, piątek 16 kwietnia 2021
Istebna: Poszukiwania surowców energetycznych
Badania sejsmiczne są pierwszym etapem poszukiwania złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Istebna: Poszukiwania surowców energetycznych

MB/MAT.PRAS.
Firma Geofizyka Kraków SA należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG właśnie poinformowała, że na terenie Istebnej w powiecie cieszyńskim, a także czterech innych gmin w powiecie żywieckim będą przeprowadzone badania sejsmiczne, które służą rozpoznaniu złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Badania te potrwają od 20 czerwca do 30 listopada br.

Badania sejsmiczne są pierwszym etapem poszukiwania złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Polegają one na sztucznym wzbudzaniu, a następnie rejestrowaniu fal sejsmicznych odbitych od poszczególnych warstw geologicznych. Wynikiem badań jest obraz budowy geologicznej ziemi oraz skał nasyconych gazem ziemnym i ropą naftową.

Na terenie objętym badaniami zostaną rozmieszczone niewielkie czujniki, które będą połączone kablem sejsmicznym z aparaturą rejestrującą. W wybranych miejscach zostaną wywiercone otwory, w których na bezpiecznej głębokości będzie umieszczona niewielka ilość materiału wybuchowego. Bezpośrednio po pomiarze otwory są likwidowane, a teren przywracany do stanu sprzed badań.

Badania będą prowadzone w bezpiecznej odległości od budynków, a ich wpływ na otoczenie będzie na bieżąco monitorowany. Natężenie hałasu wywołanego przez pojazdy wykonujące badania jest porównywalne do hałasu ciężarówki. Z kolei kable geofizyczne są bezpieczne dla ludzi i zwierząt, gdyż nie przewodzą prądu.

Pracownicy Geofizyki Kraków będą kontaktować się z właścicielami prywatnych działek, na których będą chcieli przeprowadzić badania. Z każdym właścicielem zostanie spisana umowa o prawie wstępu na teren.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

i połynie gaz do Czech

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama