, piątek 19 kwietnia 2024
Nie będzie nowych spółek w Cieszynie
Sprawa pozostaje więc nadal otwarta, ale też nieustabilizowana. fot: mat.pras.



Dodaj do Facebook

Nie będzie nowych spółek w Cieszynie

MAŁGORZATA BRYL
Podczas minionej sesji Rady Miejskiej Cieszyna, 28 sierpnia, radni rozpatrzyli dwa projekty uchwał, które miały doprowadzić do stworzenia dwóch nowych spółek w mieście. Większość radnych zagłosowała przeciw.

Gmina Cieszyn nie zawrze umowy partnerstwa publiczno-prywatnego z partnerem, z którym miałaby zarządzać terenami, gdzie znajdują się Miejskie Hale Targowe (dawnej Fabryka Sprzętu Elektrogrzejnego „Termika”), jak i przyległymi. Nie powstanie więc spółka kapitałowa gminy i partnera prywatnego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Radni opowiedzieli się też przeciw projektowi uchwały, który przewidywał wyciągnięcie działu zarządzającego cmentarzami ze struktury Zarządu Gospodarki Komunalnej i utworzenia nowej spółki miejskiej, która miałaby zajmować się zarządzaniem terenami miejskimi, w tym w szczególności cmentarzami.

W uzasadnieniu projektu uchwały dotyczącego zawarcia umowy partnerstwa publiczno-prywatnego zarząd wymienia ostatnie kroki, które mają doprowadzić do powiększenia terenu targowiska (m.in. zezwolenie konserwatora zabytków na wyburzenie dawnego budynku Alternatywnej Szkoły Podstawowej), a także szansę na dofinansowanie ze środków europejskich. „Realizacja inwestycji będzie najprawdopodobniej mogła uzyskać wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020, pożyczką niskooprocentowaną w trybie instrumentu finansowego JESSICA” - czytamy w uzasadnieniu.

Jednak radni już nie zareagowali na ten pomysł tak entuzjastycznie. Wskazali, że otrzymali od zarządu miasta zbyt mało informacji, by podjąć tak kluczową dla miasta decyzję. Wśród argumentów radnych pojawiły się m.in.: brak analizy potwierdzającej czy spółka kapitałowa będzie najlepszą formułą partnerstwa publiczno-prywatnego, brak analizy ekonomicznej i wpływów utworzenia nowej spółki na miasto, nieuzgodnione prawa własności miasta do gruntu (trwa nadal sprawa sądowa między miastem Cieszyn a właścicielem, który upomniał się o część ww. terenu). - Na jakiej podstawie my teraz mamy rozdysponowywać terenem, do którego w przyszłości być może nie będziemy mieć praw? To nie jest dobry moment do podejmowania takich decyzji - powiedziała podczas sesji radna, Alicja Wlach. - Ale ta część gruntu, o którą obecnie trwa walka w sądzie, nie jest przedmiotem wejścia w partnerstwo publiczno-prywatne. Państwa wątpliwością w ogóle nie są związane z przedmiotem sprawy, być może wynikają z niewiedzy, czym jest partnerstwo publiczno-prywatne - tłumaczył radnym radca prawny, Tomasz Szkaradnik.

To jednak wygenerowało kolejne pytania radnych o konkretne wskazanie terenu, który miałby być w przyszłości zarządzany przez spółkę kapitałową. - Rzeczywiście, powinienem był państwu przedstawić szczegółową mapkę, o które tereny chodzi, nim przystąpiliśmy do dyskusji nad tą uchwałą - przyznał burmistrz. - Dajemy burmistrzowi zielone światło do prowadzenia rozmów z inwestorami, ale nie widzimy powodów, by ta uchwała miała być podjęta w takiej formie, jak jest teraz - powiedziała radna, Janina Cichomska. Na wniosek radnej Cichomskiej treść uchwały została zmieniona, ale i po zmianach nie została ona przyjęta.

Nie będzie też w Cieszynie nowej spółki miejskiej, która głównie zajmowałaby się zarządzaniem cieszyńskimi nekropoliami. Pomysł zarządu Cieszyna związany z restrukturyzacją działu cmentarnego ZGK i stworzeniem nowej spółki spotkał się z negatywną opinią Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Komisji Rozwoju, Gospodarki i Finansów oraz Komisji Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków. Ostatecznie żaden radny nie poparł uchwały podczas głosowania, 16 radnych głosowało przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Powodem storpedowania tego projektu była, jak się okazuje, błędna interpretacja przez burmistrza wniosku Komisji, która nie wnioskowała o wyłączenie całego działu cmentarnego z ZGK, tylko o wyłączenie działu usług pogrzebowych. Jak czytamy we wniosku Komisji Gospodarki Komunalnej z 22 kwietnia br.: „Komisja wnioskuje o rozważenie rozpoczęcia procedury zmierzającej do wyłączenia ze struktur spółki ZGK Działu Usług Pogrzebowych i włączenia go np. w struktury MZD lub utworzenia samodzielnej jednostki”. Sprawa pozostaje więc nadal otwarta, ale też nieustabilizowana.

Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Cyt.: W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności i podejmują wszelkie kroki niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli. Organy administracji publicznej obowiązane są prowadzić postępowanie w taki sposób, aby pogłębiać zaufanie obywateli do organów Państwa oraz świadomość i kulturę prawną obywateli. Organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek. Organy administracji publicznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, a odstąpić od tej zasady mogą tylko w przypadkach, gdy załatwienie sprawy nie cierpi zwłoki ze względu na niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzkiego albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną.

Dziwne otrzymujemy z Ratusza wieści. Oto Miasto chce tworzyć interes na gruncie który do Miasta nie należy. Radni niby pytają o informację, ale z pytań wynika, że nie doczytali do końca ustawy. Brak analiz świadczy o poziomie zarządzania Miastem ale też prowokują pytanie: czy na sesji RM jest czas i miejsce dokonywać analiz ekonomicznych. Jak wsłuchać się w treść "analitycznych" pytań, to też komfortu nie ma. W dodatku te strachy na lachy, że nie ma dobrego momentu do podejmowania decyzji. Na interes jest zawsze czas dobry. Jeśli oczywiście rozmawiamy biznesowo, bo jeśli w grę wchodzą "inne interesy" to prawie zawsze czas jest zły. Dobrze, że choć Pan Tomasz zareagował. Myślę jednak, że Pan Tomasz jest na Ratuszu od zupełnie innych rzeczy niż biznes, w tym od rozwiewania wątpliwości. Podobnie czynności Pani Janiny, która ma szczególny dar wprowadzania zmian przedstawionych projektów, które doprawdy, trudno czasami zrozumieć. Te spostrzeżenia wynikają chyba jednak wyłącznie, jak to mówią na salonach: z niewiedzy. Jak zwał tak zwał, ale chyba na Ratuszu sytuacja jest "nieustabilizowana". Może nawet panuje "podmiecenie".

widziałeś radnego analizującego finanse miasta?

Rozumiem, że chodzi o Nasze Miasto Cieszyn? Odpowiem wymijająco: biorąc pod uwagę treść wypowiedzi większości Radnych, można odnieść wrażenie, że znajomość finansów miasta na pewnym podstawowym poziomie istnieje. Na pewno niewystarczająca jest analiza finansowa. Gdyby analizowano to z pewnością Ktoś z Radnych musiał by podnieść larum. Podnoszą niektórzy mieszkańcy, już po prostym zestawieniu danych z BiP. Są to, jak się mówi w języku Radnych, tzw. oszołomy. Nie ważne jak nazwiesz osobnika, istotne, że diagnoza "społeczeństwa obywatelskiego" jest taka, że Radni "coś" robią, a oszołomy Im przeszkadzają. Na próżno szukać celnych ocen Andrzeja Ż.. Jasiu też został wyklepany. No to odpowiadam. Widziałem. Kiedyś!

Nawet jakby rano czytał, to i tak byłby wczorajszy, więc co za różnica?

Się Mieciowi nie doczytało. Wieczorkiem może czytał i sobie ....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama