, niedziela 12 lipca 2020
Istebna została skontrolowana przez RIO
Kontrola inspektorów RIO w Istebnej trwała od 19 października do 23 listopada 2011 roku. fot: ARCDodaj do Facebook

Istebna została skontrolowana przez RIO

KK
Pod koniec 2011 roku inspektorzy Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Katowicach przeprowadzili kompleksową kontrolę gospodarki finansowej gminy Istebna. Wzięto pod uwagę okres od 1 stycznia 2007 roku do 23 listopada 2011 roku. Właśnie opublikowano raport pokontrolny.

Kontrola dotyczyła 8 zakresów, w wyniku których przygotowano 16 wniosków pokontrolnych. Wykryto wiele nieprawidłowości. W zakresie księgowości i sprawozdawczości między innymi "w latach 2010-2011 zaniechano przekazywania środków na wydatki bezpośrednio na rachunki bankowe poszczególnych placówek oświatowych działających na terenie Gminy, zgodnie z ustalonymi planami finansowymi dla tych jednostek (…). Według wyjaśnień Skarbnika Gminy, przyczyna przekazywanie środków na działalność oświatową jedną kwotą na konto zespołu ds. obsługi była błędna interpretacja przepisów".

W 2008 roku nieprawidłowo dokonano kontroli pod względem merytorycznym faktury VAT z dnia 11 grudnia 2008 r. za odśnieżanie na kwotę 750 zł. "Powyższą fakturę zapłacono 18 grudnia 2008 r. Jak wynika z dołączonego do faktury zestawienia miesięcznego wykonanych robót, była ona wystawiona za odśnieżanie w dniach 19, 21, 22, 23, 24 grudnia 2008 r. Fakturę wystawiono 11 grudnia, a wpłynęła do Urzędu Gminy 12 grudnia. Została sprawdzona pod względem merytorycznym 15 grudnia, a więc zanim wykonano roboty".

W zakresie wydatków z tytułu wynagrodzeń "w latach 2007-2011 przyznano i wypłacono radcy prawnemu zatrudnionemu w Urzędzie Gminy w Istebnej dodatek radcowski w łącznej kwocie 8 616 zł., pomimo braku podstaw prawnych do dokonania takich wydatków".

W zakresie wydatków bieżących zaniechano raportów z wykonania "Gminnego Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Istebna", który powinien być przedstawiany radzie gminy co 2 lata. Zaniechano także sporządzania raportów z wykonania "Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za lata 2009-2010".

W zakresie gospodarowania mieniem między innymi "w latach 2007-2011 zaniechano zamieszczania informacji o wywieszeniu wykazu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży w prasie lokalnej". A także "zaniechano określenia i zamieszczenia w wykazach nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży i zmiany terminu do złożenia wniosku przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości.

W zakresie długu publicznego 7 czerwca 2010 r. Gmina Istebna zawarła umowę pożyczki bez uzyskania opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Pożyczkę zaciągnięto w Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie na realizację zadania "Zagospodarowanie centrum wsi Istebna przy Szkole Podstawowej nr 1 na cele sportowo-rekreacyjne" na kwotę 432 200 zł.

Władze gminy mogły zgłosić zastrzeżenia do wszystkich 16 wniosków pokontrolnych.

Danuta Rabin, wójt Istebnej, odmówiła nam komentarza. Potwierdziła tylko, że nie złożono zastrzeżeń do wniosków z kontroli, zgadzając się z ich treścią. Teraz przygotowywane są sprawozdania z realizacji wniosków, które na bieżąco są prezentowane RIO w Katowicach.

Poniżej prezentujemy pełną treść wystąpienia pokontrolnego.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

odnośnie faktury, myślę, że chodziło o listopad 2008r.bo w tych dniach dosypało zdrowo, tylko, że w listopadzie:-), ktoś chyba źle wystawił fakturkę.

Istebniańska księgowa szuka oszczędności, terroryzuje ludzi, wójt nie reaguje jest arogancka zadufana. Mogę się założyć, malowana Rada Gminy nic nie powie na temat raportu wszytko będzie , kto się odezwie będzie podejrzany za krytykę jego rodzina inwigilowana. Warto sprawdzić przeszłość radcy prawnego i jego powiązania polityczne.

Kontrola RIO nie jest żadną sensacją, tym mogą być jedynie jej wyniki. Jeśli ktoś nie widzi problemu w nieprawidłowościach związanych z wydawaniem (niemałych) gminnych pieniędzy, to albo jest ślepy, albo pracuje w gminie i ma z tego korzyść...

Kiedy działki stanowiące własność gminy sprzedawane są bez żadnego przetargu, być może za cenę znacznie niższą od ich rynkowej wartości, to ktoś być może okradł mieszkańców gminy sprzedając zbyt tanio ich własność (tak, działki gminne są własnością mieszkańców, nie pracowników urzędu gminy). Na pewno osoba taka jest przestępcą, bo złamała prawo mówiące o obowiązku podania do publicznej wiadomości sprzedaży własności gminnej. A tak o sprzedaży wiedzieli tylko ci, którzy mieli wiedzieć... Wybrani?

A wypłacenie dodatków, bez podstaw prawnych? Zaniedbanie, czy przysługa? Może premia dla znajomego? Problem błędnego zapisu rozliczenia prawie 190 tys za odśnieżanie to nie problem? Przyjęcie i rozliczenie faktury za odśnieżanie "z góry" świadczy tylko o wierze pokładanej w prognozy pogody? A może to tylko dodatek okołoświąteczny?

Tytuł artykułu nie wzbudza sensacji, wbrew temu, co pisze ktoś w komentarzach. Prawdziwą sensację wśród ludzi myślących wzbudzić może jedynie lektura sprawozdania pokontrolnego.

Widać że gmina działa wręcz idealnie! Jeśli to wszystkie przedstawione uwagi do jej działalności to nic tylko pochwalić. Większość z nich to jakieś śmiesznostki które pewno wynikają z nieporozumień i zawiłości przepisów. Brawo Istebna!

Czy uważasz, że płacenie radcy prawnemu dodatków niezgodnie z prawem jest tylko malutkim naruszeniem? Czy tak samo płacenie faktur przed wykonaniem pracy? Ja nie sądzę, aby to były przypadkowe i nieświadome działania...

Przydałoby się już zmienić Istebniańska księgową. Czuje się tam ona ważniejsza od samego wójta.

W Istebnej najlepiej jest milczeć bo jak nie to jesteś wielkim problemem w tej gminna jest skostniała komunizmem

Najbardziej ten komunizm widać w tym, że "lepiej milczeć,"w braku społecznej dyskusji i już chyba nawet w braku chęci na nią. Pozorowane działania na pokaz niczego nie zmienią. W interesie władzy jest nie być zainteresowaną głosem mieszkańców, stąd podejście, że rządzący widzą najlepiej, byle "ekspert" jest najświętszym autorytetem, a zwyczajni ludzie się na niczym nie znają. Tu nie ma dobrego podejścia do mieszkańców, jest za to zarozumialstwo władzy. Trochę krytyki i wytknięcia błędów może być dobrym lekarstwem, choć za słabym na tę chorobę, jak sądzę...

No to rzeczywiście sensacja...gmina została skontrolowana przez RIO!!..dla piszącego ten artykuł: każda gmina w Polsce ustawowo podlega kompleksowej kontroli RIO co 4 lata + kontrole doraźne, wnioski pokontrolne znajdują się na BIP-ach, nie znam gminy, w której nie ma uchybień, zawsze coś się znajdzie, jak w każdej działalności, po co taki artykuł?? odnoszę wrażenie, że nasze portale rodzime działają na zasadzie brukowców..grunt, to nadać dobry tytuł:)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama