, piątek 29 marca 2024
Nie potrafimy dobrze segregować śmieci. W Wiśle uczyli jak to robić
- Dzieci najchętniej chłoną widzę, dlatego postanowiliśmy zaangażować je do tego, aby to one pokazały mieszkańcom i turystom, że dbałość o środowisko jest ważna - tłumaczyli organizatorzy.  fot: wisla.pl



Dodaj do Facebook

Nie potrafimy dobrze segregować śmieci. W Wiśle uczyli jak to robić

JM
Mimo prowadzonych od lat kampanii społecznych cały czas wielu z nas nie potrafi dobrze segregować śmieci, a tylko takie nadają się do ponownego przetworzenia. Jak m.in. to robić uczono w Wiśle.

Podczas imprezy "Zielona Wisła - czysta Wisła" stworzone zostało "Eko-miasteczko", w którym uczestnicy mogli skorzystać z wielu warsztatów. W zajęciach brały udział dzieci oraz osoby dorosłe. Piknik prowadził konferansjer, który przybliżał tematykę związaną z ekologią, gospodarką odpadami, systemem gromadzenia i odbioru odpadów. W ekologicznym pochodzie, który przeszedł przez Plac Hoffa, maszerowali najmłodsi. - Dzieci najchętniej chłoną widzę, dlatego postanowiliśmy zaangażować je do tego, aby to one pokazały mieszkańcom i turystom, że dbałość o środowisko jest ważna - tłumaczy Katarzyna Czyż-Kaźmierczak z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu w Wiśle, która dodaje, że kolorem Wisły jest kolor zielony.

O tym, że cały czas nie przykładamy należytej uwagi do ochrony środowiska, najlepiej widać na beskidzkich szlakach. Tylko w Wiśle jest ich 150 km. Niestety cały czas wiele z nich jest zaśmieconych. - Z czystością różnie bywa. Jak jest zima wydaje się, że jest czysto, ale jak przychodzi wiosna to okazuje się, że nie do końca - przyznaje Zbigniew Vašina z Nadleśnictwa Wisła. Na szlakach można znaleźć zarówno papierki, chusteczki higieniczne, plastikowe i szklane butelki, ale też złom, stare opony, czy całe worki ze śmieciami. - Na szczęście z roku na rok jest tych śmieci coraz mniej, a takie akcje uświadamiają, że przyjemniej iść w góry nie w stertach śmieci, ale oglądając tę przyrodę taką, jaka jest, bez tych pozostawionych przez nas dodatków - dodaje nadleśniczy.

Śmieci to jednak problem nie tylko wywoływany przez turystów, ale również samych mieszkańców. Tutaj problemem jest m.in. ich odpowiednia segregacja. - Są mieszkańcy, którzy bardzo sumiennie przykładają się do segregacji śmieci, ale są i tacy, którzy traktują to jako zło konieczne. Z każdym rokiem jest jednak coraz lepiej - mówi Jerzy Szarzec, dyrektor firmy Eko-Groń, które na terenie Wisły zajmuje się odbiorem i wywozem śmieci. Jakie są główne grzechy przy segregacji śmieci? Do worków trafiają zanieczyszczone lub nieodpowiednie odpady. Niestety takie śmieci, nawet w tym pierwszym przypadku, nie nadają się do ponownego przetworzenia, dlatego tak ważne jest, aby zwracać na to uwagę. Czasem śmieci mogą też pomóc. Do Punkty Informacji Turystycznej w Wiśle cały czas można przynosić plastikowe zakrętki, dzięki zbiórce których będzie możliwa pomoc chorej dziewczynce.

Śmieci warto segregować jeszcze z jednego powodu. Finansowego. Osoby segregujące śmieci za wywóz śmieci zapłacą mniej. Z danych udostępnionych nam przez Referat Rozwoju Gospodarczego i Środowiska Urzędu Miejskiego w Wiśle wynika, że w 2012 roku pod Baranią Górą zebrano 60 Mg plastiku, 155,3 Mg szkła, 50,9 Mg papieru oraz 294,9 Mg odpadów biodegradowalnych. Rok wcześniej było to odpowiednio 102,8 Mg plastiku, 146 Mg szkła, 72,6 Mg papieru oraz 208 Mg materiałów biodegradowalnych.

Mieszkańcy chwalą akcję, ale zwracają uwagę, że w mieście jeszcze więcej można byłoby robić na rzecz ekologii. - W Wiśle nawet gdyby turyści chcieli segregować śmieci mają problem, bo nie znajdą żadnego pojemnika przeznaczonego do tego celu. Władze miasta uważają, że to nie ich zadanie. Straż miejska nie robi nic, by łapać weekendowych gości, którzy zostawiają po sobie śmieci na przystankach autobusowych, w rowach i w lesie. A wiadomo, w jakich godzinach wyjeżdżają, miejsca zaśmiecania także są stałe - mówi tymczasem jedna z mieszkanek.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Taj to prawda ,że trzeba segregować śmieci. Jest pytanie dlaczego firmy transportowa to lekceważy, mianowicie ludziska zbierają śmieci do trzech różnych worków czyli papier ,złom -metal i szkło a firma wrzuca to na jeden samochód i pracownik po tym depcze rozdzierająć worki i po co ta cała segregacja!!!.Patrzyłem na samochód w Pogwizdowie przy starej gminie centrum ,stoją trzy duże pojemniki przyjechał samochów i chura na Józia wszystko wymieszali razem i co....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama