, sobota 20 kwietnia 2024
Paweł Dadok z Górek Wielkich zwycięzcą prestiżowego konkursu architektonicznego
Paweł Dadok jest pierwszym Polakiem od ośmiu lat, do którego trafiła polsko-niemieckie wyróżnienie. fot: arch. pryw. Paweł Dadok



Dodaj do Facebook

Paweł Dadok z Górek Wielkich zwycięzcą prestiżowego konkursu architektonicznego

JAKUB MARCJASZ
Paweł Dadok z Górek Wielkich zwycięzcą prestiżowego konkursu architektonicznego

Przekrój perspektywiczny budynku w miejscu kawiarni przy Parku Chopina.


Paweł Dadok z Górek Wielkich zwycięzcą prestiżowego konkursu architektonicznego

Widok z ul. Zwycięstwa na targ kwiatowy.


Paweł Dadok z Górek Wielkich zwycięzcą prestiżowego konkursu architektonicznego

Na pierwszym planie zamknięte balkony przyległe do budynku mieszkalnego wyciszające hałas, w tle "Ekran Miejsca" ochraniający park.


Paweł Dadok z Górek Wielkich zwycięzcą prestiżowego konkursu architektonicznego

Piesza ścieżka na dachu "Ekranu Miejsca".


Paweł Dadok z Górek Wielkich zwycięzcą prestiżowego konkursu architektonicznego

Część kawiarniana ze schodami prowadzącymi na ścieżkę znajdującą się na dachu.

Paweł Dadok z Górek Wielkich, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, zdobył prestiżową Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną BDA-SARP, którą otrzymują autorzy najlepszych prac dyplomowych z obu krajów.

Głównym celem organizowanego od lat 60-tych XX. w. przez Bund Deutscher Architekten BDA i Stowarzyszenie Architektów Polskich konkursu jest promocja współpracy i integracji środowiskowej młodych architektów z Niemiec i Polski. Nagroda przyznawana jest za najlepszy projekt dyplomowy magisterski, którego autor uzyskał w roku poprzednim stopień magistra inżyniera architektury, a którego przedmiotem jest środowisko pracy w przyszłości. W finale konkursu, który 10 czerwca został podsumowany w Warszawie, prezentowanych było po dziewięć prac z Polski i Niemiec. Wybierane one zostały spośród kilku tysięcy innych z obu krajów. - Jeśli sukces wynika wprost z samozadowolenia, że zrobiłeś wszystko na co było cię stać, to tak, jest to mój największy sukces - mówi Paweł Dadok, który na swoim koncie ma już kilka nagród. Wśród nich m.in. wygraną w międzynarodowym konkursie na plakat promujący akcję oszczędzania światowych zasobów wodnych. Jego praca okazała się wówczas najlepsza spośród 5 tysięcy nadesłanych - Ta nagroda jednak, ceniona w środowisku, na pewno otwiera przede mną nowe możliwości - podkreśla zwycięzca, który jest pierwszym Polakiem od ośmiu lat, do którego trafiło polsko-niemieckie wyróżnienie.

W swojej pracy dyplomowej pod tytułem "Ekran miejsca" Paweł Dadok przedstawił propozycję rozwiązania problemu jakim są ekrany akustyczne stawiane w miastach. - Temat projektu dyplomowego, po pierwsze wziął się z oczywistego problemu z jakim mamy do czynienia w całej Polsce, gdzie od wielu lat bezrefleksyjnie stawia się setki kilometrów ekranów akustycznych, a po drugie stanowi też odpowiedź na rzeczywisty, aktualny i budzący wiele kontrowersji problem jakim jest planowany przebieg Drogowej Trasy Średnicowej przez centrum Gliwic. Jedną z konsekwencji utrzymania jej przebiegu w realizowanej właśnie wersji jest budowa ekranu akustycznego o długości 600 m w Śródmieściu Gliwic, w sąsiedztwie przestrzeni publicznych o strategicznym znaczeniu dla miasta - opowiada autor, który podkreśla, że jego projekt nie jest utopijną wizją, lecz realną alternatywą dla nieakceptowanych społecznie ekranów akustycznych. - W centrum Gliwic "Ekran Miejsca" byłby nie tylko ochroną przed szkodliwym wpływem drogi, ale przede wszystkim atrakcyjnym elementem wzbogacającym i porządkującym ważne miejsce na mapie miasta. W szerszym wymiarze krokiem w kierunku systemowego i bardziej ludzkiego rozwiązania hałasu drogowego w centrum współczesnego miasta - dodaje.

I chociaż zwycięska praca podpowiada rozwiązania dotyczące Gliwic, to jak zauważa Dadok, jego projekt jest najpierw próbą przedefiniowania ekranu akustycznego, stworzenia ogólnego systemu projektowania ekranów, a dopiero później zastosowania go w konkretnym miejscu. - W swoich założeniach teoretycznych, które są zawarte w pracy, ten projekt jest próbą podpowiedzenia rozwiązań systemowych dla centrów miast. Jak zrobić taki ekran, który byłby nie tylko odpowiedzią na hałas, ale starał się też działać od drugiej strony, czyli poszczególnych działek - mówi zwycięzca konkursu.

Za zwycięstwo w konkursie Paweł Dadok otrzymał nagrodę w wysokości 2,5 tys. euro.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

szkoda ze nie potrafi znajmomym czesc powiedziec , nie poznajesz ludzi ?

Jestem pod wrażeniem, bardzo piękny projekt, gratulacje! Polskie sukcesy cieszą, a zwłaszcza te nasze lokalne.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama