, środa 24 kwietnia 2024
Ogród to sztuka nieustających przemian
Tym razem MUR poruszył temat miejskiej zieleni. Zainteresowani słuchacze mieli okazję wysłuchać wykładu inż. Rudolfa Klusa na temat "Architektury krajobrazu jako sztuki tworzenia osobliwych zielonych miejsc". fot: F.J.Dral



Dodaj do Facebook

Ogród to sztuka nieustających przemian

F.J.DRAL
13 października Międzygeneracyjny Uniwersytet Regionalny w Czeskim Cieszynie jak co miesiąc zaprosił słuchaczy na kolejny wykład. - Nie zawsze oznaczanie drzew jako pomniki przyrody ma sens, szkolnym przykładem takiej bezmyślności jest przesłonięcie drzewami wizytówki architektonicznej, czyli Wieży Piastowskiej na Wzgórzu Zamkowym - mówił inż. Rudolf Klus podczas swojego wykładu na temat projektowania zieleni miejskiej po obu stronach Olzy.

Tym razem MUR poruszył temat miejskiej zieleni. Zainteresowani słuchacze mieli okazję wysłuchać wykładu inż. Rudolfa Klusa na temat "Architektury krajobrazu jako sztuki tworzenia osobliwych zielonych miejsc". Wykładowca jest absolwentem Gimnazjum z Polskim Językiem nauczania w Czeskim Cieszynie oraz Wydziału Ogrodnictwa Wyższej Szkoły Rolniczej w Brnie, gdzie nabył wiedzę na temat projektowania i pielęgnacji zieleni miejskiej. Posiada również przedsiębiorstwo, które świadczy usługi w tym zakresie dla rożnych miejscowości po zachodniej stronie Olzy. Na podstawie tej praktyki podzielił się z zebranymi swoimi doświadczeniami.

Leitmotivem tego wykładu podpartego szeregiem zdjęć były przykłady psucia miejskiego krajobrazu nieprzemyślanymi nasadzeniami drzewostanu. - Niewłaściwe obsadzenia drzewami i krzewami są szczególnie widoczne na terenie parków i skwerów nad Olzą - powiedział Rudolf Klus, przytaczając wiele przykładów z Europy i świata, które mogłyby być naśladowane przez lokalne samorządy.

- Rażącym psuciem krajobrazu w naszym regionie jest obsadzanie parków i prywatnych posesji drzewami i krzewami niewystępującymi w naszym beskidzkim krajobrazie. Są to przede wszystkim tuje, cyprysy oraz inne rośliny nie występujące w naszym regionie - stwierdził Rudolf Klus. W tym miejscu podkreślił także, że nie zawsze ma sens oznaczanie drzew jako pomnik przyrody, szczególnie jeśli drzewostan przesłania sztandarową historyczną architekturę miejską będącą wizytówką regionu. - Szkolnym przykładem takiej bezmyślności jest przesłonięcie drzewami wizytówki architektonicznej, czyli Wieży Piastowskiej na Wzgórzu Zamkowym - podsumował wykładowca.

Międzygeneracyjny Uniwersytet Regionalny w Czeskim Cieszynie jest otwarty dla wszystkich chętnych w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Darmowe wykłady odbywają się w auli Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie ul. Havlićka 213/13.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

od kiedy obowiązuje ustawa o ochronie przyrody potrzeba nie lada argumentu, żeby odsłonić to co zasłonięte. Obawiam się, że względy architektoniczne, a szerzej krajobrazowe, długo będą jeszcze na straconej pozycji. Z drugiej strony im więcej drzew tym zdrowiej; a i bałgan oraz brak estetyki łatwiej zasłonić zielenią niż się go pozbyć, więc trzeba się dobrze zastanowić co zostawić a co wyciąć, żeby nie było gorzej.

Przyznaję rację z tymi drzewami, tylko gdy każdy był uczony (od dziecka), że nie sra się do własnego gniazda, od jakiegoś czasu własne zatwardzenie wynoszone jest za granice, a może lepiej widać zza Olzy " płotu sąsiada” bo do własnych chaszczy oko się przyzwyczaiło?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama