, sobota 20 kwietnia 2024
Oddział Celny w Cieszynie zwija żagle
13 marca w siedzibie cieszyńskiego Oddziału Celnego w Boguszowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli Urzędu Celnego i Izby Celnej z przedsiębiorcami prowadzącymi agencje celne. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Oddział Celny w Cieszynie zwija żagle

MAŁGORZATA BRYL
Oddział Celny w Cieszynie zostanie zlikwidowany. Mocno podwyższona kwota czynszu w nowej umowie wynajmu, jaką zaproponowała celnikom firma ADV to tylko jeden z powodów tej decyzji. Jak się bowiem okazuje, zmiany w Boguszowicach tylko przyspieszyły to, co prędzej czy później i tak spotkałoby cieszyński Oddział Celny.

13 marca w siedzibie cieszyńskiego Oddziału Celnego w Boguszowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli Urzędu Celnego i Izby Celnej z przedsiębiorcami prowadzącymi agencje celne.

Odział Celny do likwidacji, a co z agencjami?

Na początku piątkowego spotkania w Oddziale Celnym w Boguszowicach Rafał Krzywdziński z Izby Celnej w Katowicach przedstawił możliwości rozwiązań dla właścicieli agencji celnych w sytuacji planowanej likwidacji Oddziału Celnego w Cieszynie. Wśród nich znalazło się znalezienie nowej lokalizacji i wysyłanie zgłoszeń celnych drogą elektroniczną do najbliższego Oddziału Celnego, czyli w Czechowicach-Dziedzicach. Możliwe jest też przeniesienie agencji celnych do Czechowic-Dziedzic. Jak jednak wskazują przedsiębiorcy, jeżdżenie do zakorkowanego miasta będzie utrudnieniem dla ich dotychczasowych klientów.

- Zależy nam na tym, aby wszyscy wasi dotychczasowi klienci dokonywali odpraw w najbardziej dogodnych dla nich warunkach - powiedział kierownik Oddziału Celnego w Czechowicach-Dziedzicach, Bogusław Szpoczek. - Nie chcemy, abyście państwo stracili tych klientów, a poprzez to my razem z państwem - dodał. Podkreślił także, że dobrze byłoby, gdyby właściciele agencji celnych przekonywali przedsiębiorców, że ta zmiana nie będzie miała negatywnego oddźwięku i by nie odchodzili, a dokonywali odpraw w najbliższym Oddziale Celnym.

Na chwilę obecną właściciele cieszyński agencji celnych nie podjęli jeszcze decyzji, gdzie i w jaki sposób się przeniosą. Oficjalnie umowy wynajmu przestrzeni w Boguszowicach kończą im się 31 marca br.

Jest alternatywna lokalizacja Oddziału Celnego, ale dyrekcja mówi "nie”

Firma ADV przedstawiła Oddziałowi Celnemu w Cieszynie warunki kwoty czynszu, która siedmiokrotnie przewyższa dotychczas płaconą kwotę przy zachowaniu podobnego do obecnego metrażu wynajmowanej powierzchni. Podwyżka czynszu spotka także agencje celnej, jednak przy mniejszym metrażu niż dotychczasowy. W efekcie przedstawiciele agencji celnych zaproponowali nową siedzibę dla Oddziału Celnego i agencji celnych także przy trasie S1 w odległości ok. kilometra od dotychczasowej lokalizacji w Boguszowicach.

Jak podkreślili przedstawiciele agencji celnych, nowa lokalizacja jest wyjątkowo dobra, bo parter budynku mógłby zająć Oddział Celny, a na piętrze zostałyby umieszczone pięć agencji celnych. Ponadto czynsz miał być przystępny na poziomie dotychczas płaconych kwot. Wydawałoby się, że są to dobre warunki, by bez problemu umożliwić dalsze funkcjonowanie Oddziału Celnego i agencji celnych w Cieszynie. Jednak nie zostały one zaakceptowane przez dyrektora Izby Celnej w Katowicach.

- Jaki jest powód nierozpatrzenia nowej lokalizacji? - pytali przedstawiciele agencji celnych podczas piątkowego spotkania. - Funkcjonowanie oddziałów w pewnych lokalizacjach jest ekonomicznie nieuzasadnione - odpowiedział im zastępca dyrektora Izby Celnej w Katowicach, Mariusz Gojny.

Mariusz Gojny wymienił argumenty decydujące o tym, że Oddział Celny w Cieszynie zostanie zlikwidowany. - Patrząc z punktu widzenia liczby odpraw, a przede wszystkim kwoty czynszu, jaką ponieślibyśmy w kontekście dalszego funkcjonowania w Cieszynie, dyrektor Izby Celnej w Katowicach podjął taką decyzję - wskazał. Ponadto jak podkreślił, jest jeszcze kolejny argument uzasadniający tę decyzję dyrektora. Służby celne stają bowiem przed nowym procesem zmian. - Mówimy o początku pewnego procesu. Centrum urzędowego dokonywania odpraw, odprawa scentralizowana i elektronizacja pewnych procedur przyczyni się do braku konieczności funkcjonowania takiej ilości oddziałów celnych, jak to ma obecnie miejsce - dodał.

Jaki punkt widzenia takie statystyki

Z informacji statystycznych przekazanych w piątek przez Izbę Celną w Katowicach wynika, że Oddział Celny w Cieszynie miał najmniej zgłoszeń celnych (ogółem, w przywozie i w wywozie) w 2014 r. w porównaniu z innymi oddziałami w województwie. W tym kontekście oddział w Cieszynie w porównaniu z oddziałami w Pyrzowicach, Czechowicach-Dziedzicach, a nawet w Żywcu czy Raciborzu wypada najsłabiej. Ponadto według przedstawionych przez Izbę Celną informacji cieszyński Oddział Celny miał też najmniej zamkniętych karnetów TIR w 2014 r. Podczas gdy w Czechowicach-Dziedzicach takich zamkniętych karnetów było 1365, w Cieszynie było ich tylko 23.

Jednak jak argumentują przedsiębiorcy z cieszyńskich agencji celnych, prezentowany podczas piątkowego spotkania wykaz danych nie uwzględnia statystyki otwarć karnetów TIR w 2014 r., których w cieszyńskim Oddziale Celnym było blisko 3 tys. Jak wskazują przedsiębiorcy, taka jest specyfika tego przygranicznego oddziału, że znacznie więcej jest otwarć karnetów TIR niż zamknięć.

Przedsiębiorcy z agencji celnych podkreślają także, że w przedstawianym dokumencie statystycznym nie podano faktu, że celnicy z Cieszyna od marca ubiegłego roku patrolują targowiska przygraniczne pod względem wyrobów akcyzowych.

Ponadto przedsiębiorcy ubolewają, że podczas spotkania nie padły informacje o skutkach likwidacji Oddziału Celnego w Cieszynie. Jak wskazali, Oddział Celny wydaje także zezwolenie na przewóz ładunków ponadgabarytowych. Z racji lokalizacji przy drodze szybkiego ruchu i bardziej elastycznych godzin otwarcia załatwienie tego jest na pewno łatwiejsze dla kierowców niż w przypadku udania się do Starostwa Powiatowego. Ponadto dotąd w Oddziale Celnym w Cieszynie mieszkańcy powiatu cieszyńskiego mogli złożyć wszystkie niezbędne dokumenty w sytuacji sprowadzenia samochodu osobowego z zagranicy. W ubiegłym roku Oddział Celny w Cieszynie przyjął ponad 4 tys. takich zgłoszeń. Po likwidacji oddziału w Cieszynie te formalności trzeba będzie załatwiać poza powiatem.

Burmistrz i starosta ripostują

Podczas piątkowego spotkania w Boguszowicach burmistrz Cieszyna podkreślił, że argument dyrekcji Izby Celnej w Katowicach o postępującym współcześnie procesie ograniczania liczby oddziałów celnych jest nowym głosem, o którym w listopadzie i grudniu samorządowcy nie słyszeli. Przypomnijmy, że w grudniu 2014 r. cieszyńscy radni uchwalili kluczową uchwałę w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w Boguszowicach. - O tym argumencie ekonomicznym nie byliśmy informowani, nie znaliśmy do dnia dzisiejszego tego argumentu - powiedział burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura. - Powiedzmy sobie szczerze, że powody czynszowe likwidacji Oddziału Celnego nie są już najważniejsze. Skoro mamy na terenie Cieszyna nową lokalizację atrakcyjniejszą nawet niż ta dzisiejsza, to wysokość czynszu nie jest już dziś argumentem, na który powinniśmy się powoływać - dodał.

Burmistrz jednocześnie przychylił się do propozycji agencji celnych, by przenieść działalność w nową lokalizację przy trasie S1. - To rozwiązanie o przeniesieniu do nowej lokalizacji, które proponują agencje, może być cenne - podkreślił.

- Dziękuję panu burmistrzowi, że powiedział pewne słowa, które powinny wreszcie paść. Problemy z firmą ADV, wysokość czynszu: wydaje się, że to wszystko tylko przyspieszyło to, co i tak prędzej czy później nastąpiłoby w przypadku funkcjonowania Oddziału Celnego w Cieszynie - powiedział obecny na spotkaniu starosta, Janusz Król. Starosta zapytał też, czy ma sens dalsze zabieganie samorządów, o to, by Oddział Celny funkcjonował w Cieszynie. W odpowiedzi Mariusz Gojny powtórzył wcześniejsze argumenty dyrektora Izby Celnej w Katowicach uzasadniające likwidację Oddziału Celnego w Cieszynie.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tak się spieniali celnicy, pluli na castoramę - a teraz się okazuje, że to własne szefostwo ich olało...

ja się wyprowadzam w tym roku... życzę powodzenia!

Myślę, że ta cała inwestycja skutecznie uśmierci Cieszyn do końca. Czesi już nie znajda powodu do przebijania się przez cieszyńskie korki i poszukiwania tu czegokolwiek. Zatrzymają się w Boguszowicach. A my będziemy mieli spokój... czy święty? tego nie jestem pewien.

amatorzy...

To co to oznacza tak naprawdę -> że inwestor zrobił z władz miejskich i powiatowych idiotów??? Jeśli tak wygląda współpraca samorządu z inwestorem to ja dziękuję za takich inwestorów....to jest kolejny raz marginalizowanie Cieszyna w biały dzień.....

Pewne było, że nowy inwestor blefuje mówiąc iż zależy mu na utrzymaniu dotychczasowej funkcji tego przejścia. Tak samo pewne jest, że nie będzie 50 miejsc parkingowych dla TIRów.
Gdzie też ta tajemnicza nowa lokalizacja? Niech zgadnę na prywatnym terenie - i wszystko jasne.

Oczywiście, ale niektórym nie wytłumaczysz, bo słyszą "miejsca pracy" i "inwestycja" w jednym zdaniu to jużim sięmyslenie wyłącza. A jaki miejsca, gdzie, jaki wpływ na miasto inwestycji to jużich nie obchodzi, albo nie ogarniają tego. JA też sie zastanawiam gdzie jest ta słynna kaucja - czy została wpłącona w całości, na jakim koncie leży i co z odsetkami.

Czy to oznacza, że w Cieszynie nie będzie tirów???? Yupiiiiii!!!!!

Już wkrótce w Cieszynie, jak to mówił pewien kandydat na prezydenta RP, nie będzie niczego!:) Przepraszam...będą super hiper markety.

Bracia i Siostry,
nie tylko supermarkety - mamy w Cieszynie tyle pięknych kościołów, zasłużonych zgromadzeń zakonnych - nie lękajcie się!...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama