, czwartek 2 grudnia 2021
Istebna: Mały punkt prawny i wielkie otwarcie
W Istebnej wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik otwierał bezpłatny Punkt Porad Prawnych. fot: fot. www.Beskidy.News.Dodaj do Facebook

Istebna: Mały punkt prawny i wielkie otwarcie

UM
Istebna: Mały punkt prawny i wielkie otwarcie

Nie zabrakło kapeli góralskiej, balonów, tłumu zaproszonych gości, a nawet księdza. Wiceminister Wójcik mógł przy okazji uścisnąć wszystkim dłoń oraz podziwiać istebniańskie widoki.


Istebna: Mały punkt prawny i wielkie otwarcie

Jak zwykle było z pompą i jak zwykle zapłacili za to mieszkańcy, ale biuro oficjalnie otwarte, a nawet poświecone, będzie czynne dwa razy w tygodniu.

Kiedy w poniedziałek cała Polska wstrzymywała oddech i patrzyła w stronę dużej polityki, zastanawiając się czy prezydent Duda podpisze ustawę kagańcową, w Istebnej wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik otwierał bezpłatny Punkt Porad Prawnych. Jak zwykle było z pompą i jak zwykle zapłacili za to mieszkańcy, ale biuro oficjalnie otwarte, a nawet poświęcone. Będzie czynne dwa razy w tygodniu.

Były burmistrz Cieszyna przyzwyczaił mieszkańców do hucznych imprez otwierających nawet miejsca które nie były nowe, ale od wielu lat wpisywały się w krajobraz miasta. Wystarczył mały remont i już była okazja do cięcia wstęg i uroczystych przemówień. Obecnie Ryszard Macura jako zastępca wójta w Istebnej swoje pomysły wciela, a na pewno huczne przecięcia popiera. Nie zabrakło więc kapeli góralskiej, balonów, tłumu zaproszonych gości, a nawet księdza. Wiceminister Wójcik mógł przy okazji uścisnąć wszystkim dłoń oraz podziwiać istebniańskie widoki. Przecież, co tam ustawa kagańcowa, niech się martwią inni, a o popularność trzeba przecież dbać.

Bezpłatny Punkt Porad Prawnych - program rządowy

Jak wiemy ten rządowy program, to jeden z punktów kampanii wyborczej PiS, jednak budowę systemu nieodpłatnej pomocy prawnej zapowiedziała jesienią 2014 r. Ewa Kopacz. Prace nad ustawą powierzono Ministerstwu Sprawiedliwości. Projekt od początku budził kontrowersje - wąsko określono grupę osób uprawnionych do uzyskania porady, ograniczono także ich zakres. Jedną ze spornych kwestii było także to, kto będzie prowadził poradnictwo.

W pierwszym kwartale 2016 roku - jak podaje Dziennik Gazeta Prawna – utrzymanie programu nieodpłatnej pomocy prawnej kosztowało 23,5 miliona złotych. Być może były to wydatki warte przysłowiowej „świeczki”, gdyby nie statystyka – uśredniając 1 punkt przez czas funkcjonowania programu pomógł średnio 1 osobie dziennie. Wychodzi więc, że za jedną darmową poradę prawną budżet zapłacił około 235 złotych. Na rynku prawnym taka porada kosztuje ok. 100 zł.

W ustawie przyjęto rozwiązanie, według którego powiat otrzymuje dotację z budżetu państwa na realizację zadania z zakresu administracji rządowej - poradnictwa prawnego. Ta dotacja w 2016 r. wynosiła 5 tyś zł miesięcznie na każdy punkt. Liczba punktów w powiatach zależy od liczby mieszkańców. W niektórych punkt miał być tylko jeden, w innych kilkanaście (najwięcej w powiecie m.st. Warszawy - 18, nieco mniej w Krakowie - 15).

Punkty porad w Powiecie Cieszyńskim

Na prowadzenie takich punktów w naszym powiecie Wojewoda przeznacza rocznie 462 tyś.zł. Z tej puli 420 tyś. trafia na prowadzenie punktów (wynagrodzenia dla radców prawnych i adwokatów). Reszta przeznaczana jest na działania edukacyjne. Pieniądze dla punktów wypłacane są miesięcznie w kwocie 5005 zł. Wynagrodzenia dla prawników zależą od ilości zatrudnionych osób. Inny też jest wówczas wymóg godzin porad. Minimalny czas obsługi to 20 godzin miesięcznie.

Punkty porad w naszym powiecie znajdują się w: Cieszynie, Zebrzydowicach, Goleszowie, Hażlachu, Chybiu, Skoczowie, Górkach Małych, Pogwizdowie, Istebnej i Wiśle.

Wraz z początkiem 2019 r. nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana obywatelom według nowych przepisów. Z takiej pomocy skorzystać może znacznie szerszy krąg osób zainteresowanych (wystarczy pisemnie oświadczyć, że nie stać nas na płatną pomoc prawnika) oraz w szerszym zakresie spraw. Ruszyła także nowa forma pomocy - nieodpłatne poradnictwo obywatelskie - która polega w szczególności na udzielaniu porad dla osób zadłużonych, oraz porad z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego. Nowością jest także możliwość skorzystania z nieodpłatnej mediacji.

Nowo otwarty punkt konsultacyjny znajduje się w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Istebnej na Dzielcu.

Dyżury odbywać się będą w dniach:
poniedziałek: 8:00–13:00
piątek: 13:00–18:00
Zapisy pod nr telefonu: 33 4777 239

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama