, wtorek 7 kwietnia 2020
Nawet 99 proc. oszczędności na prądzie
Udział w aukcji był bezpłatny. Wszelkie opłaty z tytułu jej obsługi poniósł dostawca energii, którego ofertę wybrali mieszkańcy. fot: Darwinek/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Nawet 99 proc. oszczędności na prądzie

SM
Czeski Cieszyn poznał już wyniki aukcji internetowej na zakup energii elektrycznej i gazu ziemnego, która przeprowadzona została 30 lipca. Do pierwszej edycji programu do zakupu gazu przystąpiło w sumie 56, a na zakup prądu 86 gospodarstw domowych. W wyniku przeprowadzonej aukcji jeden z mieszkańców obniży swoje rachunki za prąd o ponad 99 proc.

Wysokość oszczędności była uzależniona od ogólnej liczby mieszkańców, którzy przystąpili do zakupu prądu i gazu poprzez aukcję. Większy popyt warunkował niższą cenę jaką zaoferował dostawca energii. W licytacji mogły wziąć udział zarówno pojedyncze gospodarstwa domowe, jak i stowarzyszenia oraz wspólnoty mieszkaniowe.

- W przypadku prądu najwyższa oszczędność oszacowana została na prawie 16 tys. koron w ciągu dwóch lat czyli okresu na jaki zawiera się umowę. Za gaz wyliczono, iż najwięcej uda się zaoszczędzić nieco ponad 29 tys. koron w ciągu dwóch lat - podaje Dorota Havlíková, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie i dodaje, ze procentowo największa obniżka kosztów czeka mieszkańca Czeskiego Cieszyna, który w wyniku udziału w aukcji obniży swoje rachunki za prąd o ponad 99 proc. W tym przypadku ustalono, iż dotychczasowy dostawca energii elektrycznej stosował wobec niego bardzo niekorzystną taryfę. Najmniejsza procentowa obniżka ceny za prąd wyniosła nieco ponad 13 proc. W przypadku gazu, najwyższa i najniższa, procentowa obniżka wyniosła odpowiednio 46 proc. i prawie 26 proc.

Udział w aukcji był bezpłatny. Wszelkie opłaty z tytułu jej obsługi poniósł dostawca energii, którego ofertę wybrali mieszkańcy. Argumentem przemawiającym za udziałem w przedsięwzięciu była również deklaracja organizatora, iż w przypadku gdy zaproponowana przez dostawcę energii cena będzie wyższa od aktualnie obowiązującej, uczestnik aukcji nie zobowiązany do zawarcia umowy z nowym dostawcą.

- Mieszkańcy naszego miasta zwracają się do nas z pytaniami czy nadal mogą przystąpić do internetowej aukcji. Oczekujemy, iż zainteresowanie to wzrośnie jeszcze bardziej gdy aktualni uczestnicy opowiedzą o swoich pozytywnych doświadczeniach w tej kwestii. Podjęliśmy już rozmowy z firmą obsługującą e-aukcję, by zorganizować kolejną edycję licytacji. Możliwe, że nastąpi to już we wrześniu.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

O ponad 99% czyli o 100%. Ja też nie chcę płacić za prąd :)

Czekam na inicjatywę naszych włodarzy, ale chyba się nie doczekam...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama