, sobota 19 września 2020
Obchody ćwierćwiecza Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w hołdzie dla darczyńców Fundacji  fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Obchody ćwierćwiecza Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego

BW
Obchody ćwierćwiecza Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego

Pomnik przed wejściem głównym do Szpitala, fot. ARC SPOT


Obchody ćwierćwiecza Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego

Wykład prezesa Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego, fot. ARC SPOT

13 maja w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyły się obchody jubileuszu Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. W trakcie uroczystości podsumowano dotychczasowe dokonania Fundacji, wręczono złote odznaki honorowe za zasługi dla województwa śląskiego, przyznano tytuły Honorowych Członków Fundacji, a także odsłonięto pamiątkową tablicę w hołdzie dla wszystkich darczyńców.

Celem Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego, która działa już 25 lat, jest wspieranie państwa w zakresie organizowania profilaktyki i lecznictwa na Śląsku Cieszyńskim, zbieranie środków na działania przekraczające możliwości budżetu centralnego w zakresie rozbudowy, wyposażenie i podnoszenie poziomu usług medycznych Szpitala Śląskiego.

Uroczystości związane z obchodami jednej z najstarszych organizacji pozarządowych na terenie Cieszyna, odbyły się w sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego Szpitala Śląskiego. W trakcie spotkania z ramienia Fundacji głos zabrali między innymi Andrzej Kubik - przewodniczący Rady Fundacji, Janusz Martynek - prezes Fundacji, który przedstawił historię organizacji, a także Stanisław Hławiczka, który wspominał o pierwszych zakupach sprzętu medycznego, takich jak tomograf komputerowy, sprowadzony do Cieszyna z Niemiec.

W uroczystości wzięli także udział m.in. przedstawiciele Zarządu i Rady Fundacji, osoby zaangażowane w pracę Fundacji, Janusz Król - starosta powiatu, Ryszard Macura - burmistrz Cieszyna, Anna Grygierek - burmistrz Strumienia, Czesław Płygawko - dyrektor Szpitala Śląskiego, Jan Kawulok - dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego, przedstawiciele Sejmiku Województwa Śląskiego, jak również wieloletni przyjaciele Fundacji i inne zaproszone osoby.

Fundacja została założona 21 maja 1991 roku. Od tego czasu, w trakcie swojej działalności zgromadziła łącznie 8 649 417,00 zł przekazanych na zakup aparatury ratującej życie pacjentów. Jak wspomniał Janusz Martynek, z pieniędzy zebranych przez Fundację uruchomiono m.in. nowoczesny gabinet zabiegowy na oddziale otolaryngologicznym, dostarczono aparaty do hemodializy (tzw. „sztucznych nerek”), zakupiono aparaty USG dla dzieci, sprzęt do wykonywania badań UKG serca, a także wiele innych.

W trakcie uroczystości na ręce Janusza Martynka wręczono dwie odznaki honorowe za zasługi dla Województwa Śląskiego. Pierwszą z odznak honorowych otrzymała Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego jako wyróżniona organizacja, drugą otrzymał Bernard Andrzejewski. Z ramienia Fundacji przyznano także dwa tytuły Honorowego Członka Fundacji dla jej wieloletnich działaczy. Jedną z nich otrzymał Bernard Andrzejewski, drugą - Maciej Krzanowski - inicjator założenia Fundacji.

Specjalne podziękowania złożono także na ręce Inez Scherle - wieloletniej działaczki i prezeski Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego, a także Heleny Harok, która prowadzi biuro Fundacji od 1998 roku.

Jednym z elementów uroczystości było także odsłonięcie tablicy pamiątkowej przed wejściem głównym do szpitala w hołdzie dla darczyńców Fundacji, którzy przez lata inwestowali w zakup niezbędnej aparatury wykorzystywanej w Szpitalu Śląskim i Cieszyńskim Pogotowiu Ratunkowym.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama