, czwartek 28 marca 2024
Nierozwiązany problem oświetlenia w Skoczowie
Problem z oświetleniem dotyczy między innymi ul. Mickiewicza, Targowej, Szkolnej, Polnej, Ustrońskiej, Górny Bór oraz Gustawa Morcinka. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Nierozwiązany problem oświetlenia w Skoczowie

JAKUB MARCJASZ
Mieszkańcy Skoczowa dalej narzekają na funkcjonowanie oświetlenia na terenie miasta. Jak zapewniają jednak urzędnicy, problem już niedługo zostanie rozwiązany.

W kwietniu pod Kaplicówką latarnie zapalały się kilkadziesiąt minut później niż powinny, a ludzie chodzili w ciemnościach. Jak tłumaczyli wówczas urzędnicy skoczowskiego magistratu, powodem było rozregulowanie się czujników, które sterują systemem oświetleniowym. Dziś mieszkańcy znów się skarżą. Tym razem jednak na to, że latarnie gasną za... wcześnie. Problem dotyczy między innymi ul. Mickiewicza, Targowej, Szkolnej, Polnej, Ustrońskiej, Górny Bór oraz Gustawa Morcinka.

- Mieszkańcy rozumieją, że trzeba oszczędzać, ale róbmy to w godzinach nocnych, a nie wtedy, kiedy ludzie chodzą do pracy. Stan chodników jest fatalny i ludzie muszą chodzić z latarkami - mówił podczas ostatniej sesji rady miasta radny Stanisław Kaczmarczyk. Okazuje się jednak, że nie o oszczędności ma chodzić, a o nieporozumienie pomiędzy firmą Tauron, która dostarcza energię, oraz Urzędem Miasta w Skoczowie. - W czerwcu otrzymaliśmy pismo od firmy Tauron, gdzie zostaliśmy poinformowani, że jego pracownicy przestawili 50 zegarów astronomicznych, które mają pracować zgodnie z tabelą "Astro 30" - mówi Krzysztof Brudny, naczelnik wydziału inwestycji i rozwoju.

Rzeczywistość ma jednak niewiele wspólnego z teorią. Dlaczego? Latarnie uruchamiają się zgodnie z czasem podanym w tabeli, ale wyłączają się o godzinę wcześniej. - Na przykład 18 października światło powinno zapalić się o godz. 18.12 a wyłączyć o godz. 6.37. W rzeczywistości zapaliło się o godz. 18.12 a wyłączyło o godz. 5.37 - tłumaczy naczelnik wydziału inwestycji i rozwoju. Skąd bierze się ta różnica? Na to pytanie Brudny nie potrafi odpowiedzieć. Zapewnia jednak, że już w najbliższym czasie problem powinien zostać rozwiązany, a czas świecenia lamp ma być zgodny z tym, który obowiązuje w tabeli. Urzędnicy chcą znów spotkać się z przedstawicielami firmy Tauron. Wcześniej w tej sprawie wymienili już kilka pism. Powołany został też zespół, który na bieżąco ma wyjaśnić wszystkie wątpliwości i sporne kwestie. - Chcemy spotykać się co miesiąc i omawiać wszystkie problemy - dodaje Brudny.

Przedstawiciele TAURON Dystrybucja S.A, który jest dostawcą energii, przyznają, że w Skoczowie rzeczywiście jest problem z czasem w jakim gaśnie oświetlenie. - Załączanie i wyłączanie oświetlenia drogowego w Skoczowie odbywa się automatycznie za pomocą zegarów sterujących, które mają w sobie fabrycznie zaprogramowany czas astronomiczny. Czas zapalania i gaszenia oświetlenia uwzględnia więc rzeczywiste wschody i zachody słońca w różnych okresach roku. Automatyka ta uwzględnia również różnicę jednej godziny między czasem letnim i zimowym. Wraz ze zmianą czasu letniego na zimowy (i odwrotnie) automatycznie zmieniają się godziny załączania i wyłączania oświetlenia - pisze w mailu do naszej redakcji Kazimierz Szypuła z TAURON Dystrybucja S.A. Równocześnie zapewnia, że problemy mieszkańców Skoczowa już niedługo powinny zostać rozwiązane. - Istnieje możliwość zmiany nastawionych automatycznie czasów. Urząd Miejski w Skoczowie zwrócił się do Rejonu Dystrybucji w Cieszynie z prośbą o dokonanie takiej korekty nastawień by opisane w Pana e-mailu sytuacje się nie zdarzały. Jesteśmy w trakcie wykonywanie przestawień zegarów sterujących, a działania te powinny zakończyć się do końca października br. - pisze Szypuła.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Pracownicy Taurona już dwukrotnie przestawiali 50 zegarów astronomicznych, które powinny pracować zgodnie z tabelą astro30, ale podczas przestawiania modyfikowali czasy pracy oświetlenia , ponieważ takie było życzenie urzędników ze Skoczowskiego urzędu, którzy rzeczywiście chcieli zaoszczędzić. Pan Brudny, nie potrafi odpowiedzieć na pytanie dlaczego oświetlenie za wcześnie się wyłącza, a przecież to on osobiście wydał takie zalecenia na piśmie, co swoim podpisem potwierdziła pani burmistrz. Wiem, bo miałem to pismo w rękach i osobiście rozmawiałem na ten temat z panem Brudnym, czego oczywiście się wyparł na spotkaniu z przedstawicielami Tauron. Dzisiaj pracownicy energetyki ponownie przestawiają zegary i wszystko powinno wrócić do normy, ale znając życie urzędnikom znów coś nie będzie pasowało.

Jak to oszczędzać, w kampanii wyborczej Żaganowa nic nie mówiła o braku kasy przecież zapewniała wszystkich że wybuduje -
-kanalizację
-drugi most drogowy
-wyremontuje drogi
Pamiętam jak dziś kłamała bez mrugnięcia oka.
O jedno Żaganowa zadbała podniosła sobie na maksa pobory i dlatego my mieszkańcy musimy chodzić po ćmoku żeby oszczędzać na jej wypłatę.

@Anonim poniżej:
jesteś wspaniałym przykładem na potwierdzenie tezy, że człowiek to najbardziej nieudany wyrób Pana Boga w jego dziele stworzenia.

Wy się czepacie, co tam światło. Ważne, że ktoś zarabia 20 tysięcy za posłowanie i potrafi nam zorganizować turniej ping-ponga.

Uprzedzę antagonistów obecnej władzy. To nie Donald T. odpowiada za ciemności w Skoczowie - on w ogóle za nic nie odpowiada. Chwalebnym wyjątkiem są Orliki.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama