, piątek 19 kwietnia 2024
Jak uniknąć najczęstszych błędów w rozliczeniu PIT
Wypełnij zeznanie na komputerze i złóż przez Internet - dzięki temu oszczędzisz dużo czasu. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Jak uniknąć najczęstszych błędów w rozliczeniu PIT

IZBA SKARBOWA W KATOWICACH
Izba Skarbowa w Katowicach przypomina jak uniknąć najczęstszych błędów przy rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych.

1. Wypełnij zeznanie na komputerze i złóż przez Internet - dzięki temu oszczędzisz dużo czasu; wiele aplikacji służących do przygotowania PIT-ów sprawdzi poprawność obliczeń i przypomni o wypełnieniu odpowiednich pół i załączników; pamiętaj - do złożenia lub skorygowania PIT-a przez Internet nie jest potrzebny kwalifikowany podpis elektroniczny.

2. Sprawdź czy dane, które wpisujesz do zeznania zgodne są z danymi na druku lub drukach PIT-11 otrzymanych od płatnika.

3. Jeśli nie przygotowujesz zeznania elektronicznie sprawdź czy nie ma w nim błędów rachunkowych; błędy rachunkowe to jedna z najczęstszych przyczyn, z powodu których można zostać wezwanym do skorygowania zeznania.

4. Sprawdź czy do zeznania dołączone są wszystkie niezbędne załączniki (np.: PIT-O w przypadku rozliczenia ulgi na wychowanie dzieci); w przypadku zeznań składanych przez aplikację e-Deklaracje załącznik zostanie wygenerowany automatycznie po uzupełnieniu odpowiedniego pola.

5. Sprawdź czy numer PESEL lub NIP jest prawidłowy, w poprzednich latach wiele osób mylnie wpisywało w swym zeznaniu podatkowym NIP swojego pracodawcy; pamiętaj od tego roku osoby nieprowadzące działalności gospodarczej w kontaktach z urzędem skarbowym posługują się numerem PESEL.

6. Przed wysłaniem raz jeszcze sprawdź swoje zeznanie. Nie spiesz się. Spiesząc się wszyscy popełniamy błędy. Sprawdź ponownie obliczenia, numery identyfikacyjne PESEL i NIP oraz załączniki. Błąd w zeznaniu może spowodować konieczność złożenia korekty i opóźni zwrot nadpłaconego podatku. Pamiętaj! Korektę zeznania możesz wysłać również przez Internet.

7. Jeśli wysyłasz zeznanie pocztą sprawdź czy koperta jest prawidłowo zaadresowana; jeśli składasz zeznanie przez Internet pamiętaj o wygenerowaniu urzędowego poświadczenia odbioru (UPO) - to dowód, że zeznanie zostało złożone.

8. Jeśli wysyłasz zeznania pocztą lub składasz osobiście pamiętaj o jego podpisaniu; co roku bardzo wielu podatników wzywanych jest to urzędów skarbowych by uzupełnić zeznania, które nie zostały podpisane.

9. Jeśli już teraz wiesz, że nie zdążysz złożyć zeznania w terminie, przed końcem kwietnia (im wcześniej tym lepiej) złóż w urzędzie skarbowym wniosek o odroczenie terminu do złożenia zeznania; pamiętaj w takim wniosku musisz wskazać, jakie specjalne okoliczności przemawiają za odroczeniem terminu.

10. Nie czekaj do końca kwietnia ze złożeniem zeznania - im szybciej złożysz zeznanie tym szybciej otrzymasz zwrot podatku, a wcześniejsze złożenie zeznania nie skutkuje obowiązkiem szybszego dokonania wpłaty.

11. Jeśli masz wątpliwość czy możesz skorzystać z ulg podatkowych lub jak rozliczyć zeznanie zadzwoń na infolinię Krajowej Informacji Podatkowej: z tel. stacjonarnego 801 055 055 lub tel. kom. (22) 330 0330.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama