, piątek 29 marca 2024
Pięć miliardów koron na poprawę powietrza. Prawie połowa dla trzynieckiej huty
Największe wsparcie finansowe, w walce o poprawę jakości powietrza, otrzymała huta z Trzyńca (Třinecké železárny). fot: Ondřej Žváček/Wikimedia Commons



Dodaj do Facebook

Pięć miliardów koron na poprawę powietrza. Prawie połowa dla trzynieckiej huty

STEFAN MAŃKA
Kilka dni temu czeski minister środowiska ogłosił, iż województwo morawsko-śląskie otrzyma ponad 5 mld koron na poprawę jakości powietrza. Dotacje współfinansowane przez Unię Europejską otrzymają najwięksi producenci zanieczyszczeń w regionie. Lwią część środków otrzyma huta z Trzyńca (Třinecké železárny).

O dotacje mogą starać się podmioty z trzech powiatów województwa morawsko-śląskiego. Więcej niż połowa z ponad pięciu miliardów koron, została już jednak podzielona. Największe wsparcie finansowe, w walce o poprawę jakości powietrza, otrzymała huta z Trzyńca (Třinecké železárny). - Chodzi o dwa wielkie projekty, pierwszy zakłada odpylenie aglomeracji, a drugi odpylenie huty - powiedział portalowi iDNES.CZ, Jan Czudek, prezes trzynieckiej huty, dodając, iż będą one kosztowały odpowiednio 1,2 mld koron oraz 1,1 mld koron. Oba projekty mają doprowadzić do obniżenia ilości produkowanego pyłu o 35 proc. - Z 670 ton pyłu, które obecnie przedostają się do powietrza, miałoby dojść do obniżenia o 250 ton - dodał Czudek.

Trzeci największy projekt, który otrzymał dofinansowanie z ministerstwa środowiska, zakłada odpylenie drugiej aglomeracji w ostrawskiej spółce ArcelorMittal Ostrava. Wszystkie projekty dofinansowane przez ministerstwo środowiska, mają być ukończone do 2015 roku.

O tym, w jaki sposób poprawić jakość powietrza, rozmawiali niedawno przedstawiciele Ostrawy, Katowic oraz województw śląskiego i morawsko-śląskiego. W wyniku dyskusji obie strony postanowiły powołać wspólną grupę roboczą, która zajmie się przygotowaniem środków mających na celu poprawę jakości powietrza po obu stronach granicy. Konkretne projekty i ich finansowanie rządy obu państw chcą wpisać do nowego, unijnego okresu programowania w latach 2014-2020. W styczniu ma dojść do kolejnego spotkania obu stron.

Komentarze: (12)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Huta Trzyniecka o czym wiadomo nie od dziś zatruwa i niszczy zdrowie mieszkańców Ślaska Cieszyńskiego i zatruwa nasze naturalne środowisko !!!! Jak zauważyłem ostatnio sytuacja bardzo się pogorszyła i zdarza się coraz częściej. Dzieje się to obecnie nie tylko w nocy , czy nad ranem ale i również w czasie dnia. Do tego stopnia , że ciężko oddychać. Dlaczego nic nie robi się w powyższej sytuacji , przecież są przekroczone normy zanieczyszczenia. Cierpi na tym zdrowie naszych rodzin, dzieci .Współczuję młodym ludziom i nie sądzę by dożyli sędziwego wieku oddychając tym, co nam przysyłają ,,przyjaciele" z za Olzy !!! Można obecnie jednoznacznie stwierdzić : Huta Trzyniec nie jest zainteresowana obniżaniem niekorzystnego wpływu produkcji hutniczej na środowisko naturalne i zdrowie mieszkańców naszego Rejonu . Truciciel czuje się bezkarny a pogranicze polsko- czeskie należy do najbardziej zanieczyszczonych terenów w Europie . Hucie Trzynieckiej umorzono 4 mld koron opłaty za zanieczyszczenie środowiska !!!!!! Truciciel może dalej truć w majestacie prawa !

http://pr-asv.chmi.cz/IskoPollutionMapView/faces/pollutionmapvw/viewMapI...
Tak se sleduje prašnost a směr větru, zajímavé závěry.

Na wydziale wielkich pieców odlewa się surówkę (żelazo) a nie stal bo to nie stalownia.

Waćpan pisz na temat , istotne jest trucie nas Polaków przez przyjaciół zza Olzy !!!!! a nie czy stal ....

co jest temu grobelnej że tak d... daje co krok?

Do Grobelny:No i się nie dowiesz.Przestań trolić na portalach,bo już lekki smrodek od ciebie...Jesteś Wielki "znafca"od kolei po nie wiem chyba kosmos.To sobie odpowiedz na zadane pytanie.

Dużo hałasu o nic. Można by się chwalić, gdyby obniżono emisję o 90%. Do tego trzeba jeszcze dodać syf wypuszczany z elektrowni i koksowni w Trzyńcu, a także to co produkuje Stonawa, Ostrawa i Dziećmorowice. A tak na marginesie, dziwię się, że jest problem, bo przecież od dawna wiadomo, że za zanieczyszczenia odpowiada Polska.

Ze strony oficjalnej huty:
"Na najbliższe lata Huta Trzyniec zaplanowała trzy kolejne projekty dużej skali, o wartości około 2 miliardów koron czeskich. Dotyczą one między innymi: rekonstrukcji sekundarnego odpylenia stalowni, rekonstrukcji odpylenia wydziału odlewani stali wielkich pieców oraz odpylenia aglomerowni nr 2."

Kkto się wróblem urodził, skowronkiem nie umrze - to tyle dla ciebie, Grobelna mizerio...,

Obniży poziom trucia powietrza kosztem poziomem zatrudnienia.

Przeczytałem i nadal nie wiem JAK poprawić poziom powietrza? Wiem tylko, że tyle i tyle miliardów trzeba wydać, by poprawić o poziom o 35%, ale nadal nie wiem jak?

niektóre tak mają..

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama