, poniedziałek 24 luty 2020
Jak wygląda zamożność gmin powiatu cieszyńskiego?
Wśród miast z naszego regionu najwyżej znalazł się Ustroń, który w skali kraju znalazł się na 56 pozycji (rok wcześniej był na miejscu 42 i był najbogatszym miastem województwa śląskiego).  fot: ustron.plDodaj do Facebook

Jak wygląda zamożność gmin powiatu cieszyńskiego?

SM
Ukazała się kolejna edycja rankingu Zamożności Samorządów, opracowanego przez prof. Pawła Swianiewicza, kierownika Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Z aktualnego rankingu wynika, iż w powiecie cieszyńskim wzrost zamożności, a tym samym awans w zestawieniu odnotowały jedynie gminy wiejskie.

Ogólnopolski ranking opublikowało branżowe pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota". Powstał w oparciu o zeszłoroczne dochody samorządów lokalnych (udziały w PIT, CIT, podatek od nieruchomości, rolny, czynności cywilnoprawnych i subwencje), które podzielono przez liczbę mieszkańców.

Ranking podzielony został na kilka kategorii. Wśród województw śląskie znalazło się na przedostatnim (15) miejscu, co oznacza spadek o dwa miejsca w porównaniu do zeszłorocznego zestawienia. Zdecydowanie lepiej wypadamy w rankingu stolic wojewódzkich. Katowice zajmują 5 miejsce - awans o jedno miejsce w stosunku do poprzedniego roku. Pierwsze trzy miejsca wśród miast wojewódzkich zajmują odpowiednio: Warszawa, Wrocław oraz Kraków.

Wśród najbardziej zamożnych powiatów, powiat cieszyński znalazł się na 201 pozycji, co stanowi awans o osiem pozycji w porównaniu do ubiegłego rankingu. Z przeprowadzonej analizy wynika, iż zamożność per capita w 2013 roku w powiecie cieszyńskim wyniosła 613,39 zł. Najzamożniejszym powiatem w Polsce jest powiat przysuski (woj. mazowieckie), w przypadku którego zamożność per capita wyniosła 1207,40 zł. Spośród miast powiatowych Cieszyn z dochodem wynoszącym 2665,63 zł, znalazł się na 41 pozycji spośród 267 miast powiatowych (w poprzednim rankingu był na 23 pozycji). Najwyżej spośród miast powiatowych województwa śląskiego jest Mikołów, który znalazł się na 5 pozycji.

Wśród miast z naszego regionu najwyżej znalazł się Ustroń, który w skali kraju znalazł się na 56 pozycji (rok wcześniej był na miejscu 42 i był najbogatszym miastem województwa śląskiego). Pod Czantorią i Równicą dochód na mieszkańca wyniósł 3196,88 zł. Na 105 pozycji (rok wcześniej 81) z dochodem 2872,94 zł znalazła się Wisła, na 223 (rok wcześniej 211) - Strumień z dochodem 2556,00 zł, a na 474 miejscu (rok wcześniej 465) - Skoczów z dochodem 2219,88 zł. W zestawieniu uwzględniono 575 miast.

Zdecydowanie lepiej, w stosunku do zeszłego roku, wypadły gminy wiejskie powiatu cieszyńskiego Spośród 1571 na 453 pozycji (rok wcześniej 1362) znalazło się Chybie z dochodem na mieszkańca wynoszącym 2627,55 zł, na 578 miejscy (rok wcześniej 922) - Dębowiec z dochodem 2526,18 zł, na 676 miejscu (rok wcześniej 833) znalazła się Brenna z dochodem 2509,13 zł per capita, na 842 miejscu (rok wcześniej 1135) - Istebna z dochodem 2439,28 zł, na 1257 miejscu (rok wcześniej 1077) - Zebrzydowice z dochodem 2291,11 zł, na 1388 (rok wcześniej 1228) - Hażlach z dochodem 2239,33 zł. Zestawienie gmin wiejskich powiatu cieszyńskiego zamyka Goleszów, który zajął 1486 miejsce w kraju (rok wcześniej 1536). Dochód na jednego mieszkańca wyniósł w tym przypadku 2149,51 zł.

Szczegółowe wyniki rankingu Zamożności Samorządów 2012 oraz ich analiza znajdują się tutaj.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mikołów- to te biedne górniki, za których my musimy płacić ZUS...

kochane polskie polonisty nie wiedzą, że "per capita" znaczy po polsku "na głowę". Będę cytował Mikołaja Reja do upadłego: " A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają" - zdało by się powinni ten cytat znać wszyscy.

jakeś taki rejowski, to weź i przetłumacz mi na polski sinus, cosinus, smartfon
- a tak ogólnie nie pieprz, per capita jest stare jak świat i tylko prostakom przeszkadza

widać czarno na białym, że spadamy na łeb na szyję i niech nie przyjdzie naszym włodarzom dalej twierdzić, że jest dobrze, bo nie jest !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama