, piątek 18 września 2020
MSWiA nie ustąpi w sprawie przywrócenia ruchu granicznego dla polskich pracowników
Na czeskie przepisy nałożyła się decyzja władz w Warszawie wprowadzająca obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób powracających do Polski i nieprzewidująca wyjątków związanych z pracą.  fot: UMDodaj do Facebook

MSWiA nie ustąpi w sprawie przywrócenia ruchu granicznego dla polskich pracowników

UM
Obostrzenia wprowadzone przez Polski rząd nie uwzględniają pozwolenia na przekraczanie granicy do pracy bez konsekwencji czternastodniowej kwarantanny. Polacy zostali postawieni więc przed trudnym wyborem, albo na ten czas przenieść się do Czech albo pogodzić się z utratą pracy. Pracownicy przygraniczni postawieni zostali samym sobie, a rząd nie wziął i nadal nie chce brać pod uwagę ich postulatów.

Czeski rząd wychodząc naprzeciw mieszkańcom przygranicznym pozwolił na przekraczanie granic z Polską i Słowacją pracownikom bez konsekwencji kwarantanny, z wyraźnym zaznaczeniem, że będą przekraczać ją przynajmniej trzy dni w tygodniu. Na czeskie przepisy nałożyła się decyzja władz w Warszawie wprowadzająca obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób powracających do Polski i nieprzewidująca wyjątków związanych z pracą.

Do rządu wystosowano wiele apeli pism, a sami pracownicy napisali w tej sprawie petycję i zbierali podpisy. Rząd jakby głuchy na argumenty kierowane przez obywateli nadal kurczowo trzyma się rozporządzeń.

Rząd Polski ustanawiając takie przepisy nie wziął pod uwagę sytuacji ponad 30 tys. Polaków zatrudnionych w Czechach. Nie dał również nic w zamian skazując wiele osób na bezrobocie. To cios nie tylko dla tych ludzi, ale dla całego regionu. Sam Cieszyn nie będzie w stanie sobie poradzić z rosnącą falą bezrobocia.

Na apel samorządowców z powiatu nadal nie ma odpowiedzi, przynajmniej nie dotarła do nas informacja, że rząd miałby się sprawą zająć.

Jedyna odpowiedź jaka w tej sprawie przyszła, kierowana jest do posłanki Małgorzaty Pępek.

Pytanie i apel do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie otwarcia przejść granicznych Marklowice Górne-Dolni -Marlovice oraz Cieszyn-Český Těšín skierowała w połowie marca poseł Małgorzata Pępek. Nie ma złudzeń- odpowiedź odmowna.
W odpowiedzi czytamy:

Osoby przekraczające granicę RP w ramach czynności zawodowych w kraju lub państwie sąsiadującym( tzw. pracownicy trans graniczni) od dnia 27 marca br. Podlegają obowiązkowej kwarantannie, co znacząco ograniczyło ruch graniczny.
Mając na uwadze przepisy w zakresie ograniczeń wynikających z obowiązującego na terenie Polski stanu epidemii, a także konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego, nie znajduje uzasadnienia, otwarcia nowego miejsca przekraczania granicy państwowej z Republiką Czeską w danym przejściu granicznym Marklowice Górne-Dolni-Marlovice, oraz rozszerzenia zakresu ruchu w przejściu granicznym Cieszyn-Český Těšín.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama