, niedziela 5 lipca 2020
Nie milkną głosy po publikacji Gazety Wyborczej
Dziennikarz i reportażysta, Igor T. Miecik osadził tekst nie tylko na temat przyszłości budynku po celnikach w Cieszynie, ale i starał się uchwycić charakter i klimat tego miasta. To właśnie wywołało najwięcej kontrowersji. fot: wyborcza.plDodaj do Facebook

Nie milkną głosy po publikacji Gazety Wyborczej

MB
Ostatnio nad problemami Cieszyna pochylają się media ogólnopolskie. W piątek na antenie programu 1. Polskiego Radia redaktor Janusz Weiss badał sprawę braku dworca w Cieszynie. Z kolei w sobotę Gazeta Wyborcza opublikowała reportaż na temat budynku nad Olzą przy ulicy Zamkowej 1. Artykuł wywołał sporo kontrowersji, nie tylko wśród mieszkańców Cieszyna.

Reportaż Gazety Wyborczej znalazł się w wydaniu ogólnopolskim. Na dwóch stronach gazety dziennikarz i reportażysta, Igor T. Miecik osadził tekst nie tylko na temat przyszłości budynku po celnikach w Cieszynie, ale i starał się uchwycić charakter i klimat tego miasta. To właśnie wywołało najwięcej kontrowersji. Najdelikatniejsze komentarze pod tym artykułem wskazują, że reportażysta dokonał niecelnej analizy Cieszyna.

Od materiału Igora T. Miecika odcinają się działacze Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie, wydając oświadczenie. - Bardzo ważne jest dla nas poruszanie kwestii Cieszyna nie tylko przez nas samych czy środowiska lokalne, ale także przez tych, którzy na nasze miasto mogą spojrzeć z dystansu. Niestety artykuł "Cieszyn odzyskany" Igora Miecika w "Gazecie Wyborczej" z dn. 6-7.02.2016 podaje tak wiele treści, z którymi się nie zgadzamy, których nie autoryzowaliśmy, że trudno nam pojąć komu i czemu miał służyć. Autor cytuje nas z błędami i niezgodnie z zapisem. Tekst powstał według autorskiej koncepcji dziennikarza, która nie była z nami konsultowana - czytamy w tym oświadczeniu.

Tekst Gazety Wyborczej poruszył mieszkańców miasta. - Głupie bujdy i bzdury wyssane z palca - stwierdza jeden z oburzonych internautów. Są też jednak głosy, że sytuacja Cieszyna jest daleka od ideału i reportażysta dał tego wyraz. - Według mnie dobrze napisano. Niektóre rzeczy w Cieszynie naprawdę denerwują. Przemysł narkotykowy wśród młodzieży tak kwitnie, że aż kuratorzy nie nadążają za sprawami. Reporter czasem musi coś przerysować, żeby ludzie zwrócili uwagę - twierdzi inny komentator.

Większość komentujących przybrała jednak formę polemiki z autorem z Warszawy. - Przecież w Cieszynie można zobaczyć samochody różnych marek, nieraz bardzo drogich, natomiast busy i autobusy odjeżdżają z węzła przesiadkowego co kilka minut, a w sklepach nie tylko wódka, ale różne produkty, w tym ten, z którego Cieszyn słynie, czyli słynna kanapka śledziowa - polemizuje na swoim blogu cieszyńska blogerka.

Materiał Gazety Wyborczej oburza też cieszyńskiego radnego, Bartosza Tyrnę. - Bardzo się cieszę, że pan Miecik spóźnił się na spotkanie ze mną i nie jestem jednym z bohaterów tego artykułu. Impresje z nowego miejsca nie są faktami i nie można tak ich przedstawiać. Rozumiem, że Gazeta musi pisać o zderzeniu cywilizacji, jakie jej zdaniem wystąpiło w Polsce w 2015 roku, w którym ci inteligentni i piękni przegrali z tymi niedomytymi i głupimi. Jednym z efektów tego zderzenia jest, jak się wydaje, plan zburzenia Zamkowej 1. Pan Miecik nie zrozumiał, gdzie był, trochę mu się Polski pomyliły - stwierdza radny na swojej tablicy na portalu społecznościowym Facebook.com.

Reportaż wywołał konsternację także wśród osób spoza Cieszyna. - To skrajnie niesprawiedliwy i kłamliwy tekst o jednym z moich ulubionych polskich miast - stwierdza internauta, który na co dzień mieszka w Warszawie.

Większość komentatorów jest zdania, że jeśli tekst miał za zadanie obronić sprawę Zamkowej 1, to wyświadczył niedźwiedzią przysługę osobom broniącym wyburzenia. Tyle tylko, że osoby działające w tym budynku odcinają się od reportażu oraz informują, że nie był z nimi konsultowany. Powstaje więc pytanie, z kim Igor T. Miecik konsultował swój materiał, z iloma osobami rozmawiał i skąd czerpał wiedzę do swojego reportażu?

Komentarze: (34)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Co za dureń wymyślił marsz na stronę czeską pododdziału zwartego z bronią?

SLYNNA KANAPKA SLEDZIOWA……O MOJ BOZE …..

a które? te z Cieszyna czy te z Zebrzydowic?

No tu już chyba teraz burmistrz ma wystarczająco jasny ogląd sytuacji, aby podjąć właściwą decyzję w sprawie Zamkowej 1. Sam tego chciałeś Grzegorz Dyndało...

jaki jasny ogląd, żeby podjąć właściwą decyzję... - dopiero po tym artykule, pomimo jego uchybień, można zafrasować się nad aktualnym stanem Cieszyna...

"słynna kanapka śledziowa"

Ludzie, szanujmy się

racja! biedna ta prowincja

Czyżby zemsta Kulturalnego Światowca?
Pewien Światowiec po trudach promowania swojskiej Kultury na obczyźnie,wrócił do grodu.Wszak wszystko,co dobre,kiedyś się kończy.Jemu też się akurat skończyło.Ponownie.Widząc totalny upadek Kultury w grodzie.A jakże.Za jego czasów to gród był Mekką Kultury.I nie tylko..Promieniującą na Świat i okolicę.Zaoferował natychmiastową misję naprawczą.Od misji wszak jest specem.Właśnie ogłoszono konkurs na dyrektora COK.Chciał się załapać.Cóż.Jego misja rychłego uzdrowienia swojskiej Kultury jakoś nie wzbudziła zachwytu decydentów.Dyrektorem więc nie został.I słusznie.Ale bardzo chciał.Trudno więc powiedzieć,czy aż z taką "niegodziwością" się pogodził?Bez konsekwencji dla "niegodziwców."

Jak już,to jedynie znanego nietoperza.O wybujałym ego.W dodatku potrafiącego się wkręcić we włosy.

teraz jest wygodnie krytykować "Krytykę Polityczną" bo nie trzeba tego robić - merytorycznie...oj krytykanci od siedmiu boleści,nikt rozsądny nie uwierzy w wasze spiskowe brednie...!

...krytykowałeś przedtem jak było niewygodnie, czy raczej krytykowałeś zgodnie z nurtem krytyki politycznej z Zamkowej 1, a teraz krytyka nieprzystoi?

Tak to wygląda, gdy autor przyjeżdża z gotową lewicową tezą. "Tam gdzie rządzi "Dobra zmiana" jest średniowiecze, syf i beznadzieja, Jedynie resztki prawomyślnych Polaków, czyli Lewica, mogą uratować wszystkich".
W Cieszynie nie jest idealnie, podejmowane decyzje lub ich brak czasem były złe. Przemysł i handel się zwija. Jednak do sutuacji opisanej w artykule jest tak daleko, jak z Warszawy do Władywostoku. Nota bene to poprzednia opcja rządziła wiele lat, i odpowiada za to jak jest.
A te skarżypyty z Krytyki wyeksmitować(może do Warszawy?).

Ps. Myśle, że kto dotąd czytał GW, to po tym artykule uświadomi sobie stopień manipulacji jej autorów i przestanie czytać czując absmak.

Komentarze w GW masakrują tego Miecika.....
308_migol
.Żenujący tekst, pseudodziennikarstwo.
Czytam „Wyborczą” od 1989 roku, sam się parałem tym zawodem, ale czegoś tak bzdurnego, pisanego pod tezę, dawno nie widziałem. Nasza Sekcja Miłośników Militariów nie powstała wczoraj, tylko w roku 1995. Od początku należymy do Cieszyńskiego Klubu Hobbystów, najdłużej działającej organizacji kolekcjonerskiej w Polsce (rok założenia 1972). Wszyscy jesteśmy członkami tak bardzo zasłużonej dla naszego regionu Macierzy Ziemi Cieszyńskiej (rok założenia 1885). Przewodniczący naszej sekcji , Kol. Krzysztof Neścior (a nie Nieścior, panie łowco wyssanych z brudnego palca tanich sensacji, czyli jest podstawa do żądania sprostowania!) wydał sporo własnej kasy na stworzenie Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, przeprowadził renowację polskiego schronu bojowego z 1939 r. Teraz w podobny sposób tworzy w Cieszynie Ośrodek Edukacji Obronnej „Garnizon”. No, ale to się przecież nie sprzedaje…
Czytając wczoraj te brednie, mieliśmy ubaw po pachy.
Mimo wszystko dziękujemy za darmową reklamę naszej działaności :-)

Wywalić Krytykę Polityczną, a budynek zostawić, odnowić i zrobić świetlicę z prawdziwego zdarzenia!

KRYTYKA CIESZYŃSKA-straciła ostatecznie wizerunek,nakłamali pismakowi z GW a teraz się odcinają....,,ukazywały się jako uciskane ,,biedne dziewczyny z krytyki" -kto teraz w to uwierzy????

HAHAHAHAHA
Wskaż fragment w artykule na Wybiórczej, w którym jest napisane, że artykuł jest AUTORYZOWANY.
Nie znajdziesz, wiesz dlatego? BO NIE BYŁ AUTORYZOWANY.

LUDZIE, LUDZIE! CZY WYŚCIE POWARIOWALI?!?!?!?!?!?!
Gazety od wczoraj czytacie? W Internetach też dopiero od tygodnia?
Nikt tu nie wie, jak media działają?
Dorośli ludzie, a bredzą jak najgłupsze dzieci.

Rewkom z Zamkowej 1 właśnie odstrzelił sobie stopę. Obie stopy. I kolana też. Mieszkają jeszcze w Cieszynie ludzie, którzy pamiętają czerwone gwiazdy. I napisy: "Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak! ". Po Cieszynie jeździli wtedy wojskowymi pojazdami prawdziwi żołnierze, z prawdziwymi karabinami i z czerwonymi gwiazdkami na czapkach. I nie rozdawali grochówki. Tworzyli za to autentyczną sztukę. Przy harmoszkach śpiewali kalinkę. A potem pojechali przez most przy Zamkowej do Czech ratować czeski lud przed prawicową dyktaturą. Później most przy Zamkowe został zamknięty. Zamknięcie miało ochronić miłośników czerwonej gwiazdy, dumnie świecącej na czeskocieszyńskim ratuszu, przed prawicową, klerykalną zarazą z Polski Niestety, rewolucjoniści z Zamkowej już tych wspaniałych czasów nie pamiętają. Za późno się urodzili i pozostaje im tylko wycinać czerwone gwiazdy z bristolu przy dźwiękach cichutku nuconej Międzynarodówki. No pasaran, towarzysze i towarzyszki, no pasaran!

fajnie temat ujęty.

Autor chyba w młodości zafascynował się prozą Jamesa Joyce"a i Marka Hłaski. To wyziera wręcz z Jego artykułu. Poza tym wychodzi na to że tylko Świetlica = kulturtrager Cieszyna. Ogólne wrażenie po lekturze: be be be- kopytka niosą mnie......

A mi tam nie przeszkadza, że Cieszyn jest spokojnym miasteczkiem. Jak ktoś lubi zgiełk i hałas to może sobie wyjechać na weekend do Bielska albo Katowic (nawet przepełnionym busem, a co). Cieszyn żyje własnym życiem, powoli bez nerwów.

Nie przeszkadza?..
Toż to cały urok - no może pół..;) - tego miasteczka
tak trzymać
znerwicowanie niedorośnięte redaktorki niech siedzą w syfie wielkomiejskich central - dożywotnio, kara za głupotę musi jakaś być

Kabel do wyborczej zaliczony. następny będzie do Brukseli?

G.W jak wszystkie tytuły podlega prawu prasowemu.
Może ktoś z U.M wystąpi z żądaniem zamieszczenia sprostowania nieścisłych
i nieprawdziwych informacji o naszym mieście.
Jest okazja się wykazać, iż informacja prasowa jest dla Cieszyna krzywdząca.
Życzę powodzenia....

Się odcinają, a nawet poddają się samokrytyce według klasycznych wzorców. Ale jest już za późno. Chyba wszyscy się domyślają, kto naplótł farmazonów funkcjonariuszom frontu ideologicznego z "GieWu"? I pozostaje się tylko zastanowić, czy musimy za publiczne pieniądze utrzymywać te sekciarki z Zamkowej?

głupiś - tekst nie był autoryzowany...

Jurku pozdrowienia kocham Cieszyn choc dlugo nie bylem tam.Pozdrowienia byly pracownik telekomunikacji.Henry USA

Dziennikarz ma obowiązek przekazania wypowiedzi rozmówcy do autoryzacji, jeżeli ten wyraźnie sobie tego zażyczy. Praktyka dziennikarska jest taka, że jeśli rozmówca tego zastrzeżenia nie poczyni, domniemywa się, iż autoryzacji nie żąda. Poza tym, nie jest generalnie przyjęte autoryzowanie tekstów, a jedynie wywiadów.

To załóż sobie przy parafii klub myśli katolickiej i zapraszaj autorytety badające katastrofę smoleńską. Wtedy też będziesz mógł zapraszać Gmyza, Sakiewicza, Ziemkiewicza, Wildstaina. Ale TY tego nie zrobisz, z kilku powodów : jesteś za cienki, nie opłaca ci się i nie chce ci się.

Rzeczywiście autor tekstu w "Wyborczej" przesadził, ale tylko trochę. Węzeł przesiadkowy przypomina jakąś ruską "płaszczadkę" w krasnojarskim kraju, ilość mieszkańców spada, brak terenów inwestycyjnych, drogie czynsze lokalowe, tandetna kultura, rosnąca liczba dzieci i młodzieży z problemami...Kiedy wracam wieczorami z Bielska czy Katowic, codziennie zastanawiam się czy nie wyjechać z tego zadupia. Jest ciemno i głucho! jakieś miasto smutku!

Wyjedź.
Po co się męczyć.
Najlepiej do Katowic albo Bielska.
Tam masz dworce jak cesarski pałac w Wiedniu,
najmy tanie jak banany na bazarze w Afryce,
kulturę na poziomie co najmniej górniczym,
a dzieci i młodzież masowo będą ci sypały płatki róż pod nogi i śpiewały hosanna.
No i na pewno po twoim przyjeździe znacząco wzrośnie tam liczba mieszkańców - a to przecież bardzo ważne dla ciebie.
Krótko mówiąc - Cieszyn jest dla koneserów, nie dla hołoty.

Droga wolna nikt nie zatrzymuje

Jak ktoś krytykuje tylko politycznie nie merytorycznie to uzyskuje efekty jak po artykule w GW.
Won z tą kolumną z Zamkowej 1, nie dość, że szpetna to głupia.

Wniosek po przeczytaniu karykatury Cieszyna napisanej przez Igora T. Miecika - Czerska konsekwentnie uprawia wobec Polaków pedagogikę wstydu.
Wygląda na to, że w całym mieście tylko postępowe świetliczanki ze strażnicy i wielki artysta z zamkniętego teatru są godne podziwu. Reszta to ciemnogród.

Za kilka lat moje dzieci ukończą w Cieszynie szkoły. Cieszę się, że stąd wyjadą!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama