły Podstawowej nr 6 zaczął zapadać się asfalt. Mieszkańcy narzekają także na kłopoty z wyjazdem ze swoich posesji czy z przejściem przez ulicę z jednej strony na drugą. Podobne głosy dochodzą także z sąsiednich miejscowości, m.in. Pruchnej i Hażlacha.

Ostatnie badania natężenia ruchu na tej drodze były prowadzone jeszcze przed wprowadzeniem e-myta. Wtedy w ciągu doby korzystało z niej ponad 8 tys. osobówek, tirów i autobusów. - Teraz na pewno jest ich dużo więcej - zapewniają mieszkańcy. Powołują się na ogłoszone niedawno wyliczenia z DW 791 na granicy województw śląskiego i małopolskiego - od wprowadzenia opłat ruch tirów wzrósł tu aż o 92 proc. - Podobne badania zostaną przeprowadzone także na innych drogach województwa, co do których mamy podejrzenia, że także wzrósł na nich ruch tirów. Należy do nich także właśnie droga z Pawłowic do Cieszyna - mówi Ryszard Pacer, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Zebrane dane zostaną przekazane premierowi, a rząd zdecyduje, co z tym problemem dalej zrobić. - Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że jeden tir niszczy drogę w takim stopniu, jak 168 tys. samochodów osobowych - mówi Pacer.

Według mieszkańców dobrym sposobem byłoby np. wprowadzenie ograniczenia tonażu na tej drodze, a Edyta Subocz, rzeczniczka cieszyńskiego magistratu, przypomina, że problem w Cieszynie jest spotęgowany przez remont wiślanki. - Wnioskowaliśmy, by prace wykonywać tak, aby wiślanka nie była ani przez moment całkowicie zamknięta, ale nie uzyskaliśmy takich zapewnień - mówi rzeczniczka.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mieszkańcy Pastwisk, Hażlacha musimy się połączyć dla wspolnego dobra i robić protesty, aż do skutku bo tak nie może być. Ostatnio (26 marca 2012) obok szkoły podstawowej nr. 6 w Cieszynie naliczyłem 14 tirów w cięgu minuty. Zakaz dla cięzarówek musi być wprowadzony!!!

Co to znaczy "od wprowadzenia opłat za przejazd drogami ekspresowymi i autostradami" ? A alternatywą do jakiej autostrady lub drogi ekspresowej jest droga 938?
A może chodzi o e-myto? Tak czy inaczej jakieś mędrki sobie wymyśliły, że zarobią kasę wprowadzając opłaty za niektóre odcinki dróg. No to wielu kierowców objeżdża te odcinki i jedzie innymi. Co w tym dziwnego lub bulwersującego? I co w tym niespodziewanego? Na poziomie krajowym należałoby myśleć o budowie lepszych dróg przelotowych aby jazda przez pół Polski odbywała się szybciej i bezpieczniej bo to jest korzystne dla wszystkich w Polsce. Ale tutaj mędrki sobie wykoncypowały, że jeszcze może trochę na tym zarobią... Kosztem innych oczywiście. Żenada. Jak się jeździ po drodze to trzeba za to płacić. Koniec kropka.

Zastanawiam się gdzie się podziali ci wszyscy fachowcy Platformy. Gdzie ich schowano? Może wysłano na urlop? Może zwolniono w ramach oszczędności?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama