, poniedziałek 26 sierpnia 2019
Nowa droga: Istebna – Čierne najważniejszą inwestycją 2016 roku w Istebnej
Najważniejszym wydarzeniem dotyczącym inwestycji Gminy Istebna w 2016 roku było uzyskanie dofinansowania i decyzji zezwalającej na budowę drogi. fot: MAT. PRAS.Dodaj do Facebook

Nowa droga: Istebna – Čierne najważniejszą inwestycją 2016 roku w Istebnej

MAT.PRAS.
Nowa droga: Istebna – Čierne najważniejszą inwestycją 2016 roku w Istebnej

Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarczy w regionie.

Najważniejszym wydarzeniem dotyczącym inwestycji Gminy Istebna w 2016 roku było uzyskanie dofinansowania i decyzji zezwalającej na budowę drogi pod nazwą „Budowa transgranicznego połączenia komunikacyjnego Jaworzynka – Čierne - Skalité – etap 2”.

Na projekt składają się dwie inwestycje po obu stronach granicy, których realizacja spowoduje utworzenie nowego połączenia komunikacyjnego pomiędzy gminami w Polsce i Słowacji. Zakres projektu obejmuje po polskiej stronie granicy budowę 715 m nowej drogi oraz mostu na potoku Czadeczka, natomiast Obec Čierne (przy współudziale Obec Skalité) buduje 205 m nowej drogi i modernizuje 1800 m drogi i mosty w jednym ciągu komunikacyjnym. Po zawarciu umowy o dofinansowanie rozpocznie się proces inwestycyjny, którego zakończenie nastąpi najpóźniej w maju 2018 r.

Polsko – słowacka droga stanowić będą jedyne drogowe połączenie komunikacyjne powiatu Cieszyńskiego ze Słowacją i w praktyce umożliwi szybsze i wygodniejsze przemieszczenie się podróżnych korzystających z tzw. europejskich korytarzy TEN-T przebiegających w Polsce i Słowacji, w której aktualnie budowana jest droga ekspresowa D3 ze zjazdami w sąsiadujących miejscowościach Svrcinovec i Skalite.

Projekt jest wynikiem długofalowego planowania strategicznego, kontynuacją działań trójstronnych w ramach tzw. Programu Rozwoju Trójstyku z udziałem polsko-czesko-słowackich partnerów. Inwestycje w Polsce i Słowacji były od wielu lat oczekiwane przez samorządy i mieszkańców sąsiadujących ze sobą gmin, ale pozbawionych bezpośredniego połączenia drogowego. Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarczy w regionie, zwiększy jego atrakcyjność, przyspieszy procesy integracji i poprawi ciągle dobrze układająca się współpracę Istebnej ze słowackimi sąsiadami.

Projekt partnerski otrzymał dofinansowanie z EFRR w wysokości 2 364 028,29 euro w ramach Programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Projekt o wartości całkowitej 2,83 mln euro uzyskał dofinansowanie ze środków programu INTERREG VA Polska – Słowacja w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych w naborze do osi priorytetowej „2 – Zrównoważony transport transgraniczny”, priorytet: „Zwiększenie mobilności regionalnej poprzez łączenie węzłów drugorzędnych i trzeciorzędnych z infrastrukturą TEN-T, w tym z węzłami multimodalnymi”.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama