, wtorek 16 kwietnia 2024
Ministrowie odwiedzili Śląsk Cieszyński
W ramach wyjazdowego posiedzenia Rady Ministrów w Zamku Cieszyn z przedstawicielami mniejszości polskiej w Czechach, spotkał się minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.  fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Ministrowie odwiedzili Śląsk Cieszyński

SM
W poniedziałek i wtorek (29 i 30 czerwca), członkowie Rady Ministrów przebywali z wizytą na Śląsku. W Cieszynie pojawił się minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, a w Wiśle minister sportu i turystyki Adam Korol.

W ramach wizyty w Cieszynie minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna spotkał się w Zamku Cieszyn z przedstawicielami mniejszości polskiej w Czechach. Obecni na spotkaniu działacze z Zaolzia dzielili się swoimi obawami wynikającymi ze zmiany zasad dofinansowania ich działalności przez MSZ. - Prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej Józef Szymeczek poruszył problem braku dofinansowania do wyjazdu do Polski dla najzdolniejszych uczniów polskich szkół, który pojawił się w tym roku szkolnym. Z kolei prezes ZG PZKO Jan Ryłko mówił m.in. o braku przejrzystych zasad w przyznawaniu środków z Polski o tym, że finansowane i realizowane programy i projekty często nie odpowiadają na potrzeby środowiska Polaków na Zaolziu - informuje posłanka Aleksandra Trybuś-Cieślar, która zabiegała o przyjazd ministra do Cieszyna, który pozytywnie ustosunkował się do przedstawionych problemów, obiecując pomoc i wsparcie.

Tego samego dnia w Wiśle przebywał Adam Korol, minister sportu i turystyki, który odwiedził kompleks skoczni w centrum miasta oraz spotkał się z władzami gminy i Klubu Sportowego Wisła. Ministra po nowym obiekcie oprowadzali burmistrz Wisły Tomasz Bujok, prezes PZN Apoloniusz Tajner, prezes KS Wisła Zbigniew Wuwer i dyrektor COS w Szczyrku Grzegorz Kotowicz. Adam Korol obejrzał w Wiśle trening młodych skoczków na nowym obiekcie, a podczas spotkania z burmistrzem miasta i prezesem PZN podjął tematy dotyczące dalszego rozwoju bazy sportowej tj. m.in. budowy systemu naśnieżania na trasach biegowych na Kubalonce, czy uzupełnienia infrastruktury na skoczni im. Adama Małysza w Malince.

Wizyta obu ministrów na Śląsku Cieszyńskim miała związek z wyjazdowym posiedzeniem rządu, który obradował w Katowicach. Głównym punktem obrad rządu było przyjęcie dokumentu "Śląsk 2.0 - program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej". Program ten jest pakietem rozwiązań, których celem jest zwiększenie i wykorzystanie potencjału regionu. W dokumencie znajduje się sześć głównych osi, wokół których koncentrują się działania w tym zakresie. Są to działania związane z inwestycjami, wzrostem konkurencyjności, rozwojem nowoczesnych kadr dla przemysłu, integracją funkcji miast aglomeracji i wdrażaniem samego programu.

Wśród najważniejszych postulatów znalazły się inwestycje w rozbudowę infrastruktury kolejowej. W dokumencie czytamy, iż w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 inwestycje o wartości prawie 9 mld zł obejmą linie kolejowe na terenie województwa śląskiego o łącznej długości 870 km. Prace mają objąć m.in. linię E 65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice Dziedzice - Zebrzydowice (ze środków CEF czyli "Łącząc Europę"), na liniach kolejowych nr 140, 148, 157, 159, 173, 689, 691 na odcinku: Chybie - Żory - Rybnik - Nędza/Turze (ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko). W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przeprowadzone mają być także rewitalizacje linii kolejowych, a wśród nich: rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191: Bronów - Bieniowiec - Skoczów - Goleszów - Wisła Głębce, oraz rewitalizacja linii kolejowej nr 90: Zebrzydowice - Cieszyn.

Pełna treść przyjętego przez rząd "Programu dla Śląska", znajduje się tutaj.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Program przedstawia się na początku kadencji, a nie na koniec…

Kiery to je ta baba w okulorach ????

Cieszyn na zawsze będzie odcięty do świata, jeśli nie dojedziemy przynajmniej do Skoczowa. Pociągi jeżdżą po jakichś Nędzach a do Cieszyna już nie.

Trzeba ogłupiać nadal bo wybory na jesieni i wykopki też. Trzeba skończyć z tą obłudą i z tym kłamstwem i złodziejstwem. Dość tych afer i przejadania naszych pieniędzy.

a co z linią kolejową na odcinku Cieszyn-Goleszów ??? czy o to ktoś zapytał?

Widać, że chłopaki z Kopacz (tą na metr w głąb) przywieźli świeżutką kiełbasę wyborczą na nasz Śląsk. Nikt nie potrafi tak fajnie obiecywać jak platformersi. Hej.

Oj potrafi, potrafi...
Nie masz "miszczów" obietnicy nad PiS-iorów tępolicych.

Chociaż kiełbasę realną. Bo PiSda obieca, a po wyborach pójdzie na pomniki Lecha a PiSi lud obejdzie się smakiem.

Panie Kalus, z całym szacunkiem dla Pana ale kiełbasa wyborcza to wyrażenie używane tylko w znaczeniu przenośnym, jako określenie atrakcyjnych, lecz zazwyczaj niemożliwych do spełnienia obietnic przedwyborczych.
Realna kiełbasa wyborcza to taki dziwoląg jak cnotliwa prostytutka, czy żonaty kawaler.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama