, piątek 19 kwietnia 2024
Pierwszy dzwonek w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym w Istebnej
Zakrojone na szeroką skalę prace trwają również w ZPSWR w Cieszynie. Rozpoczęta na początku wakacji kompleksowa termomodernizacja wraz z przebudową i usuwaniem barier architektonicznych ma pełni zakończyć się pod koniec przyszłego roku. fot: SM



Dodaj do Facebook

Pierwszy dzwonek w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym w Istebnej

STEFAN MAŃKA
1 września w Istebnej-Zaolziu otwarty zostanie Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy, wchodzący w skład Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych (ZPSWR) w Cieszynie. Zarówno w nowej placówce w Istebnej, jak i w siedzibie głównej w Cieszynie prowadzone są aktualnie intensywne prace, które jak zapewnia dyrektor obu placówek mają zakończyć się jeszcze w tym tygodniu.

Dzięki podjętej po koniec czerwca, przez radnych powiatowych uchwale, wraz z pierwszym września br. w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Istebnej pomoc znajdzie 20 potrzebujących - dzieci i młodzież z głębszą niepełnosprawnością, sprzężeniami i autyzmem w wieku od 3 do 25 roku życia, realizować będą zajęcia edukacyjno-terapeutyczne, rewalidacyjno-wychowawcze oraz zajęcia specjalistyczne, prowadzone indywidualnie lub w zespołach. W ramach ośmiogodzinnego pobytu w ORW dzieci i młodzież uczestniczyć będą m.in. w zajęciach arteterapii i terapii manualnej, muzykoterapii, stymulacji polisensorycznej. Ważnym elementem oferty ośrodka będą również zajęcia z terapii motorycznej, terapii ruchem oraz kinezyterapii. Ich dopełnieniem będą zajęcia w formie hydroterapii. Dodatkowo podopieczni Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Istebnej uczestniczyć będą także w zajęciach logopedycznych, hipoterapii i dogoterapii.

- Utworzenie placówki w Istebnej-Zaolziu jest odpowiedzią na potrzeby środowiska Trójwsi. Gmina Istebna zwróciła się do nas z pytaniem czy bylibyśmy zainteresowani prowadzeniem takiej jednostki - wyjaśnia Brygida Wnentrzak-Szteler, dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie. - Aktualnie w budynku, w którym funkcjonować będzie ośrodek prowadzone są intensywne prace remontowo-przystosowawcze, które powinny zakończyć się jeszcze w tym tygodniu - zapewnia Wnentrzak-Szteler i dodaje, że w nowej jednostce gwarancją skuteczności podejmowanych działań rewalidacyjno-wychowawczych będzie przede wszystkim najlepsza i najbardziej doświadczona kadra, która przeniesiona zostanie z ośrodka w Cieszynie.

Zakrojone na szeroką skalę prace trwają również w ZPSWR w Cieszynie. Rozpoczęta na początku wakacji kompleksowa termomodernizacja wraz z przebudową i usuwaniem barier architektonicznych mają w pełni zakończyć się pod koniec przyszłego roku. Dzięki inwestycji prowadzonej w ośrodku przy ul. Wojska Polskiego 3 w Cieszynie znacząco poprawić ma się zarówno komfort pracy, jak i efektywność działań rewalidacyjno-wychowawczych. Całkowitej modernizacji poddana została kuchnia zlokalizowana na parterze budynku. - Oprócz remontu wszystkich pomieszczeń, kuchnia wyposażana zostanie w windę oraz w najnowocześniejszy sprzęt zgodny z systemem HACCP. Po zakończeniu prac będzie ona mogła wydać nawet 300 posiłków dziennie. To spore udogodnienie dla ponad 200 uczniów korzystających z pomocy Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, którzy dotychczas schodzili na posiłki w dwóch turach - wylicza dyrektor placówki. Zmiany zauważalne są również w salach, w których prowadzone są specjalistyczne terapie oraz zajęcia wychowawcze. I tak od 1 września wychowankowie ZPSWR skorzystają z unowocześnionej sali doświadczania świata czyli specjalnie wyodrębnionego pomieszczenia, wyposażonego w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. W placówce prowadzona będzie hydroterapia oraz zajęcia w zmodernizowanych: sali do muzykoterapii, pracowni gastronomicznej, mieszkaniu treningowym oraz pracowni ceramicznej.

- Na pewno uda się nam rozpocząć pracę wraz z 1 września. Co prawda konieczne będzie chwilowe wyłączenie z użycia kuchni, która przechodzi największą przebudowę i wprowadzenie w jej miejsce obsługi cateringowej oraz czasowe (2-3 tygodnie) przeniesienie internatu do Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie, jednak oba rozwiązania zostały już sprawdzone w praktyce i nie powinny znacząco utrudniać pracy naszej jednostki - uspokaja Brygida Wnentrzak-Szteler.

Planowane koszty wykonania inwestycji w ZPSWR w Cieszynie wynoszą ponad 4,8 mln zł. Na cel ten pozyskano dofinansowanie w wysokości ok. 2 mln zł. To pierwsza tak duża inwestycja w budynku, w którym mieszczą się: Zespoły Wczesnego Wspomagania, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła zawodowa, szkoła przysposabiająca do pracy, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy oraz internat.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama