, poniedziałek 10 sierpnia 2020
Już trzecie miasto z powiatu cieszyńskiego z budżetem obywatelskim
Ustroń daje najwięcej kasy w porównaniu z budżetami obywatelskimi w Cieszynie czy Wiśle. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Już trzecie miasto z powiatu cieszyńskiego z budżetem obywatelskim

MB
Najpierw był Cieszyn, potem Wisła, a teraz Ustroń. W tym roku w Ustroniu wystartuje pilotażowa edycja budżetu obywatelskiego. Jak to będzie wyglądać, tłumaczy burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują bezpośrednio mieszkańcy. Chodzi o to, że mieszkańcy sami proponują rodzaj i zakres inwestycji i jeśli w głosowaniu innych mieszkańców ich pomysł zostanie poparty, to Urząd Miasta musi dać na to kasę. Na tym pokrótce polega idea budżetu obywatelskiego, inaczej zwanego partycypacyjnym. W ten sposób zwiększa się wpływ mieszkańców na swoje miasto, dzielnice i ulice, a co za tym idzie rośnie też ich zaangażowanie w życie danego miasta.

Ustroń daje najwięcej kasy w porównaniu z budżetami obywatelskimi w Cieszynie czy Wiśle. Ustroński samorząd zdecydował się przeznaczyć na budżet obywatelski 360 tys. zł, czyli po równo 40 tys. zł na każde z dziewięciu osiedli w Ustroniu. W ramach budżetu obywatelskiego mogą być proponowane projekty o charakterze lokalnym, dotyczącym potrzeb mieszkańców danego osiedla. Złożyć pomysł z projektem może każdy mieszkaniec Ustronia, który ukończył 16 lat. Z kolei zagłosować na projekty może każda osoba wpisana do Stałego Rejestru Wyborców prowadzonego przez Urząd Miasta w Ustroniu.

Jak to będzie wyglądało po kolei w praktyce? Najpierw należy się rozejrzeć na swoim osiedlu wymyślić, w co można byłoby na nim zainwestować do kwoty 40 tys. zł. To mogą być np. elementy siłowni terenowej, placu zabaw, nowa rabatka czy elementy małej architektury. To mogą być też inne oryginalne projekty. Na przykład w Cieszynie do budżetu obywatelskiego został z sukcesem zgłoszony projekt odgruzowywania kawałka podziemi w śródmieściu, a w Wiśle m.in. wygrał pomysł stworzenia świetlicy środowiskowej dla dzieci na jednym z osiedli. Kiedy ma się już pomysł, który jest podstawą, następnie wypełnia się nieskomplikowany i krótki formularz projektowy ze swoim projektem i dostarcza się go do urzędu bezpośrednio lub drogą mailową. Takie zgłaszanie propozycji będzie miało miejsce w Ustroniu w terminie 1-31 maja 2016 roku.

Potem Urząd musi wszystko zweryfikować i stworzy listę projektów podlegających głosowaniu. - Formalną część zgłoszeń będzie badała specjalna komisja, sprawdzane będzie też czy wnioski nie przekraczają przyznanej kwoty i czy inwestycja mieści się w zadaniach własnych gminy - wyjaśnia burmistrz Ustronia. Głosowania będą odbywać się w każdym z dziewięciu osiedli. Ten projekt, który dostanie najwięcej głosów mieszkańców, wygrywa, a Urząd musi dać na to kasę. Głosowanie na projekty jest zaplanowane na termin 1-15 września 2016 roku.

Po głosowaniu zostanie ogłoszona lista zwycięskich projektów, które zostaną zrealizowane, tj. zostaną przewidziane do realizacji w 2017 roku. Ogłoszenie wygranych ma nastąpić 30 września 2016 roku. - Rada zdecydowała, żeby całą procedurę wyłaniania projektów i propozycji, przeprowadzić w takim terminie, aby ona umożliwiła wprowadzenie tych inwestycji jako integralnych części na następny rok - tłumaczy Szarzec.

Wszystkie szczegóły i wzory dokumentów do pobrania Ustroń zamieszcza na swojej oficjalnej stronie w zakładce „budżet obywatelski” tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama