, sobota 16 stycznia 2021
Podzielona Rada Gminy Hażlach
Co spowodowało taki podział wśród radnych?  fot: arch. GCDodaj do Facebook

Podzielona Rada Gminy Hażlach

DR
Gmina Hażlach uchwaliła projekt budżetu na rok 2018, jednak nie odbyło się to jednogłośnie. Za jego przyjęciem opowiedziało się tylko 6 radnych, przeciw było 2, a wstrzymujących głosów pojawiło się aż 7. Co spowodowało taki podział wśród radnych? Wyjaśnił to naszemu portalowi Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski.

Prawdopodobnie punktem zapalnym okazał się Dom Ludowy w Pogwizdowie. Na sesji 27 grudnia, wójt Sikorski zaproponował wprowadzenie do projektu budżetu autopoprawki, czyli przesunięcie 35 tys. zł. - Poprawka do budżetu miała na celu umożliwienie uregulowania stosunków własnościowych w centrum Pogwizdowa. Takie działanie miało pokazać, że jesteśmy wiarygodnym partnerem w rozmowach i poważnie rozważamy kupno nieruchomości od Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, stąd moja propozycja. Należy pamiętać, że przedmiotowa korekta nie oznacza, iż początkiem stycznia 2018 roku jestem już umówiony u notariusza na kupno Domu Ludowego. Najpierw każdy z nas musi zapoznać się z budynkiem, a później podejmiemy finalną decyzję co do transakcji kupna oraz jej ewentualnej kwoty. - wyjaśnił nam wójt Gminy Hażlach.

Pomysł na Dom Ludowy.
Wcześniej konieczność uregulowania spraw własnościowych Domu Ludowego była wskazywana na Komisji Komunalnej. Z przebiegu dyskusji można było wywnioskować, iż osoby które się wstrzymały podczas głosowania nad budżetem w trakcie komisji komunalnej argumentowały swoją decyzję m.in. brakiem środków na zakup Domu Ludowego. Propozycja zwiększenia środków na ten cel została zaproponowana przez wójta na sesji przed uchwaleniem budżetu. Propozycja jednak nie zmieniła sposobu głosowania radnych z Pogwizdowa. Budżet ostatecznie został uchwalony, a sprawa Domu Ludowego w Pogwizdowie będzie dalej prowadzona, jednak jak zaznacza Grzegorz Sikorski, w kontekście głosowania rady nad uchwałą budżetową pośpiech w tej materii jest niewskazany. Są jednak plany na przyszłość dotyczące tego miejsca. -W budynku powstanie Dom Kultury, w którym organizowane będą zajęcia dla osób w różnym wieku – osób starszych, dzieci i młodzieży. Ponadto w budynku planuje się wygospodarować miejsce na biuro podawcze Urzędu Gminy oraz punkt przyjmowania mieszkańców przez pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej. - mówi wójt Gminy Hażlach.

Nie tylko Dom Ludowy.
Oprócz zakupu Domu Ludowego w projekt budżetu na 2018 rok w Gminie Hażlach zaplanowanych jest dużo więcej ważnych inwestycji. - Budżet nastawiony jest na maksymalizację absorbcji środków zewnętrznych, dlatego w pierwszej kolejności ze zgłaszanych potrzeb są realizowane te zadania, które umożliwiają zasilić nasz budżet środkami zewnętrznymi. Tylko w ten sposób byliśmy w stanie zwiększyć wielkość inwestycji rok do roku o 47%. - tłumaczy wójt - Każda inwestycja jest ważna, ponieważ w ten sposób realizujemy potrzeby naszych mieszkańców. W tej kadencji kierujemy się zasadą aby realizowane inwestycje napędzały kolejne, tak aby nastąpił efekt kuli śniegowej.

Dobrym przykładem jest inwestycja, która dotyczy kanalizacji. 5 kilometrów kanalizacji kosztuje 2,7 mln zł, jednak dzięki odpowiedniemu montażowi finansowemu, tj. pozyskaniu środków unijnych, umorzeniu pożyczki z WFOŚiGW oraz odzyskaniu VAT-u inwestycja finalnie będzie kosztować gminę nieco ponad 200 tys. zł. Ponadto, umorzoną część pożyczek będzie można przeznaczyć na kolejne inwestycje ekologiczne jak kanalizacja czy dopłaty do wymiany kotłów C.O.

- Kolejny przykład to duży projekt unijny Wędrówki Doliną Olzy, który w 85% finansowany jest ze środków unijnych z INTERREG-u z osi priorytetowej Rozwój potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia, który stanowi bazę wyjściową do pozyskania środków zewnętrznych na budowę kładki nad rzeką Olzą. Bez realizacji hażlaskiej inwestycji pozyskanie środków zewnętrznych na budowę kładki byłoby prawie niemożliwe, o czym wiedzą specjaliści z zakresu pozyskiwania środków zewnętrznych. - dodaje wójt.

Głośno ostatnio zrobiło się również o planowanej inwestycji w Zamarskach. Budowa zadaszonej sceny w tamtejszym parku wywołała już sporą dyskusję. Zadanie to ma być jednak domknięciem inwestycji realizowanej przez kilka lat z funduszu sołeckiego przez lokalną społeczność. Obok zamarskiego parku powiat cieszyński przy współudziale z gminą będzie generalnie remontował ul. Główną oraz Cieszyńską do skrzyżowania z ulicą Gumieńską. - Taką współpracę będziemy również obserwować na ulicy Dworcowej w Kończycach Wielkich. Należy pamiętać, że to nie koniec ponieważ mamy podpisaną umowę na remont ulicy Długiej w Hażlachu na 2019 rok oraz prowadzimy rozmowy na temat generalnego remontu ulic: Katowicka, Hażlaska, Pogwizdowska, która biegnie przez trzy sołectwa, a gdzie zarządcą jest Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie. - mówi Grzegorz Sikorski.

Pozostają jeszcze gminne inwestycje drogowe. I tutaj do remontu trafi ul. Rudowska w Zamarskach i Hażlachu, która dofinansowana jest w 63,63% ze środków z PROW-u oraz ul. Jasna w Pogwizdowie, która w 50% finansowana jest z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Dużą szansę na wsparcie z programu FOGR ma również ulica Leśna w Brzezówce. - W Kończycach Wielkich przy wsparciu środków zewnętrznych oraz funduszu sołeckiego przymierzamy się do przebudowy ul. Kościelnej oraz części ul. Dębina. Ważnym krokiem, który będzie wyznaczał priorytety drogowe na lata następne będzie gminny program drogowy, w którym już znalazły się środki na projekty ulic: Gdańskiej w Pogwizdowie, Sośnie w Kończycach Wielkich czy odwodnienie ul. Zagrodowej w Hażlachu. - dodaje Grzegorz Sikorski.

Ponadto, w Pogwizdowie dokończona zostanie rozbudowa przedszkola, które będzie największą tego typu placówką w całym powiecie. W Hażlachu w związku z reformą oświaty gmina jest zmuszona do zmodernizowania szkoły, dlatego w ramach programu RPO aplikuje na ten cel o środki zewnętrzne.

- Mam nadzieję, że w roku 2018 uda nam się podnieść wartość bojową kolejnej jednostki OSP, tym razem planujemy zakupić nowy wóz bojowy dla OSP Pogwizdów, który ma być dofinansowany ze środków RPO w kwocie 222 tys. zł. - wyraża swoje nadzieje wójt Gminy Hażlach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama