, piątek 26 lipca 2019
O zamówieniach publicznych i współpracy lokalnej bez granic
Petra Slováček-Rypienová, szefowa stowarzyszenia EducationTalentCulture z Czeskiego Cieszyna. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

O zamówieniach publicznych i współpracy lokalnej bez granic

SM
Jak ułatwić firmom po obu stronach granicy dostępu do informacji na temat zamówień publicznych ogłaszanych w sąsiednim kraju i jednocześnie przybliżyć im zasady przeprowadzania zamówień? A także jakie strategie rozwoju współpracy lokalnej uwzględniającej m.in. pozyskiwanie środków zewnętrznych oraz jakie zmiany w polskim i czeskim prawie powinny kształtować nowy wymiar współpracy lokalnej na pograniczu? Z tematem tym zmierzyło się stowarzyszenie EducationTalentCulture z Czeskiego Cieszyna oraz Opolska Fundacja Inicjatyw Międzynarodowych, które wspólnie doprowadziły do końca realizację dwóch transgranicznych projektów.

Jednym z głównych celów Unii Europejskiej jest swobodny przepływ kapitału oraz budowanie konkurencyjnego rynku. Z zagadnieniem swobodnego przepływu kapitału łączy się problematyka dostępu do informacji o zamówieniach publicznych w obszarze transgranicznym, czyli dostęp do zamówień w Polsce dla czeskich przedsiębiorców i odwrotnie. Cel ten przyświecał realizacji projektu "Zamówienia publiczne bez granic", w ramach którego powstał dwujęzycznych portal internetowy informujący o zamówieniach publicznych w Polsce i w Czechach. Portal publicproc.eu zawiera m.in. tłumaczony kalendarz przetargów z obszaru pogranicza ogłaszanych przez instytucje publiczne oraz aktualności z zakresu zamówień publicznych w obu krajach. Na dwujęzycznej stronie znajdziemy także kursy e-learningowe z zakresu przygotowania dokumentacji przetargowej, prawnych aspektów zamówień publicznych w Polsce oraz partnerstwa publiczno-prywatnego, a także 14 publikacji - analiz dotyczących zamówień publicznych w Polsce. W projekcie udział wzięło 500 polskich i czeskich firm.

W ramach projektu "Nowy wymiar współpracy lokalnej na pograniczu polsko-czeskim" partnerzy projektu starali się wyjść na przeciw problemom utrudniającym rozwój współpracy instytucji publicznych na pograniczu. Dwuletni projekt obejmował opracowanie 10 polsko-czeskich strategii rozwoju współpracy lokalnej uwzględniających m.in. pozyskiwanie środków zewnętrznych. W celu przeprowadzone zostały spotkania z osobami odpowiedzialnymi za realizację polityk publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego i instytucjach państwowych, a przy opracowaniu strategii pod uwagę brane były także rekomendacje organizacji pozarządowych oraz mieszkańców. Dotyczyły one takich zagadnień jak: edukacja, kultura, transport, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne, pomoc społeczna, społeczeństwo informacyjne, turystyka, rynek pracy i ochrona zdrowia. Wypracowanie wspólnej strategii pomogło także w opracowaniu rekomendacji dotyczących zmian w polskim i czeskim prawie, mających na celu ułatwienie transgranicznej współpracy. Dotyczyły on np. transgranicznej działalności policji, straży miejskiej, służb ratowniczych i medycznych, ułatwień dotyczących współpracy instytucji samorządowych, pomocy społecznej itd.

Podczas konferencji podsumowującej oba projekty szczegółowo omówiona została także nowelizacje prawa zamówień publicznych w Polsce wprowadzona w październiku ubiegłego roku oraz dalsze planowane zmiany uwzględniające unijne dyrektywy w tym zakresie, które mają na celu unowocześnienie prawa o zamówieniach publicznych w całej UE. Uczestnicy konferencji mogli się z niej dowiedzieć m.in. o planach dotyczących wprowadzenia jednolitego (wspólnego w całej UE) dokumentu zamówienia; większej elastyczności (np. niewykluczania w przypadku drobnych zaległości podatkowych); braku automatycznego wykluczania firm będących w stanie upadłości czy w likwidacji; oraz elektronizację zamówień publicznych dzięki czemu dokumenty i poświadczenia, składane przez wykonawców, będą znajdować się w elektronicznej bazie, a jeśli wykonawca składał już jakieś dokumenty we wcześniejszym postępowaniu i zachowują one ważność i nie będzie musiał ich składać ponownie. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w prezentacji dołączonej do artykułu.

ue

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama