, piątek 19 kwietnia 2024
Niepełnosprawnym na rynku pracy nie jest łatwo
Bariery architektoniczne to nie jedyne przeszkody na jakie natrafiają osoby niepełnosprawne poszukujące pracy. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Niepełnosprawnym na rynku pracy nie jest łatwo

JM
Przełamanie stereotypów i barier to główne wyzwania jakie stoją przed poszukującym pracy niepełnosprawnym i potencjalnym pracodawcą. W naszym regionie pracy poszukuje obecnie ponad 600 niepełnosprawnych.

Wśród wszystkich osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Cieszynie ponad 9 proc. stanowią osoby niepełnosprawne. To przeszło 600 osób. Do końca listopada 2011 roku mogli oni wybierać spośród 124 ofert pracy. - Powiatowy Urząd Pracy prowadzi działania w taki sposób, aby zapobiegać dyskryminacji stosując zasadę równego traktowania w zatrudnieniu - podkreśla Dorota Bizoń, zastępca dyrektora placówki. Mimo tego sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest trudna. Główny powód to bariery na jakie napotykają w poszukiwaniu pracy i w zderzeniu z pracodawcami.

Specjaliści zajmujący się aktywizacją bezrobotnych zwracają uwagę, że z jednej strony coraz więcej osób niepełnosprawnych poszukuje pracy, ale wciąż zbyt często spotykają się one ze stereotypowym myśleniem ze strony pracodawców. Jedna z naszych Czytelniczek (nazwisko do wiadomości redakcji) posiada wyższe wykształcenie i orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Przez kilka miesięcy zatrudniona była na podstawie umowy-zlecenia. Taka forma zatrudnienia oznaczała, że nie musiała informować o stopniu swojej niepełnosprawności (ta nie była widoczna i nie oznaczała konieczności specjalnego przystosowywania miejsca pracy). Zmieniło się to, kiedy pracodawca zaproponował jej stałą umowę o pracę. - Kiedy dowiedział się o mojej niepełnosprawności wycofał się z jej podpisania. Usłyszałam, że nie chce mieć dodatkowych kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy - mówi rozczarowana. Często przeszkodą są też same przepisy dotyczące orzekania o niepełnosprawności. To jeden z pierwszych problemów na jaki natrafia niepełnosprawny. - Jeden z zapisów brzmi: "całkowita niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji", a to nie oznacza, iż osoba niepełnosprawna nie może zostać zatrudniona. Opinię w tej sprawie w związku z konkretnym stanowiskiem pracy może wydać uprawniony lekarz medycyny pracy - tłumaczy Bizoń.

Wielokrotnie wina leży po stronie samych osób niepełnosprawnych. Nie zawsze zainteresowane są one ofertami pracy na ogólnym rynku pracy, a ograniczają się tylko do poszukiwania zatrudnienia w zakładach pracy chronionej (w powiecie cieszyńskim jest ich 16). Zdarzają się też sytuacje, kiedy osoba niepełnosprawna ukrywa swoją niepełnosprawność, a w miejscu pracy dochodzi, na przykład do ataku padaczki lub innej kłopotliwej sytuacji i pozostali pracownicy nie są przygotowani na odpowiednią reakcję. - To także zniechęca firmy i wywołuje skutek odwrotny do zamierzonego - podkreślają specjaliści.

- Zmianie niewątpliwie ulega świadomość zarówno po stronie osób niepełnosprawnych i ich uprawnień, jak i po stronie pracodawców - dodaje Bizoń.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama