, sobota 16 stycznia 2021
Pierwsze dotacje na komputery dla uczniów przyznane
Wielu rodziców, zwłaszcza z rodzin wielodzietnych, ma w domu tylko jeden komputer, z którego dzieci muszą korzystać w tym samym czasie, co dorośli, którzy w czasie epidemii często swoją pracę wykonują zdalnie z domu.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Pierwsze dotacje na komputery dla uczniów przyznane

UM
Samorządowcy, tym razem, zostali pozytywnie zaskoczeni przez rząd. Otrzymali błyskawiczną realizację wniosków z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na dofinansowanie komputerów dla dzieci i młodzieży, które w czasie epidemii mogą uczyć się tylko zdalnie. Upłynęła zaledwie doba od rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń, a już do pierwszych gmin dotarły zgody na przyznanie dotacji.

Dobrą wiadomością podzielił się z nami Grzegorz Sikorski, wójt Hażlacha, który wniosek złożył 1 kwietnia, a zgodę otrzymał wczoraj:

- Wspólnie z moją zastępczynią już o piątej rano, aby uniknąć obciążenia serwerów, zaczęliśmy pracować nad wnioskiem, który wysłaliśmy do Centrum Projektów Polska Cyfrowa aby pozyskać 70 tysięcy zł na zakup prawie 30. laptopów dla naszych uczniów i nauczycieli. Sprzęt ten zostanie im wypożyczony

- Powiem szczerze, że życzyłbym sobie więcej takich konkursów - prosty i czytelny wniosek, minimum formalności i zerowy wkład własny gminy. Wypełnienie wniosku to dosłownie 15 minut,- podkreśla wójt.

W gminie Hażlach, podobnie jak w całym kraju, edukacja prowadzona jest z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Wielu rodziców, zwłaszcza z rodzin wielodzietnych, ma w domu tylko jeden komputer, z którego dzieci muszą korzystać w tym samym czasie, co dorośli, którzy w czasie epidemii często swoją pracę wykonują zdalnie z domu.

W rządowym programie walki z wykluczeniem cyfrowym dzieci i młodzieży rozdysponowanych zostanie 186 mln zł. W ciągu 48 godzin od otwarcia przyjmowania zgłoszeń, w naszym województwie – oprócz Hażlacha - potwierdzenia dotacji dotarły już do Pszowa, powiatu wodzisławskiego, Mszany Dolnej i Żywca.

Czy Cieszyn ma szansę na dotację?

- Z informacji jakie otrzymałam od dyrektora Centrum Usług Wspólnych w Cieszynie, jesteśmy na etapie opracowywania wniosku. Działanie zostało poprzedzone kontaktem z dy-rektorami placówek i koniecznością określenia konkretnie ilości potrzebnego sprzętu – podkreśla rzeczniczka UM Katarzyna Koczwara

W przyznawaniu tej dotacji istnieje jednak zasada, kto pierwszy ten lepszy. Dlatego samorząd Cieszyna jak i innych gmin powiatu powinny się pospieszyć, by okazja pozyskania dotacji nie przeszła nam koło nosa.

Na razie duża grupa cieszyńskich uczniów może korzystać ze sprzętu wypożyczonego lub ofiarowanego przez mieszkańców. Na apel radnej Joanny Wowrzeczki ogłoszony na fb. od-powiedziało wielu cieszyniaków i włączyło się w akcję pomocy dzieciom.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama