, wtorek 23 kwietnia 2024
Oficjalnie otwarto zmodernizowany park Adama Sikory
Po dwóch latach, Park Sikory całkowcie zmienił swoje oblicze.  fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Oficjalnie otwarto zmodernizowany park Adama Sikory

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Oficjalnie otwarto zmodernizowany park Adama Sikory

W uroczystości otwarcia zmodernizowanego Parku Adama Sikory wzięli udział przedstawiciele obu miast. fot. Maciej Kłek


Oficjalnie otwarto zmodernizowany park Adama Sikory

Przez długie lata park ulegał dewastacji, gdyż nie było środków finansowych na jego remont. Dorota Havlíková

30 sierpnia oficjalnie otwarto zmodernizowany park Adama Sikory. Po dwóch latach intensywnych prac miejsce to zyskało nowe oblicze.

Położony nad Olzą park powstał z inicjatywy Adama Sikory, księgowego Towarzystwa Oszczędności i Zaliczek, wybitnego społecznika, który na początku XX w. z własnych oszczędności zakupił nadrzeczne nieużytki z przeznaczeniem na ogródek jordanowski i miejsce zabaw dla tutejszych Polaków. Urządzony społecznym wysiłkiem park, we wrześniu 1914 r. posłużył jako miejsce zakwaterowania i ćwiczeń cieszyńskiego batalionu Legionów Polskich. Komendantem jednego z pododdziałów był Jan Łysek, który zginął w czasie walk pod Kostiuchnówką. W 1935 r. nieopodal bramy stanął pomnik fundatora parku, zniszczony w 1939 r. przez hitlerowców. Staraniem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, na budynku restauracji koło wejścia do parku odsłonięto w 1989 r. tablicę pamiątkową Adama Sikory.

Park Sikory, przez ostatnie dwa lata sukcesywnie zmieniał swoje oblicze. Kładka spacerowa połączyła brzegi, wybrukowano plac, odnowiono ścieżki spacerowe, zbudowano nową altanę, boisko oraz plac zabaw dla dzieci. Jeziorko, które znajdowało się w parku zostało poddane rewitalizacji, zbudowano na nim mostek. Stuletnia makieta Wieży Piastowskiej również zyskała nowy wygląd. W parku postawiono również pięć tablic, dwie z nich mówią o historii parku i fundatorze Adamie Sikorze. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Kongresu Polaków, Książnicy Cieszyńskiej i prywatnych kolekcji. Po polskiej stronie powstały ścieżki rowerowo-spacerowe, skwer miast partnerskich z mozaiką przedstawiającą mapę Europy, boisko. Wyremontowany został również zalew kajakowy z pomostem.

Prace w dużej części sfinansowano ze środków unijnych. W uroczystości otwarcia zmodernizowanego Parku Adama Sikory wzięli udział przedstawiciele obu miast.

- Lata 90-te to lata kiedy park ulegał dewastacji, a możliwości, jakie dała nam Unia Europejska umieliśmy wykorzystać. Park został odnowiony. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w modernizację. Wyrażam wielkie zadowolenie, że miasto Czeski Cieszyn podczas rekonstrukcji parku, przyznaje się do Adama Sikory, a jego historia znalazła się w Cieszyńskich Listach i na tablicach informacyjnych. Mam nadzieję, że będzie odwiedzany zarówno przez obywateli z Polski i Czech - mówi Stanislav Folwarczny, z-ca burmistrza Czeskiego Cieszyna. - Pragnę pogratulować takich władz, bo to, co było dzisiaj powiedziane trwało krótko, ale nim do tego doszło, musieli współpracować ze sobą, niezależnie od ugrupowań politycznych, poglądów i podjąć działania w miastach i potem wspólnie złożyć wniosek. To pozostaje na lata. Ten symbol transgraniczny świadczy o kunszcie tych, którzy budowali ten park i tych, którzy do tego doprowadzili - podsumował Janusz Pierzyna, współprzewodniczący Rady Euroregionu Śląsk Cieszyński, wójt Jasienicy.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

...a byłaby to wielka szkoda, gdyż wielki jest to sukces obu miast

Obawiam się, że pierwsze solidne deszcze mogą gorzko zweryfikować tę inwestycję.
Nie zauważyłem aby zrobiono COKOLWIEK w celu zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej tych terenóW.

Mam bardzo gorzkie przemyślenia odnośnie kierunku, w którym zmierza Cieszyn. Natomiast jestem pełen uznania dla tego co zostało wykonane wzdłuż al. Łyska, przystani kajakowej i boiska "Pod Wałką". Miastu udało się wypracować przestrzeń prawie idealną dla każdego kto chce odpocząć od miasta, ale równocześnie pozostawać w jego granicach. Paradoksalnie nawet zindustrializowane sąsiedztwo fabryki silników nie odbiera uroku tej części Cieszyna. Takie miejsca są bardzo rzadkie na mapach miast znacznie lepiej zarządzanych niż Cieszyn - tym bardziej cieszy, że mieszkańcy doczekali się takich rozwiązań. Można jedynie żałować, że aura w Polsce pozwala korzystać z takich miejsc mniej niż przez połowę roku.

Warto iść dalej - spróbować coś wreszcie zrobić z graciarnią koło Żeromskiego (może centrum sportu z kręglami i siłownią).

Szkoda, że kładką na końcu przystani kajakowej trochę niepotrzebnie zablokowano w przyszłości scenariusz w którym można by popłynąć kajakiem wzdłuż kanału między boiskiem i Olzą.

Gratulacje dla wszystkich osób zaangażowanych w projekt.

Naprawde fotki sa do niczego.kto tam nigdy nie byl temu te zdjecia nic nie powiedza !! slaby fotograf. Bez wyobrazni!

oprócz placu zabaw i różowego mostu, no i oczywiście kilku tablic w galerii zdjęć nie ma czego oglądać - czyżby niczego więcej nie było?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama