, piątek 19 kwietnia 2024
O stanie środowiska w powiecie cieszyńskim
Stan czystości środowiska na terenie województwa śląskiego badany jest na obszarze pięciu stref i aglomeracji. Powiat cieszyński, podobnie jak bielski i żywiecki, znalazł się w strefie śląskiej. fot: ARC



Dodaj do Facebook

O stanie środowiska w powiecie cieszyńskim

JM
Znane są już wyniki badań dotyczących stanu środowiska na terenie powiatu cieszyńskiego na podstawie danych za rok 2011. Dane pokazują między innymi, że aż o 30 proc. w przeciągu ostatniego roku wzrosło stężenie pyłu zawieszonego.

Stan czystości środowiska na terenie województwa śląskiego badany jest na obszarze pięciu stref i aglomeracji. Powiat cieszyński, podobnie jak bielski i żywiecki, znalazł się w strefie śląskiej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami oceny dla każdej strefy wykonuje się dla takich zanieczyszczeń, jak benzen, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, ołów, ozon, pył zawieszony PM10 oraz tlenek węgla. Wyniki poziomu stężeń tych substancji pozwalają określić klasę ogólną stref.

Wyróżnić można klasy: "A" - gdzie poziom stężenia nie przekracza wartości dopuszczalnej (z uwzględnieniem dozwolonych częstości przekroczeń), "B" - powyżej wartości dopuszczalnej lecz nie przekraczający wartości dopuszczalnej powiększonej o margines tolerancji oraz "C" - powyżej wartości dopuszczalnej.

Strefa śląska badana ze względu na zanieczyszczenia pyłem PM10 mieści się w klasie "C". We wszystkich stanowiskach pomiarowych stwierdzono wyższą niż 35 dopuszczalną częstość przekroczeń poziomu 24-godzinnego wynoszącego 50 uq/m3. Jednak aż w ośmiu z dziesięciu stanowisk (Knurów, Pszczyna, Tarnowskie Góry, Zawiercie, Godów i Złoty Potok) częstość przekroczeń spadła o ok. 10-20 proc. Wzrosła jedynie na dwóch. W Cieszynie, gdzie dopuszczalne stężenie było przekroczone 55 razy, stężenie wzrosło o 30 proc., a w Żywcu o 44 proc. Tam stężenie było przekroczone 69 razy.

Stężenie pyłu PM10 oraz PM2,5

Średnioroczne stężenie pyłu PM10 w 2011 roku w strefie śląskiej zostało przekroczone i wynosiło od 27 do 63 uq/m3. Na stacji monitorującej przy ul. Mickiewicza w Cieszynie stężenie wyniosło 37 uq/m3. Wzrosło ono w porównaniu do lat ubiegłych. W 2010 roku było to 35 uq/m3, 2009 roku - 32 uq/m3, 2008 roku - 31 uq/m3.

Pod względem zanieczyszczenia pyłem PM2,5 oraz benzo-α-pirenu, strefa śląska znalazła się w klasie - "C”, a z uwagi na stężenie ozonu oraz dwutlenku siarki - "A" (w 2010 roku były to strefy "C").

Poziom hałasu

Na terenie powiatu cieszyńskiego monitorowany był również poziom hałasu. Zarówno w punkcie pomiarowym zlokalizowanym przy ul. Góreckiej w Brennej oraz w punkcie przy ul. Pszczyńskiej i ul. 1 maja w Strumieniu, odnotowano przekroczenie wskaźników poziomu hałasu zarówno w ciągu dnia jak nocy. - Wysoka wartość obliczonych wskaźników spowodowana jest dużym ruchem pojazdów na drogach, przy których wykonano pomiar - zauważają autorzy badań.

Ocena jakości wód

Znana jest również wstępna ocena jakości wód. W powicie cieszyńskim oceniono wody w czterech punktach pomiarowo-kontrolnych. W punktach Mała Wisła jaz w Ustroniu Obłaźcu oraz Olza - most Wisła-Istebna wszystkie wskaźniki wchodzące w skład elementów fizykochemicznych osiągnęły 1-wszą klasę jakości. W punkcie Mała Wisła przy wpływie do zbiornika Goczałkowice grupa tych elementów sklasyfikowana została w 2-giej klasie jakości, a w punkcie Czadeczka - w miejscowości Jaworzynka, poniżej stanu dobrego w związku z przekroczeniem wartości granicznej tego stanu dla fosforanów.

Badania przeprowadziła bielska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Każdy widzi swoje auto po deszczu. Nie trzeba badań. Sytuacja nie pogarsza się od dziś. Ewidentnie brak współpracy transgranicznej w tej sprawie. Można dostrzec brak wspóracy naszych gmin. Słuchając Radnych można odnieść wrażenie że Ich to nie interesuje. Racja. Tu trzeba wieoletnich, wielokadencyjnych działań. Na takie widać jednak nie stać partyjnych kolesiów

Jakiej współpracy transgranicznej? Między Pragą a Warszwą? Między polskim i Czeskim Cieszynem? Pierwsi mają to głęboko, drudzy nic nie mogą. Istnieje przekonanie wśród Czechów, że za fatalny stan atmosfery w Czeskim Cieszynie, który jest najbardziej zanieczyszczonym miastem Czech odpowiada Polska. A w szczególności ciepłownia w Cieszynie. Co zrobić? Podłożyć bombę pod huty i koksownie?

A jak tam w "uzdrowisku" Ustroń? Może się ktoś pofatyguje i sprawdzi?

Boże!!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama