, wtorek 16 kwietnia 2024
Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Istebnej oficjalnie otwarty!
Oficjalnemu otwarciu towarzyszył bogaty program arystyczny przygotowany przez podopiecznych ośrodka w Istebnej oraz wychowanków i pracowników ZPSWR w Cieszynie. fot: SM



Dodaj do Facebook

Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Istebnej oficjalnie otwarty!

STEFAN MAŃKA
Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Istebnej oficjalnie otwarty!

Docelowo pomoc w nowym ośrodku znaleźć może co najmniej 20 podopiecznych z terenu Trójwsi. fot. SM

W Istebnej, w murach Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oficjalnie otwarto nowoczesny ośrodek dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. - Pragniemy pochwalić się tym co udało się nam wspólnie osiągnąć i pokazać jak realizowane są marzenia o niesieniu pomocy tym, którzy jej potrzebują i oczekują - mówiła podczas uroczystości otwarcia Małgorzata Niedoba, wicedyrektor Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Istebnej-Zaolziu.

Ośrodek powstał dzięki inicjatywie gminy Istebna w porozumieniu z Powiatem Cieszyńskim, w odpowiedzi na potrzeby środowiska Trójwsi. Dotychczas dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z tego terenu musiały dojeżdżać do tego typu placówki niepublicznej aż do Milówki. - Nasz ośrodek jest miejscem szczególnym, umożliwiającym różne formy i typy rehabilitacji. Dzieci i młodzież z głębszą niepełnosprawnością, sprzężeniami i autyzmem w wieku od 3 do 25 roku życia, uczestniczyć mogą w zajęciach edukacyjno-terapeutycznych, rewalidacyjno-wychowawczych oraz zajęciach specjalistycznych, prowadzonych indywidualnie lub w zespołach. W ramach ośmiogodzinnego pobytu w ORW oprócz obowiązkowych zajęć edukacyjnych dzieci i młodzież uczestniczą m.in. w zajęciach arteterapii muzykoterapii, stymulacji polisensorycznej w bogato wyposażonej Sali Doświadczania Świata oraz terapii Integracji Sensorycznej. Ważnym elementem oferty ośrodka są również zajęcia z terapii motorycznej, terapii ruchem oraz kinezyterapii. Ich dopełnieniem są zajęcia w formie hydroterapii. Dodatkowo podopieczni Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Istebnej objęci są opieka logopedyczną i psychologiczno-pedagogiczną. Hipoterapia i dogoterapia to rozszerzenie oferty zajęć rewalidacyjnych dla naszych podopiecznych - wymieniała Brygida Wnentrzak-Szteler, dyrektor Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Istebnej-Zaolziu, wchodzącego w skład Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie.

Satysfakcji z otwarcia nowego ośrodka nie krył również Jerzy Nogowczyk, starosta cieszyński. - Spoglądając w historię Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, przypominam sobie, iż w 2008 roku z jego pomocy korzystało 120 potrzebujących. W aktualnym roku szkolnym ich liczba wzrosła do 230. Jest to niewątpliwie zasługa pani dyrektor oraz jej pracowników, dzięki którym powstał również ośrodek w Istebnej. Bazując na ich energii i zaangażowaniu stworzyliśmy najlepszy ośrodek w powiecie, który teraz wzbogacony został o filię w Istebnej - mówił starosta.

Do głównych zadań ośrodka będzie należało wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych, objęcie opieką edukacyjną i terapeutyczną oraz wsparcie ich rodzin. Jednym z podstawowych zadań realizowanych w ORW będzie także przygotowanie w miarę możliwości uczniów, do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. - Jestem przekonana, iż wzorem cieszyńskiego ośrodka, nowa filia w Istebnej nawiąże współpracę z wieloma lokalnymi jednostkami edukacyjnymi - przedszkolami oraz szkołami, dzięki czemu możliwe będzie organizowanie wspólnych zajęć integracyjnych oraz realizowanie projektów - dodaje Brygida Wnentrzak-Szteler.

Aktualnie z codziennych zajęć w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Istebnej-Zaolziu korzysta czterech uczniów. Dwie kolejne osoby korzystają z zajęć wczesnego wspomagania rozwoju, dążącego do psychoruchowego i społecznego pobudzania rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole. Docelowo pomoc w nowym ośrodku znaleźć może co najmniej 20 podopiecznych z terenu Trójwsi.

- Mamy nadzieję, że z biegiem czasu cztery profesjonalnie wyposażone sale edukacyjno-terapeutyczne zapełnią się dziećmi i będziemy mogli w pełni wykorzystywać potencjał tego miejsca. Wraz z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych dzięki przychylności dyrektora szkoły mgr Jakuba Kuca oraz dyrektora szkoły podstawowej mgr Danuty Szmigielskiej-Kawulok placówka gościła kilkakrotnie uczniów ZPSWR z Cieszyna realizując zajęcia edukacyjno-integracyjne. Staramy się wspólnie gospodarować budynkiem, jednocześnie nawiązując relacje integracji pomiędzy uczniami trzech placówek. Nasza ideą jest bowiem wychodzenie do społeczności lokalnej, do środowiska przyjaznego dzieciom - dlatego też jesteśmy nastawieni na współpracę z innymi jednostkami, co pozwala na integrację ze zdrowymi rówieśnikami, dzielenie się radością przebywania ze sobą, którą w sposób szczególny dzielą się podopieczni ORW. Nasi nauczyciele już teraz przygotowują zajęcia integracyjne, które będą mogli przeprowadzić wraz z dziećmi szkoły ponadgimnazjalnej i podstawowej. Dzięki temu chcemy nadać inny wymiar pojęciu "niepełnosprawność" i sprawić, by rozumiana była jako inny szczególny charakter funkcjonowania osób, co nie znaczy gorszy. Chcemy sprawić by obycie z niepełnosprawnością było czymś naturalnym, a spotkanie na ulicy osoby niepełnosprawnej nie budziło zakłopotania - wyjaśnia Małgorzata Niedoba.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama