, czwartek 23 maja 2019
Ochaby chcą odłączyć się od Skoczowa
Zapytaliśmy, co konkretnie nie podoba się w działaniach Urzędu inicjatorom akcji odłączenia Ochab od Skoczowa? fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Ochaby chcą odłączyć się od Skoczowa

MAŁGORZATA BRYL
Należące do gminy Skoczów największe sołectwo Ochaby chce odłączyć się administracyjnie od Skoczowa i stać się samodzielną gminą. Reprezentujący mieszkańców tej wsi Rada Sołecka wraz z sołtysem mają dość nieefektywnej ich zdaniem współpracy z Urzędem Miejskim w Skoczowie. Niedawno wrzucili do internetu sondę „Czy jesteś za utworzeniem gminy Ochaby?”.

W sondzie opublikowanej 16 sierpnia br. na Facebooku oddało swój głos póki co 17 mieszkańców, ale to nie zraża inicjatorów akcji, której celem ma być utworzenie niezależnej względem Skoczowa gminy Ochaby. - Optuję za utworzeniem gminy Ochaby. Zresztą podobne zdanie ma wielu mieszkańców wsi, w tym sołtys Maciej Bieniek. Mieszkańcy Ochab są niezadowoleni z wielu działań gminy Skoczów. Można by wymienić sporo aspektów... - stwierdza w rozmowie z naszą redakcją Grzegorz Chudyk, pomysłodawca utworzenia sondy wśród mieszkańców, a także członek Rady Sołeckiej Ochab.

Zapytaliśmy, co konkretnie nie podoba się w działaniach Urzędu inicjatorom akcji odłączenia Ochab od Skoczowa? - Ochaby, jako największe sołectwo gminy Skoczków wielokrotnie w opinii mieszkańców były traktowane po macoszemu przez Skoczowski Ratusz. Przykładów jest wiele, a oto najważniejsze z nich: kanalizacja, naprawa kładki, boisko szkolne, finansowanie klubów sportowych, utrata jednego mandatu w Radzie Miasta, drogi itd. - wyjaśnia Chudyk. Ostatnio w Ochabach ponownie zawrzało po tym, jak skoczowski magistrat ogłosił remont kładki przez rzekę Wisłę. Pisaliśmy o tym w artykule Startuje wyczekiwany remont przeprawy w Ochabach, ale są wątpliwości.

Aktualnie w Ochabach trwają wyliczenia. - My, jako sołectwo, póki co zbieramy dane ekonomiczne dotyczące ewentualnych wydatków i przychodów potencjalnej gminy. Na chwilę obecną nie wiadomo, jaka przyszłość czeka Ochaby. Jednak chcemy przedstawić ochabianom taką możliwość - dodaje Chudyk. Kiedy zostaną zebrane wszystkie informacje, mieszkańcy Ochab mają dostać od sołtysa wizję, jak ma funkcjonować samodzielna gmina. Następnie, jak informuje nas Grzegorz Chudyk, ma być przeprowadzone referendum lub konsultacje społeczne wśród mieszkańców sołectwa. Sołtys Maciej Bieniek wyjaśnia, że ewentualne zmiany mają przyjść nie na "łapu capu", a po przeprowadzeniu szeregu analiz, a także skonsultowania sprawy z mieszkańcami Ochab, czy ich większość chce utworzenia osobnej gminy.

Podczas sesji Rady Miejskiej Skoczowa 23 sierpnia br. sołtys Ochab Maciej Bieniek, który pełni też funkcję skoczowskiego radnego, zadał burmistrzowi interpelację o różne dane finansowe dotyczące Ochab. - Panie Burmistrzu, wnoszę o przedstawienie informacji dotyczącej dochodów gminy Skoczów wypływających z sołectwa Ochaby w pozycjach: podatek rolny, od nieruchomości, leśny, od środków transportowych, od spadków i darowizn, od czynności cywilno-prawnych. Ponadto wpływy z opłaty skarbowej oraz wpływy z innych opłat. A także wpływy z podatku PIT i CIT oraz subwencja ogólna i dotacje celowe, które niejako są przeznaczane w kierunku sołectwa Ochaby - wniósł Bieniek. Odpowiedź kierownictwa ma być udzielona w terminie 21 dni, ale być może niektóre wyliczenia zajmą jeszcze więcej czasu, na co wskazał burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko. Jest już jednak pewne, że nie wszystkie wyliczenia są możliwe do przygotowania. - Już teraz panu powiem, że wszystkich tych informacji panu nie udzielimy, bo nie jesteśmy w stanie ich udzielić. Na przykład w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych żadna gmina w Polsce nie posiada takiej informacji, od których mieszkańców jakie kwoty. Część z tych informacji jest jak najbardziej do wyciągnięcia, ale część niestety nie - poinformował w odpowiedzi skarbnik gminy, Jerzy Ciałoń.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mówcie co chcecie, ale ja zawsze uważałem, że Ochaby do Skoczowa tak pasują, jak... no na przykład jarmarczna szopka z dinozaurami do stadniny koni rasowych.

Przecież to jest nierealne ...

" ....Można by wymienić sporo aspektów... (...) kanalizacja, naprawa kładki, boisko szkolne, finansowanie klubów sportowych, utrata jednego mandatu w Radzie Miasta, drogi itd"

To o czym mowa wyżej w cytacie- nie stało się dziś, nie stało się wczoraj , ani w roku ubiegłym ...hmm dlaczego w poprzedniej kadencji nikt o te Ochaby się nie upominał?
- Kładka się nie zepsuła nagle, przypuszczam, że w takim stanie było już ho ho ho
- utrata mandatu- a to dobre- kto ustalał takie a nie inne okręgi wyborcze w gminie, radni któej kadencji??? widocznie pani z Wislicy była lepsza i wygrała, a wymieniać to jako powód niezadowolenia teraz to takie trochę moim zdaniem na siłe, żeby argumentów było więcej ;)
- Kanalizacja? co mają powiedzieć Kowale, gdzie nawet za 5 lat będzie 0% ( tak- ZERO) przyłaczonych domostw ????
- finansowanie klubów sportowych- ludzie złote- trzymajcie mnie- od lat, wielu wielu tak jest, może pora na zmiany, ale przypisywac te sytuacje obecnym władzom?
- drogi- tu zgadzam się- mizeria jest wszedzie niestety, powiatówki wyglądają czasem gorzej niż wiejskie :(

Natomiast jeżeli ktoś bardzo chce, to nie ma co na siłę namawiać , na zmianę zdania.

Podobno Anna Grodzka jest do wzięcia.

To już lepiej Abrahamowicza z BB, weźmie L4 i będzie spokój :)

Kasia Bieniek na wójta

to już lepiej kogoś z Wąchocka na wójta

niech się usamodzielnią...życzę im tego z całego serca!

Wojciech Krawczyk na Wójta ! ! !

to już lepiej kogoś z Sosnowca na wójta

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama