, wtorek 11 sierpnia 2020
Po raz trzeci odbędzie się „spacer przeciwko granicy w Cieszynie”!
Trzeci spacer PRZECIWKO GRANICY w Cieszynie! Třeta procházka PROTI UZAVŘENÉ HRANICI v Těšíně!  fot: FJDDodaj do Facebook

Po raz trzeci odbędzie się „spacer przeciwko granicy w Cieszynie”!

UM
Po raz trzeci w niedzielę 10 maja o godz. 12:00, w Cieszynie odbędzie się protest przeciwko zamkniętej granicy. Do protestujących pracowników transgranicznych dołączą przedsiębiorcy i pracownicy, którzy stracili pracę z powodu epidemii. Obecnie każda z tych grup społecznych przeżywa kryzys i tylko wspólne działania, bez podziałów są w stanie przynieść jakiś skutek. Miasto to dom nas wszystkich i o ten dom powinniśmy też wszyscy dbać, by czuć się w nim bezpiecznie i dobrze – podkreślali protestujący w ubiegłą niedzielę.

Trzeci spacer PRZECIWKO GRANICY w Cieszynie!!! Zaproś znajomych i udostępnij. Třeta procházka PROTI UZAVŘENÉ HRANICI v Těšíně! –czytamy na stronie organizatorów spaceru.
Czego żądają protestujący?

- Żądamy otwarcia granicy polsko-czeskiej. Cieszyn jest jednym miastem, bez względu na to, po której stronie Olzy żyjemy – mówią organizatorzy.

Trzeci spacer ma jeszcze bardziej zwrócić na nas uwagę, Warszawa wciąż nie zna wszystkich problemów dotyczących ruchu granicznego. To problem, który dotyka nie tylko pracowników transgranicznych, ale również handlu po obu stronach Olzy. Sklepy obecnie straciły ok. 50% klientów. Trudno będzie przedsiębiorcom utrzymać swoje sklepy i grozi im poważny problem bankructwa. Ale zamknięte granice to również odcięcie od możliwości pracy ludzi, którzy mieszkają po czeskiej stronie, jednak pracują w Polsce. To również rozdzielone rodziny i rosnące problemy finansowe.

Zamknięte granice i obecny kryzys gospodarczy niesie za sobą nie tylko straty finansowe, ale powoduje frustracje i narastający społeczny niepokój. Dlatego mieszkańcy odważnie walczą choćby o to by być wysłuchanym i zwrócić uwagę na narastające problemy.

- W Niedzielę 10 Maja od godziny 12:00 idźcie na spacer po obu stronach Olzy w okolice przejść granicznych Most Przyjaźni i Most Wolności.
Nie gromadźcie się, zachowajcie bezpieczny odstęp i załóżcie maseczki na twarz. Pokażcie swoje zdanie na temat granic!
– apelują organizatorzy spaceru.

Protestujacy domagają się:

 • Wskazania konkretnej daty planowanego otwarcia granicy.
 • Zniesienia obowiązku robienia drogich testów dla pracowników transgranicznych, które opłacać muszą z własnej kieszeni.
 • Umożliwienia przekazywania towarów przez granicę bez jej przekraczania.
 • Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  podziekujcie kretom, ktorzy zamiast nosic maseczki, ktore codziennie dostaja, handluja nimi na lewo. Stad krzywa bedzie nam rosla szybciej niz nos Maowieckiemu

  podziekujcie kretom, ktorzy zamiast nosic maseczki, ktore codziennie dostaja, handluja nimi na lewo. Stad krzywa bedzie nam rosla szybciej niz nos Maowieckiemu

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama