, środa 24 kwietnia 2024
Młodzież w wakacje chce pracować
W tym roku po raz pierwszy z propozycją pracy sezonowej wyszły markety. Przyjmowano osoby do wypakowywania towarów, obsługi klientów. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Młodzież w wakacje chce pracować

PAULINA KRZYŻOWSKA
Wakacje. Dla jednych czas błogiego lenistwa i spędzania czasu na robieniu tego, co się najbardziej lubi, dla innych okres pierwszych podejmowanych prac i zarobionych pieniędzy. Na Śląsku Cieszyńskim ofert pracy wakacyjnej nie jest dużo, ale wedle przysłowia: "Kto ma głowę na karku, ten i czapkę zdobędzie".

Jak mówi Magdalena Bosowska z Punktu Pośrednictwa Pracy w Skoczowie pierwsze oferty pracy sezonowej pojawiły się już końcem stycznia i wiązały się z wyjazdem za granicę. Kolejne napływały sukcesywnie w okresie poprzedzającym wakacje. W jakich branżach poszukiwano dodatkowej siły roboczej w postaci uczniów i studentów? - Zbiory truskawek, animatorzy czasu wolnego, markety. Było bardzo dużo ofert praktyk, stażów oraz pracy w charakterze wolontariatu - wylicza Bosowska. - Co ciekawe po raz pierwszy z propozycją pracy sezonowej wyszły markety. Przyjmowano osoby do wypakowywania towarów, obsługi klientów, itp. - dodaje.

Okazuje się jednak, że w praktyce bywa różnie. Młodzi zgodnie stwierdzają, że nie jest łatwo znaleźć dobrą pracę na wakacje. Nie znaczy to jednak, że można usiąść z założonymi rękami i czekać. Zdarza również, że wcale nie trzeba daleko szukać, gdyż praca możne znajdować się na wyciagnięcie ręki. Tak jak u Justyny i Michała, rodzeństwa z Istebnej, którzy pomysł na sezonowy biznes, znaleźli tuż za miedzą. - Od lat zajmujemy się zbieraniem jagód. Nie jest to lekka praca, ale już się przyzwyczailiśmy - mówi z uśmiechem studentka. Razem z bratem można ich spotkać m.in. na targowisku w Rybniku, gdzie jagody z Trójwsi rozchodzą się jak świeże bułeczki. - Trzeba wiedzieć gdzie sprzedawać żeby więcej zarobić, bo w naszych okolicach rynek jest nasycony - zdradza rodzeństwo.

Pracodawcy w okresie wakacyjnym chętnie korzystają z dodatkowej pomocy m.in w gastronomii, przy sezonowych zbiorach, w sklepach i supermarketach. Zdarza się, że "wakacyjny pracownik" wiąże się z firmą w której pracuje na dłużej, niż tylko na wakacje. Tak jest w przypadku Karoliny, uczennicy technikum. - Już drugi rok dorabiam sobie pracując w sklepie spożywczym w Skoczowie. W ciągu roku szkolnego można mnie tam spotkać również w weekendy - mówi mieszkanka Kiczyc.

Pracodawcy zatrudniający młodzież na okres wakacyjny przyznają, że korzyść jest obopólna. - Od kilkunastu lat stosujemy taką praktykę. Co roku przyjmujemy do pracy od 12 do 20 osób. W ten sposób łączą się dwa interesy: zarząd naszej firmy wychodzi naprzeciw potrzebom młodzieży dając im zatrudnienie na miesiąc lub dwa, z kolei sama młodzież nie siedzi bezczynnie, w pracy ma wydzielone konkretne zadania do zrealizowania - mówi Andrzej Bacza ze skoczowskiego Przedsiębiorstwa Inżynieryjnego IMB Podbeskidzie.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

IMB...byłem, widziałem, pracowałem. Tzn. udawałem, że pracuję, bo oni udawali, że płacą :) Ale wspominam miło. Bez napinki, nagonki, etc. Kasa mała, ale było warto. Przynajmniej wtedy.

Miewałem też inne prace, mniej lub bardziej męczące, stresujące, zabawne. Grunt to pozytywne nastawienie, w ten sposób można wiele zyskać i nawet najgorszą robotę przemienić w fajny ubaw. To taki trochę komunał, ale sprawdza się jak mało który. No i hajs zawsze się przyda. Kto mówi, że nie ten głupi jest i basta.

W sumie to o moim wakacyjnym doświadczeniu zawodowym mógłbym napisać cały tekst na jakieś 8 tys. znaków. Śmiechu byłoby co niemiara :)

A tak poważnie, to naprawdę fajny news zamieściliście. propsy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama