, środa 11 kwietnia 2018
Ile zapłacisz za odbiór śmieci w Skoczowie?
Podczas listopadowej sesji skoczowscy radni podjęli decyzje na temat wysokości opłat za odpady. fot: UM SkoczówDodaj do Facebook

Ile zapłacisz za odbiór śmieci w Skoczowie?

JM
8,20 zł za odpady segregowane i 12,30 zł za odpady niesegregowane od osoby - to stawki, które od 1 lipca 2013 roku będą obowiązywać w gminie Skoczów. Taką decyzję podjęli miejscy radni podczas listopadowej sesji.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązuje samorządy do wyboru jednej z czterech metod ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Opłata ta może być uzależniona od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, ilość zużytej wody w danej nieruchomości, powierzchni lokalu mieszkalnego lub od gospodarstwa domowego. Pod Kaplicówką zdecydowano wybrać się tą pierwszą metodę, bo jak podkreślono w uchwale, "to ludzie wytwarzają odpady i to liczba osób zamieszkujących dane gospodarstwo decyduje w znakomitej większości przypadków o ilości wytwarzanych odpadów komunalnych w tym gospodarstwie".

W projekcie uchwały, zaproponowano, aby stawka wynosiła 8,20 zł miesięcznie za odpady segregowane i 16,40 zł za odpady niesegregowane. - Naszą intencją było, aby uczyć ludzi segregacji - tłumaczył Rajmund Dedio, przewodniczący Komisji Infrastruktury, która popierała tak znaczącą różnicę w stawkach. W trakcie prac komisji część radnych zgłosiła postulowała, aby obniżyć ją do 12,30 zł. - Myślę, że problem tkwi w czym innym. Nie w wysokości stawek, ale w ich ściągalności - mówił Fryderyk Białoń, przewodniczący Komisji Budżetowej, który popierał niższą stawkę.

Janina Żagan, burmistrz Skoczowa, komentując ustawę, która zmusza do wprowadzania nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi stwierdziła, że rząd, który z tą problematyką zwlekał przez lata, "scedował go na samorządy, które są na to nieprzygotowane". - Koszty odbioru śmieci, dlatego będą wyższe, ponieważ koszty utylizacji i przetworzenia, albo koszty spalania śmieci są teraz wliczone w całą gospodarkę śmieciową, a tego nie było - mówiła. Dodała, że mimo tego, że ustawa nie jest korzystna to samorząd jest zmuszony do respektowania jej zapisów. - Mamy jedne z najniższych stawek w regionie - podkreślał Waldemar Maryan, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Środowiska UM Skoczów.

Do dyskusji na temat stawki opłaty za odprowadzanie odpadów włączyli się także przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej i wspólnot mieszkańców. W ich ocenie stawki są za wysokie. Optowali nawet za tym, aby wbrew zapisom ustawy, nie wprowadzać nowych zasad gospodarki odpadami.

Od 1 lipca 2013 roku opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Skoczów będą wynosiły 8,20 zł za odpady segregowane i 12,30 zł miesięcznie za odpady niesegregowane od osoby.

Komentarze: (17)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

może oplata od rzeczywistego kilograma śmieci?

Natomiast w Cieszynie dopiero dzisiaj będzie debata, oczywiście bez konsultacji z szerszą grupą społeczeństwa Cieszyna.
Jak wstępnie donoszą w Cieszynie będą to stawki 11 i 20 zł. To zakrawa na skandal, ale oczywiście dowiemy się po fakcie.

Lud wybrał, luz zapłaci.

Lud wybrał, lud już płaci za swój wybór.....i to nie o płacenie za śmieci chodzi. Od kilku lat płacimy za swój wybór: bezrobociem, brakiem stabilizacji, politykierstwem na każdym kroku i polityką nawet na szczeblu sołectwa! A reprezentują nas w radzie tacy jakich wybraliśmy, niestety!

Jest to czyste nabijanie kasy dla gmin.Dotychczas płaciłem 54zł na kwartał a teraz tyle w miesiąc. Skandal

No to się raduj że nie mieszkasz w Bielsku. Tutaj ok 6,5 zł za metr zużytej wody. Zatem do tej pory zuzywałem ok 19 lmetrów wody na m-c to jak tak dalej będę robił zapłacę miesięcznie za śmieci kupę kasy.

Pan Przewodniczący Rady to zupełna porażka.Jak ktoś taki w ogóle może reprezentować naszą gminę,nas mieszkańców,to smutne,ale niestety prawdziwe.Jak osoba która nie potrafi sklecić logicznie choć jednego zdania,używa słów ktorych nie zna znaczenia,a gdzieś je zasłyszał może w radiu,w telewizji?:)Z zasadami kindersztuby na bakier,słownictwo ubogie,dziwne można rzec momentami brzmi bez ładu i składu.Przychodzi mi na myśl jedno powiedzenie:Chłop ze wsi wyjdzie,ale wieś z chłopa nigdy:)

Ja do wsi nic nie mam, ale to prawda, że "czym skorupka za młodu...." i tu chyba mamy tego książkowy przykład. Tylko dlaczego taka "skorupka" reprezentuje radę i mieszkańców miasta? No i to poczucie humoru "skorupki" (rasistowskie, ciekawe, czy to też się nagrało i czy będzie w protokole z sesji? i czy zwykły mieszkaniec do takiego nagrania może mieć dostęp?) oraz przypominanie, że mając taką funkcję w radzie, to ma się MOC !
Sala sesyjna to nie komisariat. Tylko niektórzy chyba jeszcze nie wyszli z poprzedniej epoki. A swoją drogą, jak Ktoś dyktuje, co kto ma mówić, to może też zareaguje, gdy wypowiedzi ktosia wymykają się spod kontroli i są coraz bardziej żenującymi dowcipami. Bo na razie to magiel przypomina (przepraszam pracowników magla;)

o ściąganie kasy dla władzy , okradanie ludzi i bredzenie o śmiciach w lasach . Wody w petach w sklepach przybywa - kiedyś butelki były zwrotne, szklane.

Tyle prasy na Sesji siedziało, a nikt nie wspomina o rasistowskim żarciku, który w trakcie obrad opowiedział Szanowny Pan Przewodniczący? Ile miesięcy Murzynka chodzi w ciąży? I skąd się wzięły białe wnętrza dłoni?
Wstyd, żeby osoba publiczna, w trakcie pełnienia swoich obowiązku, publicznie, przy Radnych, Burmistrzowej, ludziach zgromadzonych na sali rzuciła takim dowcipem. Co gorsza, nikt nie zwrócił Szanownemu Panu uwagi, że tak nie wypada... A co inni na jego temat pomyśleli to swoje, i tylko nasunęło się pytanie czy Szanowny Pan wie czemu milicjanci chodzili trójkami.

bo to była debata o śmieciach przecież i dowcip pewno był na ten temat...śmieci o ...
W innych okolicznościach i w innych czasach za takie zachowanie honorowa osoba podała by się sama do dymisji. Ale to były inne "okoliczności" i są inne "czasy"

Panie Pawle.
Członkowie Platformy nic nie myślą, oni nie są od myślenia. Oni są od wykonywania tego co im Unia narzuci i tyle.

Myślę panie "mm" że nie za dobrze się orientuje w materii w której się Pan wypowiadasz. Odrobina wysiłku i wiadomym jest że głosowania w dniu 1 lipca 2011 roku przy rozpatrywaniu stanowiska Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, były nadzwyczaj zgodne. Na poparcie tego jest fakt że Posłowie Po i PiS głosowali wyjątkowo zgodnie w tym dniu na 95 posiedzeniu. Był jeden jedyny wyjątek dotyczący poprawek 5, 7, 9 i10. Był też popis erudycji Pani Poseł Masłowskiej i Pana Posła Poncyliusza. Nie warto dziś epatować pamięcią. Wart jednak podać że wskazani Posłowie wspierali powierzchnię lokali do ustalania opłaty za zagospodarowanie odpadami. Sami sobie odpowiedzmy czy było to zasadne. Są dwie osoby na 100 metrach mieszkania i musiałby by płacić więcej niż np. 4 Osóbki na 50 metrach kwadratowych. Paranoja? Stanowisko Rządu było takie aby dać samorządom wolną rękę przy wyborze metody opłaty. słusznie? raczej tak. rzecz w tym jednak że są pojedyńcze tylko przypadki gdzie o śmieciach pomyślano w Gminach dużo wcześniej. Dziś już wiadomo że w przypadku zaskarżania gminnych uchwał śmieciowych możemy mieć wielki problem nie tylko z dotrzymaniem terminu. Zaskarżać jednak wręcz trzeba bo widać i słychać że uchwały są przygotowywane w pośpiechu. Prosic też wypada o podanie przykładu wzorowej gospodarki śmieciowej. Myślę że będą problemy

Rada Skoczowa podjła uchwałę nie mając kompletnie rozeznania co do kosztów jak i ilości śmieci. W Skoczowie tylko ok 50 % śmieci było oddawanych a reszta było spalane albo wywożone do lasu. Straż Miejska ani razu nikogo nie skontrolowała a nagminne są przypadki ,że rodzina cztero czy wileoosobowa oddająe 1 kubeł odpadów na rok co jest 25 l na osobę, kiedy średnia w kraju wynosi od 250-320 l na osobę.Przy tak niskich stawkach gmnie zbankrutuje po roku.Gminy, które od lat prowdzą system od osoby doświadczyły tego ,że po pierwszym roku wprowadzenia tego systemu ilość odpadów wzrosła 100%.

To jest temat? Dlaczego teraz dopiero o tym mówimy jak ustawa obowiązuje od dawna? Skąd te a nie inne stawki? Problem przecież nie tkwi w tym czy od ludzi, czy od wody, czy czegoś innego. Problem tkwi w tym, że nadal nie wiemy w oparciu o jakie koszty je wyliczamy. Co będzie jak ludzie masowo przeciw Uchwałom Rad zaprotestują? A tak należy czynić skoro Gminy nie podają realnych podstaw finansowych swoich decyzji. Co z przedsiębiorczością w śmieciach? My np. mamy Firmę prywatną i prawie wszystko jest OK. Pracownicy ZGK nie dość że byli opryskliwi to bywało że po sobie nie sprzątali. interwencje? Zapomnij. Co będzie ze sztucznie wymeldowanymi? Co z segregacją? Na nic nie ma odpowiedzi. Mamy tylko podwyższoną opłatę. To akurat nie nowina na Nowy Rok. Za śmieci trzeba płacić każdy raczej to rozumie. Widać jednak, że podane stawki są wzięte z kapelusza. Widać też że samorządy działają na ostatni dzwonek i nie przygotowały się do tej operacji.

A wiślańscy radni jak zwykle chcieli być najlepsi i wydedukowali że 10 zeta za segregowane powinni my bulić,a co tam przecież tutaj żyją sami bogaci...

To ma charakter abonamentu śmieciowego, bo niezależnie, czy ktoś śmieci, czy nie śmieci - musi płacić. Platforma myśli, że dzięki tej ustawie znikną dzikie wysypiska. Nie znikną, bo gminy nie bedą odbierać odpadów na tych wysypiskach dominujących (gruz, ceramika, zużyte materiały budowlane), tylko zwykłe śmieci, z któremi sobie ludzie już radzą..

Ustawę należy obejść w ten sposób, że raz w tygodniu czy w miesiącu gmina zapłaci za wywóz wspólnych dla osiedla lub ulicy symbolicznych kontenerów. Opłata od głowy wyniesie wtedy 1 złna miesiąc.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama