, niedziela 5 lipca 2020
Osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią i chcą pracować
Nim założyli spółdzielnię odbyli szereg szkoleń z zakresu ogrodnictwa, żywej architektury, prac stolarskich czy podstaw prowadzenia biznesu. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią i chcą pracować

STEFAN MAŃKA
Jest pierwszą spółdzielnią socjalną w Polsce, której założycielami i członkami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzesza sześciu spółdzielców z czego piątka spółdzielców to wychowankowie cieszyńskiego OREW prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo Koło w Cieszynie. Nim założyli spółdzielnię odbyli szereg szkoleń z zakresu ogrodnictwa, żywej architektury, prac stolarskich czy podstaw prowadzenia biznesu, wszystko po to by udowodnić, że potrafią pracować i potrafią dawać coś od siebie.

Głównym celem Spółdzielni jest rehabilitacja spółdzielców poprzez pracę. Członkostwo w Spółdzielni i praca na jej rzecz jest jedyną szansą dla spółdzielców na podjęcie jakiejkolwiek pracy zawodowej. Działalność Spółdzielni ma promować osoby z niepełnosprawnością intelektualną wśród różnych grup społecznych jako osoby w pełni wartościowe. Poprzez jej działalność przełamywane będą stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych. - Osoby z niepełnosprawnością intelektualną najczęściej postrzegane są jako biorcy, liczący tylko i wyłącznie na środki pochodzące np. z MOPS-u - wyjaśnia Rafał Guzowski, rzecznik PSOUU Koło w Cieszynie i dodaje: - Jeszcze w części społeczeństwa panuje przekonanie, że niepełnosprawni nie potrafią lub nie chcą pracować. Tu mamy dowód na to, że jest zupełnie inaczej: tak oni potrafią i chcą pracować. I w końcu, tak oni zadbali o siebie i założyli spółdzielnie socjalną i podjęli się trudu zapewnienia sobie miejsc pracy - dodaje Guzowski.

"Ekozofia Niepełnosprawnych" zrzesza sześciu spółdzielców z czego piątka spółdzielców to wychowankowie cieszyńskiego OREW prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo Koło w Cieszynie, które było również inicjatorem powstania Spółdzielni. Piątka ta to osoby niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym. Szósty spółdzielca jest osobą pełnosprawną.

Mimo, iż członkowie spółdzielni socjalnej odbyli szereg szkoleń dotyczących praktycznych umiejętności jak i podstaw teoretycznych, to w dalszym ciągu czeka na nich sporo wyzwań. Najważniejszym będzie jednak utrzymanie się na rynku, a tym samym zachowanie swojego miejsca pracy. Do tego konieczne są zlecenia. - Oferta, a więc pielęgnacja terenów zielonych, sprzątanie biur i mieszkań, mycie grobów, wzbudza zainteresowanie, zaczynają się pojawiać zlecenia. Póki co nie ma ich dużo, ale wierzymy, że w miarę upływu czasu, dotrzemy do szerszego grona odbiorców - odpowiada Przemysław Kluz, prezes spółdzielni socjalnej "Ekozofia Niepełnosprawnych". Aby dotrzeć do klienta spółdzielnia uruchomiła już swoją stronę internetową, opublikowała banery reklamowe w lokalnych portalach internetowych, a także prowadzi swojego fanpage'a na facebooku. Wkrótce na ulicach miasta mają się również pojawić się reklamowe plakaty.

Problemy z dotarciem i pozyskaniem klientów to jednak nie jedyne z jakimi spotykają się spółdzielcy. - Pewnym problemem jest mnogość przepisów i procedur, z którymi trzeba się zmierzyć rozpoczynając działalność. Tu wielką pomocą służy Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Lokalnej "Być Razem" z Cieszyna, które zapewnia nam pomoc prawną i logistyczną - dodaje Kluz, który podkreśla, że niepełnosprawność członków spółdzielni nie przeszkadza im w byciu pełnym zapału do pracy co pokazują każdego dnia. Potwierdzają to również firmy, instytucje oraz urzędy które korzystają z usług świadczonych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną, chwaląc ich pracowitość, terminowość, rzetelność i uczciwość.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Powodzenia!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama