, czwartek 25 kwietnia 2024
Małgorzata Kiereś z wyróżnieniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Małgorzata Kiereś wydała wiele publikacji, jest laureatką szeregu nagród i wyróżnień fot: F.J.Dral



Dodaj do Facebook

Małgorzata Kiereś z wyróżnieniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

FJD/MB
28 czerwca podczas sesji Rady Powiatu w Starostwie Powiatowym w Cieszynie kierownik Muzeum Beskidzkiego im. A. Podżorskiego w Wiśle, Małgorzata Kiereś – tegoroczna laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga – odebrała gratulacje od władz powiatu za działalność naukową, dokumentacyjną, animacyjną i upowszechnienia kultury ludowej. Tydzień wcześniej Małgorzata Kiereś odbierała wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Uroczysta Gala 41. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej" odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie 15 czerwca br. Wyróżnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczone zostały wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Laureatką tegorocznej edycji Nagrody w Kategorii V - Działalność naukowa, dokumentacyjna, animacja i upowszechnianie kultury ludowej została Małgorzata Kiereś - wybitna etnograf, badaczka, dokumentalistka i popularyzatorka kultury górali beskidzkich.

Również przedstawiciele samorządu z terenu powiatu pogratulowali laureatce, m.in. starosta Cieszyński Janusz Król, przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Ludwik Kuboszek oraz dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego Marian Dembiniok. Nagroda ta, jak powiedział przewodniczący Rady Powiatu Ludwik Kuboszek, jest zwieńczeniem wieloletniej pracy laureatki na polu krzewienia kultury ludowej na terenie powiatu cieszyńskiego. Małgorzata Kiereś przyjęła od władz powiatu wiele gratulacji oraz wiązanki i bukiety kwiatów. W swoim krótkim wystąpieniu powiedziała, że praca, którą wykonuje, jest jej życiową pasją i dalej jeżeli sił wystarczy będzie starała się propagować kulturę Ziemi Cieszyńskiej.

Małgorzata Kiereś wydała wiele publikacji, m.in. Strój ludowy górali wiślańskich (2000), Strój ludowy górali Istebnej, Jaworzynki, Koniakowa (2005), Doroczna obrzędowość w społecznościach zróżnicowanych religijnie na pograniczu polsko-czesko-słowackim (2007). Jest również redaktorką serii wydawniczej poświęconej strojom ludowym Karpat polskich – projektu edukacyjno-badawczego realizowanego od 2007 r. przez Fundację Braci Golec. Jest autorką Stroju górali śląskich (2008) i współautorką wydawnictwa Strój cieszyński (2014). Jest współautorką prezentacji folkloru górali Beskidu Śląskiego jako części widowiska folklorystycznego przygotowywanego w ramach programu Past Times in Europe, a prezentowanego w Londynie, Birmingham, Glasgow i Edynburgu. Współtworzyła scenariusze i współorganizowała koncerty z cyklu Pieśń ziemi ojczystej, prezentowane w Filharmonii Narodowej w Warszawie – Od źródeł Wisły (1993), Karpacka epopeja (1996).

Ponadto jest laureatką nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Animatora Kultury przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1999), Nagrody im. Karola Miarki przyznawanej przez Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie kultury (2008). Została Wiceślązaczką 1998 Roku i Osobowością Ziem Górskich (2013). W 2003 r. otrzymała Nagrodę im. ks. Leopolda Szersznika – najwyższe odznaczenie Powiatu Cieszyńskiego za całokształt zasług z zakresu popularyzacji, badań, wystawiennictwa i publicystyki na temat kultury górali Beskidu Śląskiego. Otrzymała również laur „Zasłużony dla Kultury Górali Śląskich”, jest też laureatką Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia przyznawanej za istotny wkład w rozwój życia społecznego, kulturalnego, artystycznego i naukowego ziemi śląskiej.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor, ustanowiona została w 1974 r. przyznawana jest w sześciu kategoriach i od początku jest przyznawana pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

serdeczne gratulacje, od przyjaciół, z Cieszyna...!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama