, sobota 24 sierpnia 2019
Po raz pierwszy w Cieszynie! Filmowy dokument o bohaterach ze Stein
Jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalowych będzie pokaz filmu „STRAGAN. Bohaterowie ze Stein” w reżyserii Piotra Szalszy.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Po raz pierwszy w Cieszynie! Filmowy dokument o bohaterach ze Stein

Trwa 7. Festiwal „Kręgi Sztuki” oraz 11. Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki w Cieszynie. W programie znalazło się wiele koncertów, warsztatów, a przede wszystkim filmy, które widzowie mogą oglądać w KaSS Strzelnicy, Klubie Festiwalowym, Domu Narodowym, Teatrze im. A. Mickiewicza i Kinie Piast. Festiwal potrwa do niedzieli 10 lipca.

Jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalowych będzie pokaz filmu „STRAGAN. Bohaterowie ze Stein” w reżyserii Piotra Szalszy. Film powstał z okazji 70. rocznicy (1945-2015) mordu członków wywiadowczej grupy AK przeprowadzonego przez SS w Stein nad Dunajem. Wpisał się także w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Film miał już swoją premierę, ale w Cieszynie będzie pokazywany po raz pierwszy już 9 lipca (sobota) o godz. 17.00 w Domu Narodowym w Cieszynie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

STRAGAN był polską organizacją wywiadowczą AK, działającą na terenie Polski, Czech, Austrii i Niemiec. Dużą rolę w tym dziele odegrali Ślązacy zarówno ze Śląska Górnego, jak i Cieszyńskiego, zwłaszcza Zaolzia. - Zajmuję się historią siatki wiedeńskiej STRAGANU, na terenie Austrii od jej powstania aż do dramatycznego finału w Stein nad Dunajem. Jednak tych siatek nie da się jednoznacznie rozgraniczyć. Niektóre osoby z tej siatki działały też na terenie Niemiec czy Śląska Cieszyńskiego. Materiały zbieram nie tylko w Austrii. W poszukiwaniach skupiam się np. na Zaolziu czy Śląsku, bo tu żyją potomkowie bojowników STRAGANU - opowiadał naszej redakcji Piotr Szalsza, w czasie kręcenia dokumentu w 2014 roku. Pełny materiał publikowany wtedy na naszych łamach - Zaolzie i Cieszyn: Odkrywanie zapomnianych kart historii - rozmowa z Piotrem Szalszą.

Po projekcji 9 lipca w Domu Narodowym odbędzie się spotkanie z jednym z twórców filmowego dokumentu o bohaterach ze Stein, a także rodzinami tych bohaterów. Jak dowiadujemy się, reżyser nie może być obecny podczas premiery w Cieszynie, gdyż przebywa aktualnie na Syberii, gdzie pracuje artystycznie w jednym z teatrów.

Bilety na Festiwal:

Sprzedaż biletów (3 zł) na płatne seanse w Kinie Piast będzie uruchomiona od 1 lipca. Dostępna będzie również pula biletów do zakupu bezpośrednio przed poszczególnymi seansami. Na kilka bezpłatnych seansów w Kinie (Vinyl odc. 1,2,3, Klub Włóczykijów i Film – Niespodzianka) – wstęp wolny do wypełnienia sali.

Seanse w COK Dom Narodowy są bezpłatne, nie obowiązują wejściówki. Wstęp do wypełnienia sali. Bilety (10 zł) na wydarzenia w Teatrze do zakupu w kasie oraz w systemie on-line na stronie internetowej Teatru.

Bilety (5 zł) na koncerty i afterparty w Klubie Festiwalowym – Browar Zamkowy – do zakupu bezpośrednio przed koncertem.

Pełny program Festiwalu do pobrania poniżej:

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama