, niedziela 19 stycznia 2020
Pat w sprawie dworca kolejowego w Skoczowie
Nasza redakcja zapytała przewodniczącego Rady Miejskiej Skoczowa Rajmunda Dedio, dlaczego jest „na nie”. fot: silesiainfotransport.pl / ARC SPOTDodaj do Facebook

Pat w sprawie dworca kolejowego w Skoczowie

MAŁGORZATA BRYL
Samorządowcy ciągle mówią o planowanych remontach na linii kolejowej z Bielska-Białej do Cieszyna. Stolica powiatu, Cieszyn już pozyskał kasę na remont dworca i do końca 2017 roku według zapewnień włodarzy ma stanąć tam odnowiony dworzec kolejowy i nowy dworzec autobusowy. A co ze Skoczowem, w którym dalej „straszy” zdewastowany dworzec kolejowy?

Gmina Skoczów niedawno wzbogaciła się o nowy dworzec autobusowy, ale to zadanie przeprowadził prywatny inwestor a nie gmina. Tymczasem przy dworcu kolejowym w ruinie jest dosłownie wszystko: nieczynna grożąca katastrofą kładka przebiegająca nad torowiskiem, otoczenie dworca i peronów, aż wreszcie zdewastowany i zamknięty dla pasażerów dworzec. Funkcja zarządzania tym terenem spoczywa nadal na PKP. Od zeszłej kadencji trwały starania skoczowskiego samorządu, by gmina Skoczów przejęła od PKP obiekt dworca, a w następstwie przeprowadziła tam niezbędne prace remontowe. W bieżącej kadencji samorząd Skoczowa zdążył już co najmniej dwa razy zmienić zdanie, co ma się stać z dworcem kolejowym.

W 2015 roku samorządowcy ze Skoczowa stwierdzili, że nie przejmą bezpłatnie dworca kolejowego. Pisaliśmy o tym w tekście Skoczów: Dworzec w zawieszeniu i negatywne opinie. Potem (w maju 2016) burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko zmienił zdanie i oświadczył na konferencji prasowej, że gminie znów zależy na wizerunku dworca. Pisaliśmy o tym w artykule Burmistrz zmienia zdanie: Skoczów zawalczy o dworzec PKP.

Co się działo później? W sierpniu 2016 burmistrz Mirosław Sitko ponownie przedstawił radnym projekt uchwały w sprawie nieodpłatnego przejęcia działki, na której stoi dworzec. Można więc stwierdzić, że od maja plany nie zmieniły się. Problem w tym, że radni torpedują to rozwiązanie - na sierpniowej komisji zagrali na zwłokę, stwierdzając że muszą obejrzeć nieczynny dworzec (na wniosek radnej Teresy Papkali), zaś we wrześniu 2016 po zapoznaniu się z stanem technicznym budynku i wymogami stawianymi przez PKP członkowie Komisji Rozwoju Infrastruktury Komunalnej i Zagospodarowania Przestrzennego nie wyrazili zgody na przejęcie budynku dworca kolejowego (w tej komisji zasiadają skoczowscy radni: Irena Idasiak, Teresa Papkala, Francieszek Pomper, Zdzisław Baranowski, Mateusz Rohnka, Fryderyk Białoń, Maciej Bieniek, Emil Borecki, Ryszard Drózd, Tomasz Matula i Rajmund Dedio). Co w tej patowej sytuacji zamierza zrobić Mirosław Sitko? Pod koniec września nasza redakcja zapytała o to burmistrza Skoczowa, ale jak dotąd sztab ze skoczowskiego Biura Promocji nie odesłał nam odpowiedzi. Wiadomo jedynie, że nawet jeśli kierownictwo Skoczowa dalej poważnie myśli o przejęciu dworca, to trudno mu będzie przekonać do tego zadania Radę Miejską, a bez tego ani rusz...

Nasza redakcja zapytała przewodniczącego Rady Miejskiej Skoczowa Rajmunda Dedio, dlaczego jest „na nie” w sprawie przejęcia dworca kolejowego w Skoczowie:

Rajmund Dedio: - Zgadzam się z tym, że w obecnym stanie budynek dworca nie jest piękną wizytówką miasta. Ale czy kamienica na rynku nie jest jeszcze gorszą wizytówką i pilniejszym problemem do rozwiązania? Czy chciałbym aby Skoczów posiadał piękny dworzec kolejowy? Oczywiście, że tak, ale nie za wszelką cenę. Moim zdaniem nie stać nas dzisiaj na przejęcie budynku, remont i utrzymanie. Szacunkowy koszt remontu to minimum 2 mln złotych (obiekt zabytkowy podlegający ścisłej ochronie konserwatorskiej), a roczny koszt utrzymania szacuję na poziomie 100 tyś złotych - odpowiada nam listownie Dedio. Samorządowiec wskazuje też, że są inne priorytety w gminie: - Nie jesteśmy super bogatą gminą i musimy wydawać pieniądze racjonalnie, patrząc na priorytety i potrzeby całej Gminy. Staram się uczestniczyć we wszystkich spotkaniach z mieszkańcami i z całą odpowiedzialnością muszę powiedzieć, że najbardziej nam doskwiera: stan techniczny dróg, brak chodników, brak kanalizacji, brak oświetlenia, zbyt mało miejsc do rekreacji - dodaje.

Dlaczego Komisja Rozwoju Infrastruktury Komunalnej i Zagospodarowania Przestrzennego RM Skoczowa we wrześniu 2016 negatywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przejęcia dworca? Przewodniczący Dedio odpowiada nam tak: - Myślę, że u podstaw decyzji radnych legły następujące fakty: zły stan techniczny budynku oraz wysoki koszt remontu; budynek musi nadal pełnić funkcję dworca kolejowego, w którym w razie zainteresowania przewoźników będziemy musieli udostępnić pomieszczenia do obsługi pasażerów (całodobowa poczekalnia, kasy biletowe, toalety, pomieszczenia dla przewoźników); nieodpłatny i nieograniczony czasowo dostęp do nieruchomości oraz urządzeń; przygotowanie i utrzymanie rozkładów jazdy; ze względu na bardzo małą odległość budynku od linii kolejowej (hałas oraz wibracje) nie wolno zaadoptować pomieszczeń budynku na mieszkania lub pomieszczenia użyteczności publicznej; wszelkie prace w budynku musimy uzgadniać z PKP PLK S.A.; jedno z pomieszczeń jest objęte umową najmu, do którego nie mamy wstępu, a opłaty i tak pobiera PKP S.A.

Co więcej, zdaniem przewodniczącego Rady Miejskiej Skoczowa to, że w najbliższym czasie będzie więcej pociągów przejeżdżających przez Skoczów i więcej pasażerów to „wizje życzeniowe”. - Z dokumentu wdrożeniowego „Planu rozwoju kolei w województwie śląskim” (przyjęty przez Zarząd Województwa Śląskiego uchwałą nr 1258/53/V/2015), wynika jasno, że na razie w okresie do 2021 roku będzie remontowana tylko trasa Bronów-Skoczów-Wisła Głębce. Szybsza kolej prawdopodobnie będzie miała jakiś wpływ na ilość turystów podróżujących w kierunku Ustronia i Wisły, ale czy również Skoczowa? Szczerze wątpię - stwierdza Dedio. Jak dodaje „do tematu przejęcia dworca zawsze możemy wrócić za kilka lat, gdy będzie nas na to stać i gdy faktycznie linia Bielsko - Cieszyn zostanie wyremontowana i wznowiony ruch pasażerski”.

Do tematu powrócimy.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Chyba każdy chciałby widzieć w Skoczowie dworzec taki jaki jest np. w Goczałkowicach, ale wiadomo, że miasto jest już wystarczająco zadłużone przez poprzednią ekipę samorządową. Jestem przeciwny temu, by obecna obsada ratusza na wariata chciała naprawiać błędy poprzedników dla budowy swojego wizerunku nie patrząc na rachunek ekonomiczny. To musi być robione z głową!!

I racja. Kto się bierze za krytykę polecam sprawdzić stan zadłużenia gminy i odsetki , które musza być odprowadzane. 283 inwestycji ? , a ile długu? Mi by się też podobał dworzec PKP , ale teraz nas nie stać i rozumiem obawy Pana Dedio. Ja zrozumiałam ,że nie chce inwestować tylko za co inwestować . Może Ktoś kiedyś odda 2 200 000 utraconej subwencji i wierzę , że Pan Dedio pierwszy podniesie rękę za budową. Jak się nie ma miedzi to się w chałupie siedzi - starzyk tak godoł !

Do Anonim z Skoczowa
1.Jak już coś piszesz to sprawdź. Z wykształcenia jestem inżynierem.
2.2 miliony z prostych wyliczeń po konsultacji z kimś kto się na tym zna.
Przykładowe koszty:projekt, remont dachu w tym pokrycia, częściowa wymiana więźby, budowa całego węzła sanitarnego w
budynku, odtworzenie drewnianej architektury, rewitalizacja elewacji i inne.
3.Widzę, że radny, który pyta jest dla Cibie wkurzający.
4.Czy ja nie mam o niczym pojęcia? Potrafię się podpisać własnym imieniem i nazwiskiem.
5.Co do mącenia i kombinowania - zgadzam się. Lubię bardzo gotować i mam cały zestaw rogulek(mątewek), a kombinować trzeba tak
aby budżet gminy nie powiększał się zbędne kredyty.

9

oczywiscie najlepiej pierdołami się zajmować, a wizytówka miasta dworzec dramat i ruina. ludzie obudzcie sie w tym grajdołku ratuszowym! nie wstyd wam??? jesteście daremni, skoro dworzec to dla was nic.... kto was wybierał?

Cały Dedio - ksiądz adwentystów, co o mieście nie ma pojęcia... zero inwestycji w nowej kadencji wszystko torpeduje bo poco.... wozi się swoim autkiem, a o ludziach co jeżdżą pociągami nie pomyśli..... trzeba stać i marznąć bo wejść do środka nie można.... Inne miasta pozbierały kasę na centra przesiadkowe z UE, a Skoczów jak zwykle nic bo po co się wychylać kasa i tak za radnego leci... A Papkala to następna mądra nauczycielka biologi z wykształcenia co nie ma o niczym pojęcia... tylko mąci i kombinuje.... ciekawi mnie skąd oni wzięli te 2mln bo znając życie nawet kosztorysu nie zlecili.... nie dziwie się że Ochaby się chcą odłączyć, bo przy takiej Radzie to nie da się rozwijać miasta tylko zwijać..... A z Skoczowa podobno chcieli miasto turystyczne zrobić błahahahahha kto wam na taki dworzec przyjedzie... jak zwykle 100 lat za Czechami i 10000 Lat za Niemcami...

współczuję, strasznie jesteś sfrustrowany, ale niestety nie masz racji

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama